Ohlasy na kurzy na oči 2018

...třičtvrtě roku po kurzu... Chtěla jsem Ti také psát o novince. Protože se v nové práci, kam teď v dubnu nastupuji, neobejdu bez brýlí na čtení (prostě je to tak), byla jsem si nechat přeměřit oči. Vlastně poprvé od kurzu. Na levém mám o 1/4 dioptrie méně a po slabém šedém zákalu na pravém není ani stopy. Brýle mi udělali tedy slabší pro obě oči, ale vidím s nimi až za roh. Trochu mě to mrzí, že se dioptrickým brýlím nevyhnu, ale s těmi dírkovanými se to prostě úplně nedá. Pevně věřím, že když budu oči posilovat všemi možnými způsoby dál, tak to udržím takhle příp. i ještě polepším - brýle nebrýle. Nepropadám panice...hlava, mysl, programy - to je oč tu běží 🙂
Eva
...čtvrt roku po kurzu... Na Vašem kurzu se mi určitě více otevřely oči a obzory. I když jsem já zatím moc nepokročil dál, odnesl jsem si z kurzu hodně užitečných informací a věřím, že ten správný čas pro mne přijde. To moje manželka Ivanka více cvičí a zrak se jí určitě zlepšil, že zatím nepotřebuje nasadit brýle. Je prostě lepší a já jí to moc přeji, že je třeba nenasadí nikdy. Hlavně si chválí cvičení na krční páteř a cvičeni dle babičky Alakajevy.
Vlastík
...čtvrt roku po kurzu... ...Hlavně však se kdykoliv snažím opravdu se dívat. Dělám takovou zvláštní věc. Každé ráno cvičím u okna, s obručí točím kolem těla (říká se tomu také hula hop). Dělám to deset minut, což obnáší asi tisíc otočení. Přitom se dívám z okna. Přistihla jsem se při tom, že ale nevnímám, co vidím. Tak jsem to začala dělat tak, že podrobně pozoruji jednotlivé domky, které vidím, a nejen je. A teď si uvědomuji, že každý den najdu další detail, kterého jsem si předtím nikdy nevšimla. No, prostě začala jsem se dívat mnohem pozorněji. Je to pro mě taková meditace, protože musím pustit z hlavy všechny zbytečné myšlenky.
Lída
Kurz splnil má očekávání po všech stránkách. Především mě o správnosti rozhodnutí zúčastnit se přesvědčilo přátelské přijetí, okamžitá a nezištná pomoc v nesnázích (problém s dopravou), vhodně zvolené místo konání, zajištění všeho potřebného, především levného ubytování a dobré stravy, dostatečná informovanost před i během kurzu a neustálá nabídka péče a pomoci. Ne vždy to bývá zvykem. Co do náplně kurzu, i tady jsem byla velmi spokojená. Pracovalo se od brzkého rána do pozdního večera, informací bylo dostatek, ale především velké množství očních cvičení, o jejichž léčebném účinku na můj zrak jsem se mohla na místě přesvědčit. Jako u každého cvičení platí, že je třeba nepřestávat a i po návratu domů cvičit. Pobyt na Šumavě jsem si užila, přijeli lidé, kteří mají stejné problémy jako já, a tak bylo o čem povídat. Děkuji za pěkně prožité dny a za cenné informace.
Ivana
Kurz se mi moc líbil. Měl mnoho „nej“. Byl v krásné krajině, s překrásnými výhledy, tedy nejlepší pro takový typ kurzu. Pěkné ubytování, počet účastníků akorát, nebylo nás ani mnoho, ani málo, tedy nejvhodnější pro takový kurz. Lektorka byla příjemná a velmi fundovaná. Nebála se žádných otázek, naopak nás podporovala, abychom se co nejvíce ptali, a pak nám také dobře odpovídala. Vše bylo podrobně předvedeno, a vše řečeno a vysvětleno co možná nejvíce. Okusili jsme různé typy očních cvičení, takže to bylo velmi podnětné. Líbilo se mi také, že kurz proběhl v příjemné a přátelské atmosféře, a mj. také to, jak nás lektorka demokraticky přiměla chodit včas na srazy. Bylo to vše moc fajn a kurz předčil moje očekávání.
