Ohlasy na kurzy na oči 2017

Ahoj Hanko a Štěpáne, prvně vás zdravím z prosluněné Jižní Moravy. Dala jsem si trochu načas se zpětnou vazbou, ale asi to tak mělo být. Na úvod bych ráda podotkla, že cesta z Jižný Moravy za procvičenými očky určitě nebyla dlouhá a už vůbec ne zbytečná. Můj příběh začal hledáním cvičení na pohybový aparát a po proklikání různých stránek mě to dovedlo Hanko k Tobě. Nakonec to dopadlo tak, že jsem vyrazila na kurz na zlepšení zraku, kde bylo zahrnuto i cvičení na pohybový aparát, takže dva v jednom. Jsem totiž také brejloun, nebo lépe řečeno jsem byla 🙂 . Zvažovala jsem v minulosti operaci očí, protože brýle mně překážely při sportu, a nebo už jen protivné mlžení v zimě při nasednutí do autobusu. Bohužel, nebo možná bohudík, mi operaci nedoporučili z důvodu šilhavosti a tedy potenciálním riziku následné bolestí hlavy při podstoupení operace. Smířila jsem se s brýlemi. Až tedy do absolvování kurzu. Pravda, už před tím jsem se teda rozhodla, že brýle odhodím (dioptrie 1,5 a 1,25 na dálku). A podařilo se, brýle jsem nenasadila 🙂 . To ale nebyl jediný benefit. Šest dní zaměřené jen sebe, nádherná příroda, úžasné jídlo a fajn parta lidí mi pomohlo opravdu krásně si odpočinout. Stalo se mi to vlastně poprvé, kdy jsem si skutečně uvědomila, jak vypadá pořádný odpočinek. Ta délka pobytu je opravdu důležitá, stihla jsem se odpojit od všech povinností. Bohužel po návratu pracovní a běžné denní povinnosti rychle spotřebovaly nabytou energii a uvolněné oči se zase trochu zhoršily. Po dvou měsících jsem ale zatím brýle nenasadila 🙂 . Z kurzu jsem si odnesla spoustu informací a to nejen týkající se očí. Co se týče cviků, tak se mně každé ráno daří provádět cviky na krční páteř, která je tak mnohem uvolněnější při celodenním sezení před počítačem. A potom jednou týdně udělat sérii cviků na posílení očí. Když to jde, tak ještě při čekání na autobus skákavým pohledem projedu okolí nebo zařadím ciferník. Ráda bych zařadila víc, protože vím, že to všechno funguje. Ještě jednou děkuji za příjemné dny, kdy jste nás doprovázeli na naší cestě za zdravějšími očky. Právě vy děláte z toho kurzu zážitek, který se vryje do paměti. Krásné podzimní dny přeji.
Lenka
Dobrý den, milá Haničko a Štěpáne, jsem stále v mysli v Lažišti a v uších mi zní vaše hlasy. To nejlepší, co jsem kdy pro sebe udělala, je účast na tomto objevném kurzu. Platí, co jste říkali o řízení auta ve tmě, užívám si toto zlepšení. Jinak cvičím, denně malou sestavu, kterou si pamatuji. Celé cvičení s návodem 1x týdně. O oči si pečuji automaticky, využívám jakoukoli možnost. Výborně jste nás vedli, tak to mám dobře zažité. Sluneční brýle jsem od této doby na oči nepoužila. CD na palming je krásné, ale to je dar, takový hlas. Okamžitě jsem si koupila brýle s nižšími dioptriemi a stačí mi. Když mám unavené oči, měním činnost. Jsem moc vděčná, že se daří a to samé přeji i vám. Zdravím a objímám
Jitka Kolářová
Absolvovali jsme s manželem kurs na obnovu zraku. Konalo se v obci Lažiště, okres Prachatice. Na pětidenním pobytu jsme se naučili rozpohybovat oční svaly, získali mnoho informací k tomu, abychom si zažili správné techniky a zrak se zlepšoval. Jednalo se především o pobyt v krásné přírodě, koukání do zeleně a procvičování okohybných svalů. Program je nabitý, večer jsou společná povídání, nejen o očích, ale i na různá zdravovědná témata. Bylo nás tam 18 účastníků všeho věku. Nechybí pravidelná ranní rozcvička na klouby a páteř, taky super. Nejsou tam hluchá místa, stále se dozvídáte nové a hlavně se procvičuje. Při odjezdu nebyl nikdo, kdo by si nepochvaloval zlepšení očí. Dostali jsme písemné materiály na další procvičování doma a CD, abychom nezapomněli na svoje oči a stále je zdokonalovali. Pokud jste se takového pobytu ještě nezúčastnili, dávám vám tip, jak udělat něco pro své zdraví. Přeji vám všem krásný den a loučím se s konstatováním, že na kursu jsme prožili krásné chvíle, (skoro) všichni odložili brýle!
