Ohlasy na kurzy na oči  2021 - 2022

2022

Letos jsem již potřetí absolvovala pobytový kurz na oči a opět to byla krásná regenerace nejen pro oči, ale i duši a celé tělo. Kurz jednoznačně doporučuji, cviky jsou snadné a přitom velmi prospěšné, navíc se kocháte přírodou a celkově na chvíli vypnete od běžných starostí. Hlavně Hanka se Štěpánem jsou nejen výborní lektoři, ale také báječní milí lidé, se kterými je vám opravdu dobře. Moc jim za vše děkuji a jsem vděčná za to, že jsem kurzy s nimi mohla absolvovat.
Veronika
Jsou to už dva měsíce, kdy jsem se vrátila z navazujícího kurzu na zlepšení zraku u Hanky a Štěpána, a stále na něj moc ráda vzpomínám. Jelikož se většina z nás účastníků na začátku shodla, že jsme od základního kurzu toho mnoho nenacvičili, náš program se týkal zejména opakování. A za mě to bylo bezva. Mám pocit, že jsem přesně něco takového potřebovala. Člověk si ze základního kurzu leccos pamatuje a teď si to jenom opráší a rovnou může pilovat v uvolněné nenucenosti, protože už ví co a jak. Byli jsme na mnoha krásných procházkách a výletech v nádherné přírodě a celou dobu intenzivně cvičili očka a já si znovu připomněla, že opravdu, když se člověk více soustředí na samotné dívání, je takové nekonečné krásy kolem, že vidět lépe zkrátka stojí za to. A to se pro mě stalo i důležitou motivací ke zlepšení zraku- čisté kochání. Proč se o to ochuzovat, obzvlášť třeba v té přírodě.
A když byl kurz u konce a musela jsem si nasadit své dosavadní dioptrické brýle kvůli řízení, skutečně jsem pocítila rozdíl, jako by mě víc “tlačily” do očí, což pro mě bylo takovou instantní zpětnou vazbou, že se mi zrak skutečně posunul k lepšímu. Takže jsem si po návratu pořídila brýle o trochu slabší a stále mi stačí. Důležité je ale zařadit cvičení do každodenní rutiny i po kurzu, aby se z něj stal spíše nový způsob používání očí a dívání se na svět. Pro sebe si tomu říkám “pravidelná údržba očí”, asi jako když musíte pravidelně procvičovat tělo, aby zůstávalo zdravé a silné. Je to nikdy nekončící péče, dokud jsme tu.
Kurz na oči u Hanky a Štěpána bych doporučila každému obrýlenému človíčkovi nebo komukoli, kdo s očima řeší nějaký problém, protože kromě profesionálního přístupu jsou to oba také velmi milí a přátelští lidé, kteří umí vytvořit až takovou domáckou atmosféru, kde nechybí ani legrace, ani přijetí a kde je možné se naučit postupy, díky kterým vám budou vaše oči velmi vděčné.
Hanka
Hanka se Štěpánem jsou náramně laskaví, zvídaví a vtipní lidé a jejich kurz na obnovu zraku má obrovský přesah. Příjemně nabitý program a zvlášť pobývání venku jsem si moc užila a teď se těším na další integraci nových bystrozračích návyků, zapomínání se s Mozartem a “skákání” a “klouzání” po cestě do práce. Mooc děkuji za vytvoření příjemného, uvolněného a bezpečného prostředí a ať se vám oběma jen daří! 🙂
Anet (27)
... kurz byl skvělý, sešla se bezva parta, nadchlo mě nejen cvičení očí, které probíhalo převážně venku, ale celkové provázání s procházkami, cvičením fyzickým - i když nenáročným, ale za to řádným protažením celého těla a s laskavým vedením Hanky a Štěpána jsme si myslím všichni opečovali také svoji duši 🙂 mohu vřele doporučit 🙂
Dáša
Kurz prekonal moje očakávania. Bol výborne vystavaný. Hanka a Štepán sú profesionáli a vedia o čom rozprávajú. Myslela som si, že to bude len o cvičení okohybných svalov, ale tá hĺbka informácií v prepojení na trénovanie bola úplne super. Domov som sa vrátila ako znovuzrodená. Krásna lokácia, skvelá skupina,..... úprimne len samé pozitíva. Ďakujem, ďakujem, ďakujem 🙂
Zuzana
Kurz předčil moje očekávání. Jsem velmi spokojená. Již v neděli se mi objevily mnohem intenzivnější barvy, plastičnost okolí a lepší vidění na dálku i na blízko. Všichni jsme zaznamenali nějaký posun k lepšímu. Kdykoliv a komukoliv kurz okamžitě doporučím. Bezva lektoři. Pěkné ubytování, výborné vege jídlo (kuchařku bych nejraději adoptovala), nááádherné přírodní prostředí - farma se zvířátky, zvuky vesnice, kochajícími se pohledy a rozhledy po okolí. Topka nej nej 👍
Luďka
Kurz vřele doporučuji a ještě jednou od srdce Hance a Štěpánovi děkuji.