Stáňa
Samotný fakt, že člověk nosí brýle, je dostatečnou pozvánkou k prožitků dnů, které se vryjí do paměti. Dostalo se mi odpovědí na všechny otázky, nebylo nic, na co byste se mezi svými nemohli zeptat. - Mezi svými? Ano, velmi brzy se dostavil pocit, že jsem tu "správně", Duch skupiny ožil hned první ráno při rozcvičce. "Oko do duše okno" platí, dle mého názoru, u očních vad bezezbytku. A tak jsme se všichni mohli "přetrhnout samou snahou" při uvolňujícím ranním cvičení. Chápete - chce se po nás uvolnění a vnímání těla - a my, lidé, to pojímáme jako úkol. Přichází tu "aha-moment", který je jasně osvětlen. Každý si přesně po svém na "něco" přijde. Kromě uvolňování páteře jako základu uzdravování, jsme se učili cvičit oči. Nádherná nová disciplína, která doslova mění krev v žilách. Solarizace a skákání a klouzání očima, jako zástupci za mnohé další - hotový aerobik pro naše oči... Cesta dovnitř sebe, pokud po ní už delší dobu toužíte. Díky Haničce a Štěpánovi zjistíte, že jsme všichni jedna krevní skupina. A já si dám v příštím roce "repete" 🙂 🙂 🙂
Jana Freyová
A čo dodať ku kurzu? Bola som nadšená a veľmi spokojná. Očakávať u mňa zlepšenie je dlhá cesta. Ale úspech pre mňa je už aj to, keď sa mi to nebude zhoršovať (makulárna degenerácia). Za všetko Vám obidvom veľmi pekne ďakujem: ale hlavne za psychickú podporu, ktorá mi doma tak chýba. A to by bola polovica mojho uzdravovania. Tento kurz doporučujem nielen ľuďom s očnými potiažami, ale zdravým ľuďom, ktorí si nemusia len uzdravovať oči, ale aj dušu. Ešte raz Vám obidvom veľmi pekne ďakujem a pevne verím, že sa ešte erčite na kurze stretneme. Ďakujem.
Alena
Myslím, že vše už bylo mnohokrát řečeno. Ráda bych zdůraznila to, že i ten, kdo si myslí, že vidí jako rys a zrak má v pořádku, nebude zklamaný. A oči se mu odmění. Ráda přijedu na pokračovací kurz oční jógy i cvičení na páteř. Je to radost, pozitivní energie, síla do každodenních strastí i radostí.
V. H., Jilemnice, mgr v lékárně
Kurzu jsem se jela účastnit s vírou ve zlepšení, ale zároveň kdesi hlouběji smířená s tím, že "už mi stejně není pomoci". A pak jsem zjistila, že není nic, čemu nemůže být napomoženo! Přestože měl každý ze skupiny plné ruce práce sám se sebou, vnímala jsem všechny účastníky jako nesmírnou oporu a jejich energii jako motivaci. Mám pocit, že jsem získala nový a lidštější pohled na svět, na kterém jsem se doteď jen plácala, dívala se kolem sebe přes silné brýle, a neviděla vlastně ale vůbec nic. Takové to pořekadlo, že oči jsou oknem do duše, vážně dává smysl. Nejvíc mě fascinovalo, že se mi zrak vyjasnil během dopoledne posledního dne, těsně před závěrem kurzu. Připadá mi to jako malý (velký) zázrak a ještě teď se divím. Všechno bylo skvělé a všichni by zasloužili vyznamenání. Jsem vděčná za příležitost, která se mi zde naskytla. Tisíceré díky všem.
Anička
Moc ráda vzpomínám na kurz. Opravdu jsem se tam dověděla spoustu nových věcí, které se týkají očí. Snažím se cvičit podle tvých pokynů a hlavně jsem se začala dívat kolem sebe úplně jinýma očima. Vždyť já jsem se předtím dívala, ale neviděla jsem. Zrovna tak to má i Zdena. Ještě jednou vám oběma děkujeme za váš výkon a musím opakovat to, co jsem vám už řekla. Opravdu jsou vaše vědomosti o očích obrovské, nerozhodí vás žádný dotaz a navíc se mi líbilo, že jste to dělali s plným nasazením. Kurz překonal mé očekávání a zkusím vše přetlumočit mé dobré známé, optičce. Ještě jednou moc zdravím a přeji moc a moc úspěchů v další práci.