M. Háková
Kurz úplně změnil můj pohled na svět. Nejen, že se mi oči zlepšily o dioptrii, ale hlavně je teď jinak používám, jinak se dívám a mnohem víc toho opravdu vidím - a to i bez brýlí!
Jaroslava Kodýtkováwww.jaroslavakodytkova.cz
Dva úžasní lidé, Hanka a Štěpán, kteří žijí v souladu s přírodou, a je to na nich vidět. Na začátku léta jsme s nimi strávily pět krásných dní na Šumavě na kurzu, který pomůže zlepšit oči a vnímat lépe svět okolo sebe. Přírodu, pohledy do dálky, panorama, večerní povídání, jako bonus procvičení těla - páteř a klouby. Věnují se vám téměř 9 hodin denně, přestávky na dobré jídlo v hospodě přes ulici u pana Kolbaského. Fakt vaří a stará se dobře. V osobním volnu po obědě jsme se prošly k přírodnímu koupališti si zaplavat. Chceš-li něco udělat pro své oči a tělo, neváhej a ozvi se jim.
Biška a dvě Dáši z Českého ráje
Kurz na obnovu zraku mě opravdu mile potěšil a naplnil spoustou informací, dovedností, pohodou a optimismem... Hanka a Štěpán jsou moc fajn lidičky na svém místě.. Vše ohledně očí nám srozumitelně vysvětlili a ukázali. Pobyt v nádherné krajině lesů a kopců se k tréninku očí znamenitě hodí a je to relax pro tělo a duši.. I rozcvička na páteř a klouby je úžasná a všichni jsme na svých ztuhlých tělech pocítili úlevu. Skupina lidí, co mají podobné naladění a zájmy mě chytla za srdce a jen nerada jsem je všechny na konci kurzu opouštěla.... Není sice úplně lehké zařadit to, co jsme se naučili, do našich uspěchaných životů, ale kdo chce porazit vlastní lenost a něco pro sebe udělat, čas a prostor vždycky najde! I teď při psaní těch řádků se usmívám jak sluníčko - není lehké dnes najít jen lidskost a vlídnost, a o to víc si vážím lidí, co tyhle pocity v našich duších dovedou vykouzlit.... Takže moc děkuji a budu se těšit doufám příští rok na shledanou...
Blanka,Vlachovo Březí
Doma z těch všech cvičeni se mi daří každodenní ranní palming a sem tam během dne skákavý pohled. Při vaření, když čekám na vodu, až začne vařit, tak zkouším i jiné cviky. (Voda mi pak začne vařit rychleji 🙂 Jinak na brigádě jsem teď pořád ohnutá, ale díky těm cvikům mě nebolí záda 🙂 !!!, takže bych ráda s nějakými cviky pokračovala. Jinak co se týče kurzu, původně jsem tam šla jen kvůli tomu, abych se zpátky namotivovala na cvičení s očima, neboť už jsem doma něco cvičila, ale připadalo mi, že nedělám žádné pokroky... Na kurzu jsem se ale naučila mnohem víc než jen další cviky na oči, ale i cviky na protažení těla + spoustu dalších informací, které jsem ani neočekávala. Co se mi na tom ale hlavně líbilo, že jste nás to naučili tak, aby to pro nás nebyla povinnost, ale hra, která navíc léčí a výsledky člověk na sobě pociťuje. A zároveň jste pro nás vypíchli to nejdůležitější. Takže bych to doporučovala všem. Všem, kdo mají rádi hru, rádi relaxují, rádi dělají něco pro své zdraví či mají velký hlad po jídle...a poznání.. Díky ještě jednou moc za kurz, za to jakou jste v něm vytvořili příjemnou a pohodovou atmosféru, za Vaše znalosti a chuť dělat práci pořádně 🙂 !