Byl to balzám nejen pro oči, ale i celé tělo a duši.
Oceňuji mimořádnou profesionalitu, znalosti, ale také přátelskou a laskavou atmosféru ve velmi příjemném prostředí.
Marcela - optometristka
Kurzu pro pokročilé - opakovacího jsme se na konci srpna účastnili už po druhé. Přijeli jsme si odpočinout a připomenout cvičení na/pro oči. Já hlavně zlepšit vidění na blízko, dostat rutinu cvičení víc pod kůži, aby se mi vidění na PC již nehoršilo. Oba dva s manželem jsme si během kurzu uvědomili, že všechny techniky nemusíme cvičit, ale jen je dostat / propojit/ zařadit do běžného života. Aha moment přišel při večerním povídání - to už vlastně děláme 😉 ! Při chůzi městem pohledem kloužeme, skáčeme i vědomě se koukáme. A spoustu dalšího děláme ani nad tím vlastně nepřemýšlíme. Super, vědění, že nemusíme zase hledat čas na CVIČENÍ. Všechno souvisí se vším, paralelně pracujeme na sobě, se svým pohybovým aparátem i s psychosomatikou i s očima.
Díky za kurz, byl nám přínosem.
Gábina a Martin, Praha
Hanka se Štěpánem jsou skvělí profesionálové, kteří hluboce rozumějí tomu, co dělají. Vážím si jejich práce a jedinečných chvil strávených společně během kurzu. Mohu potvrdit, že díky laskavým průvodcům - Hance a Štěpánovi - vnímám, jak zrak je branou k duši a všechno je propojeno. Není lepších učitelů a za to Hance a Štěpánovi z hloubi srdce děkuji.
Lucka
Cesta k sobě od Hanky a Štěpána mi vždy naleje energii do žil, každý sám za sebe cítí kolik a kdy to vstřebá. Každopádně je skvělé, že Hance stále jede hlava na plné obrátky, nenechá vás totiž v lenosti, když vás má před očima. Je to cesta každého za sebe a to si musí každý rozhodnout sám. V životě jste pod hledáčkem hlavně sám sebe, a tak si občas na Hanku při kurzu vzpomeňte, třeba vás to také postrčí.
Hani a Štěpáne, děkuji vám za další várku inspirace a sdružení vzácných jedinců - kurzistů, společný čas stojí za to!
Martina
Před prvním kurzem jsem měl pochybnosti, zdali je vůbec možné za pár dnů nějakého cvičení výrazněji zlepšit zrak. Po kurzu jsem odložil brýle -5,5 a nechal si udělat nové -4,5. Po roce jsem se přihlásil na kurz pro pokročilé – a odložil jsem -4,5 a už nosím jen -3,5. A to jsem lajdák, který až tak moc necvičí a pracuje hodně u počítače.
Hanko, Štěpáne, MOC DÍKY!
JUDr. Ing. Jaroslav Švamberk pedagog, pekař a právník, Hořice
Hezký horký letní den,
tak mi konečně nastala chvilka, abych napsala své hodnocení kurzu cvičení na oči (hraní si s očima) pro pokročilé, který jsem s radostí absolvovala v Železných horách letos na konci července.