Zdena a Lída
V posledních měsících jsem ráno již nebyla schopná rozlepit oči bez Ophthalmo-Septonexu. Oči mě bolely, velmi bolestivě mě v nich škubalo, přes zákalky jsem skoro neviděla, byla jsem úplně vyčerpaná. K Hance a Štěpánovi na kurz jsem se přihlásila na základě dobré recenze od své známé. Že prý to pomáhá. Měla naprostou pravdu. Pomáhá. Vidím lépe, oči mě nebolí, Ophthalmo-Septonex jsem přestala používat již druhý den na Šumavě, zákalky nezmizely úplně, ale velmi podstatně, rozhodně je již nevnímám, neuvěřitelně jsem si odpočinula. Neuvolňovali jsme jen oči, ale celé tělo. Bylo to naprosto skvělé, Hanka se Štěpánem mají obrovský přehled, studují a co nastudují, vyzkouší, nejprve na sobě. Jsem nadšená, z toho, jak byl kurz veden, jak nesmírně se mi ulevilo, ze všeho, co jsem se dozvěděla, z nádherné přírody a mohla bych psát ještě dlouho o všech plusech kurzu, zmíním však jeden, z mého pohledu jediný, zásadní nedostatek. Kurz je příliš krátký. Co dělat, přihlásila jsem se tedy okamžitě na další. A také i na kurz péče o pohybový aparát, neboť všechno souvisí se vším.
Hanka
Milá Hani, moc ráda vzpomínám na chvíle strávené s vámi. V krásném prostředí, pod vaším laskavým vedením, a posílám vám za ně srdečné díky. Přestože nemám oční vadu, tak pro mne byl váš kurz (překvapivě) velice přínosný. Co se mi podařilo už během kurzu, bylo přiznat si, že i mé zdravé oči nejsou úplně bez kazu. Mám v nich zákalky, a teď už vím, jak s nimi zacvičit, aby mne pomalu a postupně opouštěly. Kdo mne zná, tak ví, že nejsem sportovní typ, ale rozcvička ve Tvém podání prostě nemá chybu. Pokud ano, vznikne na mé straně, a ty vždy laskavě přiskočíš a dovysvětlíš, co a jak, po chvilce je vše jak má být.. Obdivuji Tvůj laskavý a zodpovědný přístup, i Tvůj přehled, kdy Tvému zraku neunikne žádná chyba při cvičení, a vždy ji s láskou a úsměvem na rtu vysvětlíš kdykoli a komukoli je třeba. Tahle "rozcvička" určitě zůstane součástí mého života, protože už za těch pár dní cítím její blahodárný přínos pro mé tělo. To že nebude ráno přeci nevadí. Kdo mne zná, také ví, že miluji procházky, v létě, v zimě, ve dne i v noci... s láskou se kochám okolím a v podstatě čímkoli.. Kochání je také součástí kurzu, ale i spousta dalších technik, jak cvičit oči, které mi ukázaly jiný pohled na svět. To, že mám zdravé oči teď, neznamená, že je to tak navždy, a když je navíc cvičení očí propojeno s činností mozku - nemám proč před ním váhat. Další věc, kterou mi kurz dal, byla nepochybně vděčnost. Vděčnost, že mám zrak v pořádku, i vděčnost za to, že jsou mez námi lidé jako jsi Ty, kteří se s láskou věnují lidem, a snaží se jim pomoct.. V kurzu jsem se dozvěděla spoustu zajímavých a praktických věcí a zažila mnoho pěkných chvil (i úsměvných). Je neuvěřitelné, nakolik dokážeš využít čas kurzu, a co vše do něj vměstnáš. Také Ti posílám srdečné díky za velice výživný email po ukončení kurzu - jsem z něj nadšená stejně jako z kurzu samotného. Kurz bych ráda doporučila všem lidem dobré vůle, ať už s vadou zraku nebo bez ní. Kurz jim určitě má co dát. Mrzoutům a skeptikům bych udělila zákaz vstupu, aby to tam nepokazili ostatním. Věřím, že na Tvé kurzy takový lidé nechodí. S úctou k Tvé jedinečnosti a s pozdravem pro Štěpána
Zdeňka
Moc moc děkuju za afirmace. Na kurzu jsem se k těm skriptům vůbec nedostal, takže to povídání o afirmacích jsem si četl až včera večer. A ještě včera večer se mi podařilo zformulovat si "tu svou" afirmaci. Od rána si ji opakuju, a dodalo to úplně nový rozměr tomu, jak během dne vnímám svoje oči. Je to úžasné.