Marcela
Kurzík byl pro nás velkým odpočinkem, načerpali jsme informace o očích, páteři, o těle celkově. Všechna cvičení s očima a celý kurzík probíhal hravě, s radostí. Od Hanky a Štěpána proudila k nám všem zúčastněným laskavost. Kurzíku se zúčastnilo 12 účastníků. Utvořili jsme "prima partu". Díky cvičením s očima, už nemám oči citlivé na slunce a umělé osvětlení. Odložila jsem sluneční brýle. Kurzu jsme se zúčastnili společně s manželem. Společně cvičíme na uvolnění páteře a na douzdravení očí. Dodáváme si navzájem chuť do cvičení, sílu, radost a společně se podporujeme.
Ivana a Honza
...měsíc po kurzu... Milá Hanko a Štěpáne, myslím, že nebudu žádnou výjimkou, když upřímně řeknu, že časové ani ostatní podmínky ke zlepšování zraku, už nikdy nebudou tak ideální jako v Lažišti. Já jsem se před pár dny vrátila z Anglie z kurzu pro zahraniční učitele angličtiny, což obnášelo šest hodin denně koukání na tabuli a následnou každodenní přípravu na den následující. Prostě oči dostávaly pěkně zabrat. Vylepšení zraku na čtení naštěstí zůstalo, do dálky jsem cvičila cestou do školy, ale přiznávám, že tady by bylo potřeba přidat. Vy jste udělali maximum, takže teď je to opravdu jen a jen na nás. Lehce zapamatovatelné cviky (skákavý a klouzavý pohyb, solarizace, palming) se mi do života podařilo zařadit. Za mě tedy plná spokojenost s tím, co jsme se na kurzu naučili. Moc vás oba zdravím a děkuji.
Dagmar
Milá Haničko a Štěpáne, Váš kurz mi otevřel oči v pravém slova smyslu. Člověk v každodenním stereotypu přestane vnímat detaily a krásy života kolem - zahleděn do svých každodenních povinností a někdy i trápení dokonce odmítá zaostřit na vše kolem, schovává se ve své ulitě a tam čeká, že se věci vyřeší sami. Je však třeba aktivně vykročit a dělat něco pro uzdravení svého těla i ducha. Chvíle strávené s Vámi i s ostatními členy kurzu byly tím správným impulsem pro nové šťastnější a zdravější zítřky 🙂 Moc děkuji.