Hodnotit se nemá a zvláště v tomto případě to platí absolutně, protože tento kurz lze jenom pochválit. Kromě daného programu (hraní si s očima, rozcvičky pro protažení těla a hlavně páteře) mě mile překvapilo a s nadšením jsem přivítala maličko jiný přístup Hanky a Štěpána k celkovému průběhu kurzu. Účastníci kurzu byli vyzváni a trochu vyburcováni a probuzeni, aby se, samozřejmě dobrovolně, začali zaobírat také svým nitrem a jeho rozvojem. Někteří jistě jsou již „na své vlastní cestě“, ale pro jiné to mohlo být povzbuzení a první impuls k jejímu zahájení. Třeba ne hned, ale námět k zamyšlení jistě vznikl. O Hance i Štěpánovi vím, že oni „na svou cestu“ už nastoupili, a je jen dobré, že jsou tak ochotní a rádi se o své poznatky podělí.
Konec konců každý z nás je pro ostatní přínosem (i kdyby jen jako odstrašující příklad – to je samozřejmě myšleno jako žert) a naopak.
Nebudu se už dále rozepisovat, protože se mi začínají vybavovat různé situace z kurzu a srdíčko mi zaplavují laskavé emoce.
To platí jak při vzpomínce na Hanku a Štěpána, tak na ostatní, kteří se kurzu účastnili se mnou. Člověk tam měl kolem sebe samé laskavé, milé a příjemné lidi, takže to vlastně byl takový balzám na duši.
Posílám několikeré poděkování nejen Hance a Štěpánovi za jejich starání se o nás (po všech stránkách), ale i ostatním účastníkům za to, že jsou.
Přeji lepší svět nám všem
Dáša Mušálková
Velký dík za vše znovu!!! Roky už vás oba přeci jen znám, přesto je to při každém setkání zas jiné , lepší, hlubší ....krásné!!!
Tudíž pochybnosti před kurzem jsem neměla, spíš jen můj letitý problém s nedostatkem sebedůvěry, kterou si vláčím od mládí, i přes to, že o tom vím a snažím se si více věřit... ty strašáky tam občas naskakují... je to zase o té mojí "beraní " hlavě, kterou potřebuji více cvičit :-))
Neboť ten strašák po mých prožitých loňských problémech a operacích očí tam byl dost velký. Byla jsem pyšná na sebe, že jsem během těch 5 dnů cvičení s očima mohla odložit brýle proti slunci, kterými chráním zrak, který je velmi důležitý. Náhlé a absolutně nečekané problémy s očima mne dokopaly přehodnotit moje životní nastavení umění říkat NE, když se necítím úplně OK, nenechat se druhými ovlivňovat a více "poslouchat " hlasy svého těla... Vidět je obrovský dar a štěstí, které máme!!!! Taktéž i ostatní, jako je sluch, chuť, čich, hmat... jsou obrovskými dary, kterých se nám dostává. Tak proto je třeba si je chránit a opečovávat .
Též se mi cvičením zlepšila šíře panoramatického vidění, což je také skvělé !
I když jsem tak nějak věděla do čeho jdu (některá cvičení jsem znala z minulosti), předběžně věděla co mne čeká, bylo to zase o mnoho bohatší, lepší než v minulosti, obohacené o nádherné výlety do zajímavých krásných přírodních míst. Možnost volit si dle sebe různé střídání pohledů při vědomém dívání se mi takto vrylo do paměti, a to mi zůstává napořád!!! Každou chvíli se vracím ve svých myšlenkách do těch míst, voda z řeky mi promývá oči... Možnost vracet se v myšlenkách ke statným dubům a čerpat z nich sílu statnost, pevnost... atd. ...těch 5 dnů intenzivního věnování se svému zraku v krásné krajině, úžasné pohodě celkové s vámi mi dodalo zase sil věnovat se očím více intenzivněji než dříve, opustit tu svoji pohodlnost a každý den aspoň něco ze získaných informací využít a procvičit... Dělám to pro sebe !
Moc děkuji za vše, váš čas, nádherných 5 dnů s vámi, též bezva partu příjemných lidiček, které tímto zdravím a děkuji, že to setkání tak vyšlo! Také velké díky za veškeré zaslané materiály, je toho teda požehnaně plno 🙂
A samozřejmě moc děkuji i za skvělou a bohatou stravu, která nám byla umožněna. Poděkování celému týmu, který toto vše obstarával a vytvořil.
Přeji vám hodně sil do práce a života, pevné zdraví, radost, štěstí a vše jen to nejlepší!!!