Dan
Kurz pro pokročilé byl skvělý stejně jako kurz pro začátečníky. Od začátku do konce bylo vše perfektně připraveno, program nabitý. Všichni jsme byli "profíci" a tak se využívala každá volná chvíle ke cvičení. Moje očka si tu pozornost užívala. Balzámem na duši byl prostor, ve kterém se to celé konalo. Nádherný statek v úžasném prostředí s krásnou přírodou kolem. Výborná kuchyně paní Lucie, kdy při každém jídle se poměly nejen chuťové buňky, ale byla to i pastva pro oči. Děkuji vám oběma.
Lenka
Z vedení kurzu jsem byla nadšená. První den jsem byla v nervózním napětí, jak to bude probíhat, jestli to zvládnu, ale již druhý den jsem se těšila. Ranní rozcvička mi ukázala, kde mám slabiny a co mohu zlepšovat. A ukázala, že vše souvisí se vším. A že existují lidé, kteří dělají svou práci s nadšením a láskou - a to jsi Ty a Štěpán. Srdečnost a trpělivost z Vás prýštila a přenášela se na nás. Jen tak dál. Přeji mnoho nadšených klientů, nápadů při vylepšování a hlavně zdraví.
Kája Zajícová
Ráda bych se podělila o to, jak jsem uviděla (a to doslova) zázrak. Nepřeháním. Je to výstižné, protože slovo zázrak obsahuje zrak. A v tomto případě jde právě o moje oči. Asi před 6 lety jsem začala hůř vidět na blízko. Čtení, psaní, šití atd. To je v mém věku úplně normální a nevyhnutelné, řekla jsem si. Okolí souhlasilo. Postupně jsem se od „dlouhých rukou“ přes nejslabší „čtečky“ z drogerie propracovala k očnímu lékaři a brýlím. Bez nich ani krok. Doma, v obchodě, ve škole (kde jsem pracovala) to bez dobrých očí nešlo. Vidění se pozvolna zhoršovalo, proroctví očního doktora se naplňovalo a dioptrií přibývalo. Až na +2,5. Oči mě občas bolely, byly unavené, pálily. Také jsem neustále hledala brýle. Před nedávnem jsem začala chodit na Shiatsu masáže pro celkové vyladění. Zmínila jsem i problém se svýma dalekozrakýma a bolavýma očima. Nechcete zkusit kurz na obnovu zraku Hanky Lacinové?, navrhla mi masérka. Vlastně proč ne? Seznámila jsem se se základními informacemi, přihlásila se a vyjela na Šumavu, ale výrazná očekávání jsem neměla. A teď se konečně dostanu k tomu zázraku. Co se na něm podílelo? Především lidé a šumavská příroda. A taky já. A taky program kurzu. Intenzivní, pestrý, harmonický a dobrovolný. Od božího rána do pozdního večera vše plynulo hladce a přirozeně. Pod laskavým, vlídným a trpělivým vedením (jsem spíše na jemné zacházení, a tak mi tento přátelský a klidný způsob nesmírně vyhovoval) Hanky a Štěpána jsme procvičovali tělo, oči, mozek,…Bylo toho hodně: rozličná cvičení, relaxace, spousta informací o metodách prospěšných zraku, otázky a odpovědi, procházky, kouzelná příroda, fajn lidé s podobným záměrem, dobrá nálada, humor, chutné jídlo a pohodlné ubytování. Jako bonus nám i počasí přálo! Ač bylo vše dobrovolné, ani jednou jsem se nepokusila z nějaké aktivity „ulejt“. K mému velkému překvapení jen šest dní stačilo k tomu, abych si uvědomila a ověřila, že moje oči nejsou odsouzeny na obrýlené doživotí. Že schopnost vidět jasně a ostře neztratily! Za stejný zázrak pokládám i to, že moje lenivost a pohodlnost vzaly za své a já dobrovolně a pravidelně procvičuji, prosvětluji a pak uklidňuji své oči, stejně jako protahuji páteř a klouby. Oči ani záda mě už nebolí, původní brýle odpočívají v šuplíku (pro případ nouze mám připraveny brýle +1, ale zatím si vystačím bez nich nebo jen s dírkovanými brýlemi), víc se usmívám, víc se dívám, víc vidím, mám ze sebe radost a navíc udivuji (a lehce inspiruji) svoje okolí. Mám štěstí, že moji blízcí mají radost spolu se mnou. O to lépe se mi bude udržovat tento nový směr s vědomím, že za svoje zdraví jsem zodpovědná jenom já a že jaké si to udělám, takové to mám 🙂