Lada
Kurz jsem si moc užila. Nádherné prostředí, skvělí lidé, spousta ohromně zajímavých informací a návodů v podání dvou velmi sympatických lektorů, co víc si přát 🙂 Posuny k lepšímu vidění jsem byla schopná zaznamenat už během kurzu. Nejvíce mě ale osobně zaujalo propojení očí s psychikou, o kterém už jsem slyšela dříve, ale výklad na kurzu mi vše krásně doplnil a upřesnil. Velmi významný byl pro mě "aha efekt", že můj v pubertě založený strach z lidí, kdy se mi právě začal zhoršovat zrak na dálku, živím tím, když používám brýle a čočky, a tak se nutím dívat na zdroj svého strachu ostře, i když mé oči se vlastně dívat nechtějí, a tím si také svůj horší zrak udržuji. Na kurzu jsem si zvykla chodit bez brýlí, což bylo pro mě dříve nemyslitelné, i když mám vadu celkem malou. A už tam jsem si všimla, že mi dělá mnohem menší potíže například promluvit před lidmi s nějakým dotazem, a to dovedu být opravdu veliká trémistka. Od té doby chodím nadále bez brýlí a cítím se mnohem více sebejistě, ač mi to nejdříve připadalo jako paradox. Kromě toho mohu i cvičit oči, kdy si vzpomenu. Věřím, že tento princip funguje i opačným směrem - od zvýšení sebedůvěry po lepší zrak. Tedy pokud se někdo rozhodne svůj zrak postupně vylepšovat vlastním přičiněním, svou vůlí, disciplínou a odvahou zase vidět - posílí opět svou ztracenou sebedůvěru a určitě zaznamená kladné výsledky i v oblasti vidění. Já sama už to pozoruji:) Moc Hance a Štěpánovi děkuji. Díky nim se mi odkrylo mnohé 🙂
Hanka
Kurz na obnovu zraku byl pro mě vysvobozením nejen pro mé oči, ale i duši. Každý den jsme intenzivně cvičili a praktická cvičení byla doplňována teoretickým výkladem a povídáním si. Na kurz jsem jela s cílem najít způsob, jak se přirozenou cestou zbavit krátkozrakosti. Rozebírali jsme i jiné oční vady a také světloplachost, která se mě rovněž týká. Během našich cvičení jsem zaznamenávala úžasné výsledky a přesvědčila jsem se, že to s trochou cviku skutečně jde. Navíc cviky nebyly vůbec složité a dají se provádět téměř všude. Kurz doporučuji každému, kdo si chce přirozenou a příjemnou cestou zlepšit svůj zrak, určitě se to vyplatí! Navíc, kromě toho, že jsem ulevila svým očím, tak jsem poznala úžasné lidi, příjemné prostředí a krásnou přírodu. Za to vše Hance i Štěpánovi z celého srdce děkuji.
Veronika
Kurz splnil moje očekávání - lépe vidím, aniž bych musela nasadit brýle. Poslední dobou jsem začala při řízení autem vidět cedule rozmazaně. Brýle byly pro mě krajním řešením. Nejdříve jsem zkusila rady a návody na zlepšení zraku po internetu, ale nebylo to ono, byla jsem si nejistá a měla jsem spoustu otázek, na které nikde nebyly odpovědi. Naopak na kurzu co otázka, to okamžitá odpověď. Lektoři Hanka a Štěpán své letité zkušenosti předávali velmi mile a nenásilně. Vše umocňovala nádherná, téměř opojná šumavská krajina. Pobyt v Lažišti mě naučil dívat se na svět kolem sebe jinak - více vnímám "tady a teď" a také se více usmívám 🙂
D. Petříková
Všem koho tento kurz alespoň trošičku láká - ZKUSTE TO A JEĎTE! Stojí za to. Vaše oči i vy si skvěle odpočinete. Žádné starosti, ale celých 5 dní jen a jen péče o sebe. Jemné cvičení, pomaloučké procházky, nádherná příroda, spousta doplňujících rad a informací, uvolňování a procvičování očí - to vše pod laskavým a profesionálním vedení Haničky vás prostě dostane. Přesvědčila jsem se, že zrak si cvičením zlepšit lze. Z toho mám velkou radost a pokračuji v procvičování. Jsem ráda, že jsem si dovolila kurz absolvovat. Děkuji za vaši práci a za to že ukazujete lidem tuto cestu.
Zdeňka
Jsem, dnes již bývalou, nositelkou multifokálních brýlí. S notnou dávkou nadsázky jsem před absolvováním kurzu napsala Hance, že bych další padesátku ráda začala bez brýlí. Ani jsem netušila, že jsem si tímto "vtípkem" stanovila zcela reálný a dosažitelný cíl. Jedna dioptrie na blízko byla po pěti dnech cvičení na kurzu již minulostí. Brýle na dálku jsem sice ještě úplně neodložila, ale Hanka a Štěpán udělali všechno, abychom na zlepšování našeho zraku mohli pracovat i po návratu z kurzu. Ráda bych připojila nějakou podnětnou připomínku, ale protože se mi zlepšil zrak, prožila jsem 5 dní v příjemné společnosti, malebné přírodě, ubytování a strava byly bezvadné, tak snad jen shrnutí - SKVĚLÉ.