Mirka
Loni jsem psala nadšenou recenzi na začátečnický kurz – cvičením jsem si vylepšila zrak, klidem a soustředěním zase psychickou kondici. Za jeden týden se ovšem nový návyk nevytvoří a přiznávám, že jsem už docela potřebovala "nakopnout". Zkusila jsem si pro to přijet na kurz pro pokročilé – a dobře jsem udělala 🙂 Po týdnu jsou oči uvolněnější, mám zase o nějakou tu dioptrii míň (odhaduju podle brýlí, ještě jsem nebyla měřit), potkala jsem staré i nové známé a hlavně vás dva. Procvičili jsme, co jsme uměli i zapomněli, přidali něco nového a pak si každý našel něco pro sebe. Já jsem například využila klid, který mi v běžných dnech chybí, na pár hezkých setkání sama se sebou. A samosebou jsem si slíbila, že budu pořádně cvičit! 🙂 Doporučuju všem, kteří vědí, že ranní rozcvička je nejlepší start do nového dne 🙂
Tak se těším, až se zase uvidíme!
Martina 41 let, Brno
Už dlhšie som vedela o tom, že je možné si zlepšiť zrak aj bez operácie, ale bolo to pre mňa také mystérium alebo šťastie, keď sa to niekomu podarilo. Vďaka tomuto pobytu som pochopila, že je to na mne. Naučila som sa techniky, ktoré pri poctivom tréningu vedú k zlepšeniu zraku. Už to nie je mysteriózne, ale logické, mám návod, ktorý som potrebovala. Okrem toho je pre mňa dôležité, že teraz viem ako oči uvolniť a zbaviť napätia, aj keď trávim veľa času pri počítači.
Ďakujem Hanka
Eva Kubaščíková
Před několika lety se mi, z více příčin souběžně, náhle zhoršil zrak. Oční lékaři si s tím nevěděli rady. Díky dostupné literatuře, popisující podobné metody, které nabízí Hanka se Štěpánem, se mi podařilo do určité míry zase zrak vylepšit, spokojená jsem však pořád nebyla. Cítila jsem, že se tomu potřebuju věnovat intenzivněji a pod zkušeným vedením. To se v letošním roce konečně povedlo a potvrdilo se, že můj pocit byl správný.
Soustavná práce s lektory přinesla další posun a blahodárně působila i celková atmosféra. Sešla se příjemná parta lidí a Hanka se Štěpánem vedou kurz velmi milým způsobem, s jemným humorem a příjemnou energií. Přinášejí spoustu zajímavých informací a jejich vědění má široký záběr.
Také prostředí farmy, kde se kurz konal bylo velmi hezké a přestože při kurzu člověk nezahálí, byl to relax pro duši.
Moc děkuji Hance a Štěpánovi za krásné a obohacující dny a jsem moc ráda, že jsem je mohla poznat osobně a užít aspoň krátkou chvíli jejich přítomnosti. Určitě přijedu i na pokračovací kurz, až to bude možné.
Stáňa
Ahoj Hanko,
od červencového kurzu jsem v jednom kole - i když mám prázdniny. Pořádně začínám (či spíše pokračuju) se cvičením až ode dneška - takže takové dvanáctidenní zdrženíčko oproti mým původním představám. Ale stále se snažím alespoň mrkat, dýchat a uvolnit se 😀
Na kurz jsem jela s vírou, že přeperu tu "stařeckou" vetchozrakost a uvidím zase jak ostříž nejen do dálky (což se mi zatím daří dobře), ale i na písmenka, která jsou stále menší a rozmazanější ... prostě chci, aby to bylo jako před pár lety ... a ono to tak bude, jen pro to musím začít něco dělat.
Takže jsem 1. července začala na "našem" kurzu a bylo to úžasné, protože VY učitelé jste byli úžasní a MY žáčci jsme byli úžasní též. Sešla se prostě parta skvělých lidiček. Prožili jsme spolu 6 dní, ale na konci jsem měla pocit, že s některými se znám léta (a nebyla to jen má kámoška Alča :D).
