Jídlo pro oči


Co je vhodné jíst, aby se „najedly“ právě oči?

V podstatě tu platí stejná všeobecná pravidla jako pro zdravou výživu celého našeho těla.

Mezi látky důležité pro oči patří vitamíny A, betakaroten, vitamíny řady B, vitamín C, D, E a P. Dále jsou to minerály a stopové prvky jako zinek, hořčík, selen, chrom, měď, mangan, různé aminokyseliny, enzymy, omega 3 mastné kyseliny, rutin, lutein a zeaxantin. To jsou ty nejdůležitější a samozřejmě nejsou všechny 🙂

Víte, že oči a mozek spotřebovávají ¼ veškeré výživy?

Vitamíny jsme schopni si zajistit konzumováním dostatečného množství kvalitní zeleniny a ovoce. Tady bych kladla důraz na slovo kvalitní. Protože není zelenina jako zelenina a s ovocem je to totéž. Já osobně si raději připlatím za kvalitu – zelenina i ovoce mi musí vonět a přivolávat chuť jej sníst. Konzumovat je jen proto, že „bych měla“ není úplně můj styl.

Taky se řídím ročním obdobím a snažím se jíst sezónní zeleninu i ovoce. Je spousta divokého ovoce, které obsahuje významné množství potřebných látek (borůvky, brusinky, maliny, ostružiny), a kde jsou ty doby, kdy v sezóně po lesích člověk potkával lidičky, kteří do kyblíku sbírali co uzrálo. Dnes jako by se vytratili. Nemáme čas? Vystrašili nás klíšťaty? Je to obrovská škoda. Čerstvě nasbírané lesní borůvky jsou taková lahůdka 🙂 nebo malinová šťáva z lesních malin…

Spoustu vitamínů i dalších látek nám můžou doplnit jedlé plevely a kytky (mladé lístky bršlice, kopřivy, popence, pampelišky, sedmikrásky, ptačinec, česnáček, potočnice, květy pampelišek, sedmikrásek, fialek, lichořeřišnice atd.). Jsou schopné do salátů doplnit látky, které nejen v supermarketových produktech tak žalostně chybí. Nebo si alespoň pěstujte bylinky za oknem a bohatě je do jídel přidávejte.

Aminokyselinyenzymy se významně podílejí na průběhu různých ochranných procesů v těle a očích. Takové kysané zelí nebo zeleninové pickles dělá i pro oči divy.

Omega 3 mastné kyseliny se nacházejí ve velkém množství v sítnici a pomáhají zajišťovat správné fungování zrakových funkcí. Jsou důležité pro mozek i pro správný vývoj očí plodu i v dětství (jeho nedostatek může způsobovat poruchy zraku v dětství). Při syndromu suchého oka pomáhají ke zlepšení produkce slz. Kontrolují tlak v krevních cestách, kloubech a očích. Snižují riziko diabetické retinopatie, která vzniká na základě poškození drobných cév v sítnici v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi.

Omega 3 mastné kyseliny jsou protizánětlivé, posilují autoimunitu, upravují nervové přenosy ovlivňující náladu a mají spoustu dalších významných funkcí. V našich podmínkách jsou jejich nejlepším zdrojem lněné semínko a lněný olej. O zázračném lnu jste se mohli dočíst v souvislosti s biochemičkou Dr. Johannou Budwig, která se zasloužila o jeho propagaci a díky němu léčila mnoho nevyléčitelných chorob, včetně rakoviny.

Nejen pro cévy v očích je důležitý rutin, který má schopnost léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost cév. Je tak menší šance k praskání očních žilek. Rutin také zesiluje účinek vitamínu C. Najdeme jej především v pohance (je dobré ji nevařit, ale předem namočit přes noc, přivést k varu a nechat dojít v peřinách), ale málokdo ví, že jej obsahuje i chřest (a teď je chřestová sezóna!), slupky rajčat, jablek, lesní plody. Nachází se i ve výluhu zeleného a černého čaje.