Dáša
Vzhledem k tomu, že jsem již nějakou dobu oči cvičila, tak mým hlavním cílem bylo získat ucelený soubor cviků, které mě v mém úsilí zlepšit si zrak, tak nějak zase nakopnou, protože jsem už trochu ztrácela motivaci a do cvičení jsem se musela hodně nutit. A tento cíl byl splněn do puntíku. Bydlím v Praze a poblíž je velký lesopark, nikdy jsem tam moc nechodila, ale po příjezdu z kurzu jsem tam hned zašla a našla si tam super místečko na cvičení s nádherným výhledem a kolikrát se přistihnu, že se nemůžu dočkat, až tak budu moct vyrazit si zacvičit 🙂 Je to úžasně strávený čas sama se sebou, kdy dělám něco pro sebe a je super, že mám pak mnohem víc energie než předtím 🙂 Kurz byl opravdu nabitý a určitě předčil má očekávání, protože jsme nejenom intenzivně cvičili oči i tělo, ale také jsem se dozvěděla hodně zajímavých informací, které se očí týkaly a zase mi to rozšířilo obzory 🙂 Kurz bych doporučila všem, kteří nosí brýle a chtěli by si zlepšit zrak. Bohužel ještě stále okolo mě jsou lidé, kteří nevěří tomu, že to jde a já bych chtěla být tím exemplářem, který jim dokáže, že to opravdu jde. Bude to asi běh na delší trať, protože brýle mám odmala, ale vím, že to zvládnu a jednou budu moct všechny svoje brýle vyhodit do koše 🙂 Moc děkuji Hance a Štěpánovi za úžasně vedený kurz, doufám, že budete mít neustále zaplněné kurzy, díky nimž lidé zjistí, že zlepšit zrak si jde i jinak než operací.
Iva
O kurzu jsem se dozvěděla od své kamarádky a po jejím vyprávění jsem byla hned rozhodnuta tento kurz absolvovat. Organizace kurzu mě uvedla do celkové duševní pohody a to hlavně zásluhou skvělých pořadatelů Haničky a Štěpána. Ubytování a jídlo bylo úžasné. Po návratu jsem začala číst bez brýlí (před kurzem 1,5 dioptrie). Tento kurz při posezení u kávy doporučuji všem svým kamarádkám.
Anička V.
Kurz na obnovu zraku je úžasný, v krásném prostředí plném nádherných a romantických výhledů. A ačkoliv se mi zdálo, že nevnímám žádný posun, tak jsem se mýlila. Když jsem si doma vzala své brýle, které používám na televizi a v kterých už jsem nemohla přečíst titulky, tak se stal zázrak. Vše totiž krásně přečtu a už nemusím být nalepená na obrazovce. Jenom to sluníčko je stále prevít, ale já ho dostanu. Když to šlo chvílemi v Lažišti, tak to půjde i doma! Takže ještě jednou díky Tobě i Štěpánovi. Mějte se krásně
Jana S.