Eva z Dobročovic, 50 let
…od kurzu jsem očekávala asi hlavně nějakou inspiraci. Jak o oči pečovat, jak cvičit atd... což se stalo v míře bohaté... Nastalo uvědomění, jak vše souvisí se vším... jaké jsou mé minusy a jaké plusy… A určitě bych kurz doporučila úplně všem, je jedno zda mají oční vadu, či ne... Děkuji
Hanka
Ahoj Hanko a Štěpáne, moc děkuji za tu úžasnou dovolenou, kterou jsem s Vámi a ostatními mohla v červnu prožít. Očka jsem si utužila a zaostřila, při ranním cvičení si protáhla tělo, duše načerpala energii z nádherných kopců plných voňavých bylinek a oči se potěšily z krásných výhledů po krajině. Ba i ubytování a strava byly na 1, sice jsem si tam trochu vytáhla žaludek od velkého množství vynikajícího jídla, ale zase to doma nějak zredukuji. Když svoji reakci porovnám s účastí v začátečnickém kurzu, kde jsem pravda měla o 10 kg více a nestačila ostatním v chůzi a svaly mě kolem očí bolely, neboť nebyly zvyklé na intenzivní pohyb, nyní jako mazák na pokročilých již tento efekt nenastal, protože návyk skákavého a klouzavého pohybu se mi zafixoval a když se jdu projít, koukám se nacvičenými pohyby a své oči tak relaxuji po denním úsilí na PC. Ještě jednou díky, přeji Vám mnoho spokojených frekventantů kurzů a pohody ve vašem konání.
Šárka Choděrová, Kladno
Ahoj Hani a Štěpáne, moc, moc vás srdečně zdravím a stále na vás a skvělou partu vzpomínám. Díky vašemu kurzu jsem získala spoustu nových informacích, přátel a hlavně jsem si báječně odpočinula. Takovýto Relax sama se sebou jsem za celý svůj dosavadní život neměla. Váš kurz mne nadchnul nad mé očekávání. Když mi moje sestra v lednu poslala odkaz na váš Kurz na obnovu zraku v květnu, po přečtení co kurz obsahuje, se mi zalíbil a hned jsem si zarezervovala místo, i když jsem ještě netušila, co mi na to řekne šéfová, až ji po nástupu na novou pracovní sezónu oznámím, že si beru hned v květnu 6 dní dovolené 🙂 Těšila jsem se a všem jsem říkala: "přijedu bez brýlí"! Nikdo mi nevěřil 🙂 I když jsem občas před nástupem pochybovala i já. Řekla jsem si, " Nu co i když se mi nepodaří zbavit brýlí, tak si alespoň odpočinu." Po příjezdu do Lažiště, na mne "dýchla" nádherná atmosféra krajiny a počasí jsme měli jak z pohádky. Při prvním večerním seznámení se s programem a mezi sebou, jsme sundali všichni brýle a od té doby je neměli 🙂 Já jsem měla brýle na dálku i na čtení. Po šesti dnech jsem odjížděla domu plně nadšena, odpočinutá, a HLAVNĚ BEZ BRÝLÍ!!! Krásný pocit. Když mě kolegové prvně uviděli bez brýlí, nevěřili. Někteří to považovali za Zázrak, jiní si mysleli, že jsem byla na operaci. Když dnes vím, co vím, tak se musím, malinko usmívat nad některými názory. Ale hlavní věc je tato.: - ANO, JE TO ZÁZRAK, KDYŽ NAJEDNOU PO 20-TI LETECH SUNDÁTE BRÝLE A JIŽ JE NEPOTŘEBUJETE! - KURZ MI VZAL BRÝLE, ALE DAL MI DAR VIDĚT, CO JSEM DŘÍVE NEVIDĚLA! - JSEM VDĚČNÁ, ŽE JSOU MEZI NÁMI JEŠTĚ LIDÉ, KTEŘÍ SVOJI PRÁCI DĚLAJÍ SRDCEM! HANA SE ŠTĚPÁNEM, JSOU TOHO PŘÍKLADEM, DĚKUJI, ŽE JSEM JE MOHLA POZNAT A DOSTAT DÍKY JEJICH SKVĚLÝM RADÁM, TO CO DNES MÁM! VŘELE VŠEM LIDEM DOPORUČUJI, KDO CHCE VIDĚT JASNĚJI A BEZ BRÝLÍ NEVÁHEJTE ABSOLVOVAT TENTO KURZ S NIMI.