Za superpotravinu (takové oblíbené slovo v dnešní době) vhodnou pro oči by se dalo považovat obyčejné vejce. Samozřejmě je výborné, pokud máte zdroj kvalitních vajec od slepic chovaných ve výběhu. Podle mě se toho od vejce od slepice chované v kleci moc očekávat nedá. Pokud má slepice možnost krmit se zeleným krmivem a být na slunci, odrazí se to i na množství cenných látek v samotném vajíčku. Jakmile jednou ochutnáte rozdíl, určitě mi dáte za pravdu. Jsem vděčná za zdroj domácích vajec, který mám.

Co nám může vejce nabídnout? Obsahuje vitamíny A, D, řadu vitamínů B (B12, B6, B3, B2, B1), K, minerály a stopové prvky jako selen, zinek, měď, železo, vápník, hořčík a mnoho jiných látek.

Vejce obsahuje spoustu dalších mikroživin potřebných pro oči i celkové zdraví – cholin pomáhá zlepšit aktivitu našeho mozku, což je pro oči nesmírně důležité, zlepšuje poznávací funkce, včetně verbální paměti a zraku.

Vaječný žloutek obsahuje kromě ostatního velmi důležité látky pro oči a to jsou lutein a zeaxantin, které snižují riziko a vývin očních chorob jako je šedý zákal nebo makulární degenerace. V očích fungují jako přírodní „sluneční brýle“ a mají důležitou roli v ochraně očí před škodlivým modrým světlem. V oku je najdeme nejvíce v sítnici a zvláště ve žluté skvrně.

Vajíčka jsou považována za nejlepší zdroj luteinu a zeaxantinu i proto, že kromě všech ostatních látek obsahují tuk, ve kterém jsou lutein a zeaxantin rozpustné.

Na trhu je více produktů, které nabízí užívání luteinu v tabletkách. Já jsem ale vždycky spíš zastánce přirozenějších způsobů – v tomto případě krmit se potravinami, které tuto látku normálně obsahují. Kromě vaječného žloutku je to žlutý květ lichořeřišnice (kterou si můžete pěstovat sami v truhlíku na okně), pampelišky (ta je výborná i pro naše játra, která s očima úzce souvisí) nebo volně rostoucí u potoků potočnice lékařská (chutná po kremžské hořčici a je výborná do salátů nebo jen tak na chleba s máslem), ale najdeme je i v kapustě a špenátu.

Docela dlouhou dobu jsou vajíčka v nemilosti díky cholesterolu. Naštěstí se přístup k němu začíná měnit. Už jen pro předešlé informace stojí za to vzít vejce zpátky na milost. Kromě toho je vajíčko výborná a rychle připravená potravina v mnoha různých obměnách a variacích. Samozřejmě s rozumem, určitě vás nenabádám cpát se vajíčky od rána do večera. Prostě zlatá střední cesta…

Mysleme na to, že někdy je důležitější „JAK“ jíme, než „CO“ jíme.

Aby nám díky sledování všech potřebných látek na talíři nezmizela samotná radost z jídla. Jídlo by mělo být s láskou připravené, snězené v klidu a v dobré společnosti. Neměli bychom zapomínat ani na vděčnost, že máme co jíst a různé příjemné rituály, které nám z každého jídla můžou udělat malou slavnost.

Strava a oči je obsáhlé téma. Souvislostem mezi stravou a očima se také věnujeme na kurzech na obnovu zraku.

A ke zdravému jídlu by neodmyslitelně měl patřit pohyb na denním světle a slunci, což je pro oči nesmírně důležité. Proč je denní světlo pro oči důležité a proč není dobré venku oči schovávat za tmavými brýlemi se budu věnovat v některém z dalších článků.

Zdroj fotek: vlastní archiv, Pixabay

Hana Vynohradnyková
Vím, že zhoršené vidění není konečná. Vím, že to jde napravit. Když jsem to dokázala já, dokážete to i vy. Kdo jsem si přečtete tady>> Pořádám kurzy na obnovu zraku, kde Vás vše potřebné naučím. Pokud máte zájem zlepšit si své oči, je tento kurz výborným prvním krokem. Můžeme se propojit i na online konzultaci nebo můžete využít možnost individuální práce. Více o kurzech se dozvíte tady>>
Komentáře
  1. Сialis napsal:

    This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me.

    Thanks!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.