Péče o tělo - problémy a jak je řešit

Mám radost, že stále více lidí má zájem se o své tělo starat a pečovat a hledají cesty jak na to. Moc ráda Vám nabídnu pomoc a informace, které jsem cestou svým životem sama nastřádala a vyzkoušela.

Snažím se zaměřit na postupy, které můžeme použít především sami pro sebe, aniž bychom k nim někoho dalšího potřebovali. 

Patří mezi ně i harmonizační komplex na páteř a klouby  podle Borise Tichanovského. Je opravdu geniální a funkční a je základem celého kurzu. Tento komplex cvičíme každé ráno i na kurzech na oči, protože skvěle rozhýbe a uvolní celé tělo, takže se pak lépe uvolňují i oči. Ale tam na něj máme jen omezený čas. Tady půjdeme opravdu hloubky, do detailů a vysvětlím každou nejasnost.

Je mnoho různých postupů, které se doplňují, vzájemně ovlivňují a mají pro nás smysl. Zaměříme se společně především na problémy s nohama (na plochou nohu, halluxy atd.) a na hluboký stabilizační systém

K tomu, aby se uvolnilo a posílilo naše tělo a začalo regenerovat, potřebujeme uvolnit svou mysl. Na kurzu máme možnost vypnout od běžných starostí a problémů a začít se soustředit dovnitř.

Bude pro nás snadnější vnímat a prociťovat co nám tělo sděluje.

Také se pak více můžeme soustředit na činnosti prospívající našemu tělu a mít z nich mnohem více, než když je "hlava úplně někde jinde než tělo". Využijeme schopnost neuroplasticity našeho mozku a začneme tělo učit novým pohybovým návykům.

Věnujte kurz jako dárek...

Už před kurzem jsem věděl, že jakákoliv cvičební metoda mně pomůže. Kurz naplnil moje očekávání beze zbytku - svižné tempo, žádná nuda, desítky zajímavých cviků a nečekaná poznání. Skvělá parta. Super zázemí, nádherná příroda. Byl jsem spokojený. Většinou z některých akcí odjíždím dříve, nebo aspoň první, zde jsem vydržel neuvěřitelně „dlouho“. Kurz už jsem doporučil několikrát, neustále vychvaluji. Jsem pořád nadšený, dříve jsem občas ráno cvičil, ale bez cíle, moc mě to nebavilo. Dnes cvičím skoro každý den, zařadil jsem do programu několik Tvých cviků a masáží a ejhle. Krásná 100minutová rozcvička je na světě. Nemyslím, že to bude pořád, ale teď je to pro mne sůl nad zlato. Výsledky: 1. Zlepšuje se mi ohýbání do všech stran, zkrácené svaly pomalu povolují. 2. Přestalo mě bolet krční svalstvo. 3. Rozhýbal jsem ramena, to levé bylo zatuhlé! Vůbec jsem to dříve nevěděl. 4. Masíruji lokty, oba jsem dříve celé roky léčil, ale teď jsou super. 5. To samé kolena, kvůli levému jsem pomalu nenastoupil do auta, teď je den ode dne lepší. 6. Páteř masíruji ještě mentálně 2x denně a bedra začínají poslouchat jak hodinky. 7. A nakonec nohy a chodidla, před kurzem jsem pomalu nevěděl, že je mám, jen když 2x do roka vyskočila plíseň nebo nějaká bradavice! Dnes je 2x denně masíruji, mazlím se s nimi a bradavice je skoro pryč (trochu jsem jí pomohl česnekem), ale před kurzem jsem si jí vůbec nevšímal!! 8. A to samé ruce, masíruji je pokaždé, kdy mám chvilku času. Takže velké díky, hodně věcí jsem pochopil. David Kaliberka říkává, že "tělo je kůň, o kterého se musí duše starat", a ty jsi mě to naučila. Těším se na další setkání, virtuálně nebo fyzicky. Ahoj
Vladimír
Obrázek ukazuje: Problémy s páteří

Proč mám problémy s páteří?

V dnešní době, bohužel, najdeme málo lidí, kteří nemají žádné problémy se zády a ani je neměli. Proč tomu tak je? Proč je bolest v zádech stále častější a trápí stále více lidí a mladšího věku, dokonce děti?

Příčin je mnoho. S některými se už rodíme, jsou to různé anomálie ve stavbě páteře, individuální zvláštnosti ve stavbě opěrného a pohybového aparátu, jiné jsme získali během svého života.  Jejich příčinou mohou být různá onemocnění, například poškození centrální nervové soustavy (CNS) a periferní nervové soustavy (NS), poruchy endokrinního systému, obezita a další onemocnění, která se projevila i na páteři a kloubech. Mohli jsme si páteř a klouby poranit nějakým úrazem, který se stal už hodně dávno, nepamatujeme se na něj, ale on se začal svými následky projevovat až nyní. Různé zvláštnosti pracovních činností, jako je zvedání velkých zátěží, dlouhodobé setrvávání ve vynucené nepřirozené pozici, dlouhé sezení, stání atd. jí také neprospívá. 