Asi jsem si předem nemyslela, že budu o prázdninách vstávat v 7!!!, abych si na louce s nadšením rozcvičila ještě před snídaní zádíčka, a že budu v půl desáté v noci padat úplně grogy do pelíšku, aniž bych si přečetla nějakou novou kapitolku z rozečtené knihy. To, jak byl kurz poskládán - od ranního rozcvičení celého těla, přes dopolední a odpolední oční cvičení, až k večernímu povídání, mi naprosto vyhovovalo. Musím říct, že jsme všichni (učitelé i žáčci) jeli opravdu na max.
Ačkoli by se mohlo zdát, že teď už je to jen a jen na nás samotných, není to tak úplně pravda. Veškeré písemné materiály, které máme díky kurzu k dispozici, a všechny ty skvělé podpůrné nahrávky, které nám, Hani, posíláš, nám pomáhají jít za tím naším bystrozrakým snem.
Už se moc těším na chvíli, kdy Ti budu moct napsat: Hani, já už zase vidím všechny nožičky klíštěte vlastníma očima!!!
Moc děkuju vesmíru, že mě nasměroval právě k Tobě.
Renata
Milá Hanko a Štěpáne,
s menším odstupem píši recenzi na pobyt pro oči a bude ve všech ohledech pozitivní. Přestože jsem se hned vrátila do běžného procesu a běžných dní běžné účetní 8 hodin za počítačem, s radostí nadále zjišťuji, kde všude se dají vědomosti (a hlavně praxe) nabyté z pobytu uplatnit a to nejen s vlivem na oči, ale i duši.
V průběhu pobytu si moje netrpělivé já sice často říkalo: "Ach jo, to je dlouhé, to ale přece doma dělat nebudu." Nicméně mé nové já si v podstatě samo říká o zastavení, relaxaci a jemné cvičení v průběhu celého dne a nemůže se dočkat, až se zas bude někde venku vědomě koukat a objevovat krásy rozmazaného dokonale nedokonalého světa a přiblble se usmívat na okolí. 🙂 DÍKY Vám i skvělé partě, která se letos sešla! Na viděnou zase někdy.
Bára
Ahojte Hanka a Štěpán,
ozývam sa Vám po kurze, u mňa na kurze usmernenie "nechajte oči nech sa pozerajú" vyvolalo väčšie uvoľnenie a zjavil sa mi nový spôsob videnia. Svet je krajší a vidím veci, ktoré som nikdy doteraz nevidela. Obraz má väčšiu hĺbku a páči sa mi to takto. Cvičenie rozcvičky mi napomáha nie len očiam, ale aj môjmu poúrazovému členku. Som Vám vďačná za super kurz a všetkým za super spoločnosť.
Nech sa Vám všetkým darí na ceste, ktorou idete.
Jela
Kurz na obnovu očí vedený Hankou (a Štěpánem) mi "otevřel oči". Z dostupné literatury jsem si některé cviky nastudovala a asi dva roky sem tam i prováděla, ale tak nějak chaoticky a bez hlubšího pochopení...
Až teď na kurzu mi všechno krásně do sebe zapadlo.
Proč cvičit jsem věděla, ale teď už také vím, jak správně cvičit, kdy, jak často, jak si užívat nejen různé pohledy, ale i běžné dívání se.
Mé velké poděkování patří Hance, která nám vše trpělivě a jasně vysvětlovala a nové informace dávkovala tak akorát rychle a v promyšleném pořadí. Štěpán zas dodával "třešničky na dortu"- postřehy, vtípky ...
Příjemnou atmosféru dotvořili ostatní lidé, kteří na kurz přijeli - byli jste moc fajn 🙂
Po letech jen s brýlemi jsem zjistila, že se mohu koukat i bez nich a že si užívám i ten můj neostrý nedokonalý svět kolem. Zároveň věřím, že když se budu snažit, bude ostřejší a dokonalejší.
Ano, doslova se mi otevřely oči 🙂
Alča speciální pedagog - logoped, Brno
Nebudem rozpisovat pocity, ktore zacinam zazivat, aj ked vidim pred sebou este dlhu cestu, aj vdaka kurzu na oci si uvedomujem ze najdolezitejsia je pritomnost - tento moment, otvorit vedome oci a vidiet tu krasu okolo seba, ktoru som doteraz nevidel alebo nevnimal. Predvcerom vecer sme si dali s Dankou prechadzku lesom okolo jazera kam casto chodievame a po tibetskej tocivej chodzi sme s otvorenou sankou na seba prekvapene pozerali a pytali sa, odkial sa nabrala ta krasa... prichadza nova energia vo vnimani prirody, svojho tela, ludi, prace, svojho poslania, zeme, vesmiru... poviem to jednoducho, na vsetkych urovniach zacinaju sa diat zazraky 🙂
Danka a Peter
Už se Vám někdy stalo, že Vám do pokoje vletěl motýl?