Jitka Špátová
Kurz je určen skutečně pro všechny ty, kteří mají zájem se něco dozvědět o svých očích, něco si vyzkoušet, něčemu se naučit. Když jste jenom zvědaví, tak nejdřív ještě k tomu přidejte trochu opravdového zájmu, který bude vycházet z vás, a potom můžete vyrazit. Bylo to 5 dnů našlapaných spoustou informací, které člověka úplně zahltily. V dobrém smyslu. A informace „létaly“ ze všech úst napříč naší skupinou, a o to bylo setkání se spoluúčastníky kurzu hodnotnější a mě to opravdu uspokojilo a naplnilo. Rozhodně jsem tam netrpěla nudou a dokonce ani knihy a ostatní činnosti, které jsem si vzala s sebou, jsem vůbec neotevřela, nevzala do ruky. Prostě nebylo kdy. Takže si toho moc neberte, pravděpodobně to také nestihnete. Je výhodou, když se vydaří počasí a může se hodně být venku při příjemných teplotách, bez deště, bez drkotání zubů. Nám opravdu počasí přálo. K tomu krásné odstíny zelených barviček stromů, keřů, travin na loukách, do toho kvetoucí rostliny, byliny, …….. i to bylo báječné. Mám ráda členitý terén, kopečky, takže i výběr terénu mě potěšil. Neuvěřitelné byly opravdu nadměrné porce jídla, které bylo chutné a pak mi bylo žinantní nechávat zbytky. A to jsem úplně normální jedlík a sním všechno. Ale to se prostě nedalo. Podtrženo, sečteno – já jsem byla spokojená, potěšená, odjížděla jsem mezi posledními, protože jsem nikam nechvátala, a protože se mi na kurzu líbilo. Tak někdy příště na viděnou.
Hanina
Kurz byl pro mne ohromným přínosem, hlavně po duševní stránce. Za sebe mohu říct, že výsledky to má, když člověk není lenoch a chce pro sebe něco udělat. Hanka se Štěpánem jsou skvělí človíčkové, které opravdu stojí za to poznat a nechat se od nich nasměrovat na správnou cestu pro své očka :-). Kurz je neskutečný Relax, i když se pořád něco děje. Mohu doporučit, pokud chcete pro sebe něco udělat, poznat fajn lidi, oddechnout si od každodenních starostí a HLAVNĚ VIDĚT LÉPE, tak nezapomenout Dívat se… Dýchat… Mrkat a uvolnit se… 🙂
Víťa Krejcha
Kurz u Hanky a Štěpána mohu jen doporučit. Líbila se mi pečlivá příprava materiálů, laskavé vedení, seriózní jednání a přátelský přístup ke všem účastníkům kurzu. Oceňuji také jejich maximální nasazení, věnovali se nám prakticky od rána až do pozdních večerních hodin a v průběhu těch několika dnů nám poskytli spoustu zajímavých a praktických tipů a doporučení, souvisejících nejenom s tématem zlepšení zraku, ale i s přesahem do jiných oborů. Získala jsem tak inspiraci a podněty k zamyšlení, za což upřímně děkuji.
Milada Butková