KURZ byl hlavně pohodový, krásná atmosféra, všichni vstřícní a milí a přinesl pro každého nějaké zlepšení. Odjížděla jsem zrelaxovaná a odpočinutá, což každému přispěje ke zlepšení zdravotního stavu. A za to děkuji Hance a Štěpánovi a doufám, že zase za rok se sejdeme. Přeji hezké léto
Jara
Na kurzu jsem byla poprvé v r. 2016. Vzhledem ke kombinaci mnoha očních vad jsem byla hlavně zvědavá, kam se posunu - bez konkrétního očekávání. (Vyděsilo mě zvyšování dioptrií na mých brýlích po návratu z mateřské do pracovního procesu. Jinak brýle byly většinu života mou součástí a moc jsem to neřešila.) Od prvního dne kurzu mé tělo reagovalo poměrně bouřlivě na uvolňování očí i páteře ... až mě to zaskočilo. Musela jsem zvolit individuální tempo, část cvičení dělat jen v mentální rovině. Nicméně zlepšila se má světloplachost, tupozrakost i vidění cca na 50-60 cm (PC apod.). Vše se událo v subjektivní rovině; má letitá optometrička mě po návratu v podstatě vyhodila s tím, že oči se zlepšit nemohou a já si je prý spíš zhoršila. Nevysvětlila jsem jí, že vím, že je to o propojení do mozku a dalších věcech a že já fakt lépe vidím a potřebuji jiné brýle. Objektivně: Posunula jsem monitor na konec stolu (všechno bylo se starými brýlemi nekomfortně velké), líp jsem řídila za tmy ... Vše hned po kurzu i v delším časovém odstupu. Trénovala jsem nepravidelně, ale trénovala. Šlo spíš o udržení získaného. Staré brýle nevyhovovaly. Bez nich to nešlo ... Naštěstí sluneční brýle jsem měla slabší, tak jsem situaci dost řešila s jejich pomocí. V zimě to nebylo úplně pohodlné. Dala jsem se po večerech na audioknihy 🙂 Dlouho jsem hledala očního lékaře, který by byl schopný přijmout myšlenku, že oči se mohou i zlepšovat, a začal se mnou spolupracovat na hledání optimálních brýlí. Při všech mých korekcích to nebylo jen o dioptriích ... Nakonec jsem jednoho šikovného profesora na doporučení našla. Hleděl na mě trochu nedůvěřivě, ale po třech návštěvách a různých proměřováních jsme pro PC zkusili brýle bez prizmat (na delší vzdálenost by to ještě nešlo). Je to zvláštní pocit při prostřídávání brýlí, ale oči se postupně uvolňují. V mezičase, kdy nic nečtu, už brýle nenasazuji. O to víc "prostě koukám kolem sebe" a v rámci možností i do dálky. Protože jsem měla pocit stagnace (a cvičila si čím dá míň), v červnu 2017 jsem se znovu jela k Hance "nakopnout". Zjistila jsem, o kolik lépe a barevněji vidím ty samé scenérie, než tomu bylo před rokem. Takže rozhodně posun. A tentokrát se zlepšila i dalekozrakost. Na mobilu v drtivé většině případů vyřídím veškerou poštu bez brýlí. Při čtení časopisu záleží na světelných podmínkách a velikosti písma... Ale já roky četla jen s brýlemi na dálku, do kterých mi pak přibyla i "půlčička" na blízko. Takže fakt úspěch! Je pořád hodně situací, kdy brýle potřebuji. Auto bych si bez nich řídit netroufla - kvůli žluté skvrně, astigmatismu i krátkozrakosti. Vím, že tohle je moje cesta. Na operaci bych nešla - byla by u mě i hodně náročná a s nejistým výsledkem. Zároveň si do mozku nedávám žádná omezení typu "bude to trvat roky". Nemusí. Mám to v rukách já. Cvičením, relaxací .... časem, který si na sebe udělám všemu na vzdory. Solarizaci a palming si dělám kdekoliv, i uprostřed Prahy, i uprostřed společenské akce. Vím, že si čas musím urvat, když je zrovna prostoj v programu. Spousta lidí kolem mě ví, že oči cvičím, tak je jen ujistím, že "to právě cvičím". A ejhle - nikdo nic nechce a dají mi můj prostor. (Co si zároveň myslí, neřeším.) Jo ... a část rozcvičky na krční páteř (event. část na klouby) jde zvládnout i při zpívání usínacích písniček dítěti - jen při tom nezadržuji dech, ale prostě hodně jemně uvolňuji hlavu (nebo nohy) a zároveň potichu zpívám; dech vystačí 🙂 Pak se pochválím za to, že jsem těch 10 minut cvičila (než bych si nadávala, že jsem zas neudělala rozcvičku celou) 🙂