Na vině je především náš málo pohyblivý životní styl a všudypřítomný stres.

Lidská páteř je unikátní a z pohledu biomechaniky dokonalá nosná konstrukce, která plní funkci ochrany a opory.

Odolává významné části zátěže lidského těla, vydržela by dokonce i třikrát větší zátěž a přitom je obdivuhodně pohyblivá. Je perfektně přizpůsobená k pohybu a lidskému způsobu života a také rychle reaguje na různé změny těla a jeho okolí. 

Páteř je dokonalá, příčina mnohých nemocí je v jejím nesprávném používání. Příroda očividně předpokládala, že se člověk bude přiměřeně a racionálně stravovat, hodně chodit a bude ji tím maximálně ku prospěchu.

Takováto konstrukce páteře byla přírodou vytvořena pro aktivní bytost. Není uzpůsobena k tomu, aby většinu dne trávila v sedě, případně v nepřirozených polohách. A přiznejme si také lenost, která pracuje proti nám. Kolik z nás je ochotných po celodenním náročném pracovním dni se ještě vydat na cvičení, sám si zacvičit nebo dokonce si na cvičení ráno přivstat. 

Ale pokud se budeme málo hýbat, nemůžeme čekat, že budeme zdraví. Výsledkem nedostatku pohybu bude výskyt celé řady onemocnění, ale především bude trpět páteř. Stav páteře významně ovlivňuje mnoho dalších oblastí těla včetně mozku, nervového systému a všech orgánů. Vždyť každý z našich obratlů úzce souvisí s kostmi, klouby, orgány, funkcemi v těle a poškození příslušného obratle se projeví na nich. Například náš druhý krční obratel – čepovec – úzce souvisí s naším zrakem, sluchem, a jeho poškození se může projevit bolestí ucha až hluchotou, očními vadami, problémy s dutinami, mdlobami. Změny na jednom obratli se odrazí v celém těla a projeví se v různých změnách funkčnosti.

K nedostatku pohybu musíme přičíst i všechny další příčiny, o kterých jsem se zmiňovala, včetně stresu. Kolik času trávíme denně v sedě, v nepřirozených polohách u počítače, za volantem atd. Kvůli tomu všemu jsou špatně vyživovány i svaly okolo páteře, které se stahují, tím přitlačují nervy, což způsobuje bolest, utlačují dále i cévy a začíná začarovaný kruh špatné výživy celé oblasti zad, který se čím dál víc projevuje bolestmi. Obvykle totiž malým bolestem, které relativně rychle přejdou, nevěnujeme pozornost a tím dáme čas k rozvinutí většího problému

Jak řešit problémy s páteří?

Pokud ještě problémy nemáte, velmi vám doporučuji se své páteři věnovat, pokud ne cvičením, tak se alespoň aktivně věnovat chůzi.

Pokud vás již problémy trápí, je dobré být opatrný a v žádném případě páteř a tělo nepřepínat. Ale věnovat se mu citlivě a dát mu čas k regeneraci. Vždyť i ten problém obvykle nevznikl najednou (výjimkou je úraz), ale vznikal dlouhodobě a postupně. Příliš rychlým postupem si můžeme uškodit, takže není dobré jít cvičením ani dalšími aktivitami přes bolest.

V nabídce jsou různé jemné manuální terapie jako masáže, akupunktura a vhodně zvolené cvičení. Je důležité se cviky správně naučit provádět, aby přinesly správný účinek.

Jedním ze cvičení je i komplex na páteř a klouby Borise Tichanovského.

Co získáme, budeme-li cvičit tento komplex?
Zpátky se vrátíme ke svému tělu a opět se jej naučíme vnímat. Tělo nám dává významné signály, které v běžném životě opomíjíme a ani si jich nevšímáme, ale mohou nás včas upozornit na problém.

Uvolníme své svaly, vazy, pomůžeme regeneraci našeho cévního a nervového systému a tím regeneraci našich plotének, páteře, kloubů. Pohybem ovlivníme také svůj lymfatický a hormonální systém. Zklidníme svou mysl, vymaníme se na chvíli z tlaku, který na nás společnost neustále klade. O tom už jsem se zmiňovala na začátku. I když neuškodí si to stále opakovat. 

 

Dalším postupem, který je zaměřen na zharmonizování organismu jako celku, je Automasáž Babičky Alakajevy. Tento systém aktivuje a harmonizuje energetické dráhy v těle. Přirozený způsob aktivace pomocí jednoduché masáže, kterou provádíme sami, způsobuje posílení imunitního systému, zlepšení stavu pohybového aparátu, vnitřních orgánů, kůže, vlasů a celkové ozdravení organismu. Pomáhá zbavit se řady zdravotních potíží.