Monika
Dostal jsem větší sebevědomí se opět více pohybovat bez brýlí. Cvičení se snažím zapojovat, tak nějak přirozeně, když někam jdu. Snažím se koukat vědomě při běžných aktivitách. Napsal jsem si status na facebook, aby si nikdo nebral osobně, když ho nepozdravím na ulici a rozvedl jsem důvod i s humorem a už byla kladná odezva, protože mě někdo zdravil na dálku, ale dodal: „Já vim, ty jsi bez brýlí. :D“ Také mi to nedalo a zkouším na cestách, které znám, řídit auto bez brýlí a je to skvělý pocit. Úplně ze mě spadlo takové vázání se na brýle, kdybych je náhodou zapomněl. A zároveň si už nedělám hlavu z toho, když mám oči unavené a nasadím si zpět brýle. Nechal jsem si vyrobit ještě ty slabší a tak nějak zkouším, podle toho, jak v daný okamžik vidím. Palming se snažím dělat pravidelně. Zkouším schválně překonávat různé situace, třeba v čekárně u zubaře nebo při čekání na jídlo v restauraci. Podle situace. Ale věřím, že časem a tréninkem mi nebude připadat divné jen tak někde palming provést. Kurz na obnovu zraku mohu doporučit každému i těm, kteří brýle nepotřebují, může cvičení přinést užitek třeba jen jako prevence očí. Dříve jsem už četl knihu od Mirzakarima Norbekova, ale já osobně jsem potřeboval impulz, abych to mohl přenést do reality. Protože výhodou skupinových lekcí je síla kolektivu a ještě k tomu, když ho vedou přirozenou cestou skvělí lektoři, jako je Hanka se Štěpánem. Cvičení v přírodě tomu dodává úžasnou atmosféru. Tímto Vám moc děkuji za pozitivní přístup, předané zkušenosti a vědění. 🙂 Přeji skvělý zrak!
Míra Pek
Moc vás zdravím z našeho krásného kraje, který vnímám nyní tak trochu "jinýma očima". Dala jsem si od kurzu odstup a píšu teprve teď, abych zjistila, jestli mě ten denní režim teda semele nebo se nenechám. No zlatá střední je asi to pravé slovo. Palmig cvičím denně, to je fajn, nikdy jsem netušila, proč lidi sedí s novinama na záchodě, já tam teď někdy sedím s palmingem a nikdo mě nevyrušuje, to se přeci nedělá :), palmig po dlouhé přípravě na maturity se taky hodí... venku aspoň jednou denně trénuji solarizaci, prý jsem docela opálená v obličeji 🙂 Ranní rozcvičku cvičím jako neranní a často jen po částech, nejvíc krční a hrudní...skákavým pohledem skáču i po hlavách žáků a když dělám klouzavý, všimla jsem si, že kloužu jazykem po zubech - čistota i v dutině ústní se hodí. Panorama se mi objevilo nejvíc na kopci nad městem večer, když se rozsvítily lampy, to byla krása, tak jsem to ještě "neviděla"... no, času na to všechno mnoho není, ale po chvilkách, jak to jde... oči si nechám raději změřit tak za rok, co to udělá 🙂 Co je ale ze všeho nejdůležitější a co doceňuji víc a víc, to je ten pohled na svět okolo, vědomější, přistihnu se , že užasle zírám na kytičku na ubruse, kterou jsem tam neviděla, sleduji peříčko pampelišky se semínkem, které pluje zahradou a pak se zapíchne do trávy a já se raduji, že bude zase o pampelišku více a za odměnu ještě nějaký ten vitamín pro oko... Opravdu moc děkuji ještě jednou za celý kurz, za všechny podněty, inspirace, transformace atd. však vy víte 🙂 Jela jsem na kurz bez očekávání, ale přece jen se zvědavostí, co všechno je možné pro svoje oči udělat. Cítila jsem se připravená nechat se vést zkušenou lektorkou. Našla jsem zodpovědný, laskavý, starostlivý přístup a dokonalou připravenost. Odvezla jsem si spoustu nadšení, cvičení, informací a vzpomínky na příjemnou a otevřenou atmosféru celého kurzu. Doporučuji tento kurz všem, kteří se rozhodli vidět svět zdravýma, odpočinutýma a "lepšíma" očima. Přeji na této cestě nového pohledu hodně štěstí.
Iva, učitelka