Přesně tak pro mne začal Kurz na oči pro začátečníky. Celý pobyt byl skvělý. Úžasná parta zcela odlišných lidiček, které stmelila dohromady Hanka se Štěpánem. Nejlepší lektoři, jaké jsem si jen mohla přát. Svoje dalekosáhlé vědomosti dokáží předat srdcem a s velkou dávkou neuvěřitelné trpělivosti a empatie. Odpočinek pro oči, tělo i duši.
Iva Stöhrová
Milá Haničko,
věděla jsem, že jedu na ozdravění očí a na relax dovolenou. To jsem si naplánovala a všechno se mi splnilo. A moje oči se učí víc vnímat okolí:-):-)! Potěšilo mě báječné procvičování očí, denně rozcvička celého těla! Byly pro mě příjemné pomalé procházky, kdy oči skákavým, klouzavým nebo jiným pohledem si prohlížely okolí či krajinu. Objevila jsem pro mě osvěžující jemnou masáž očí či účinky palmingu.
Děkuji Ti za spoustu zajímavých informací, Tobě i Štěpánovi za zkušenosti co jste nám předali. Jste příjemní a pozitivní, bylo mi s vámi dobře i se zbývající dobře naladěnou partou v milém prostředí ekofarmy. Ráda cvičím a vaše zkušenosti mi jsou dostatečnou motivací, abych pokračovala.
Milá Hani, přeji srdečně hezké, spokojené dny a hodně zdraví.
Božena Andrlová
Kurz mi dal úžasný pocit klidu, naladění se na sebe a svobody. Docvaklo mi, ze MOHU vidět tak, jak chci a vše, co chci. A pokud to tak není, mám díky kurzu účinné nástroje, jak toho sama dosáhnout. Hanka se Štěpánem jsou velmi citliví a vědomí průvodci plní vědomostí z mnoha oblastí bytí. Jsem vděčná sama sobě, že jsem si tento kurz dopřála.
Hanko, ze srdce děkuji.
PS: Ježdění v MHD je opět legrace.
Kateřina Johnstone

2021

Od pobytového kurzu jsem předem očekávala pár cvičení na oči, povídání o psychosomatice a možná nějaké tipy na práci na doma. Ale dostala jsem mnohem víc.
Během pár dnů jsem se naladila na přirozené plynutí skupiny, zapomněla na starosti a cítila hluboký vnitřní soulad. Doteď netuším, jak to Hanka se Štěpánem udělali, ale něco ve mně se otevřelo, a následné zlepšení zraku o jednu dioptrii bylo toho důsledkem. Oba dělají svou práci srdcem, o účastníky se upřímně zajímají a je znát, že kurzy pro ně nejsou jen prací, ale životním posláním.
Díky za kurz a hodně štěstí v dalším ročníku!
Maruška
,,Přihlásila jsem nás do kurzu na oči." Oznámila mi jednoho dne manželka.
A tak jsme jeli. Přijeli jsme na místo určení. Hm, farma. A pak to přišlo. Každý den kombinace tělesného cvičení na uvolnění celého těla s cvičením očí během procházek v uklidňujícím prostředí farmy = dokonalá relaxace pro civilizací unavené oči, tělo i duši. A navíc výborná parta. Konečně jsme se dozvěděli jak to s naším zrakem je a jak mu pomoci. To jsou informace, které mají cenu zlata.
Cvičíme kudy chodíme, mrkáme, dýcháme, uvolňujeme se a na dálku se zrak již o něco zlepšil. Na blízko to bude chtít ještě nějaký čas, ale my vytrváme. Díky Hanko a Štěpáne.
Pozdravují vás vděční účastníci Maruška a Luděk

P.S. Po návratu z kurzu si také více všímáme lidí kolem nás a je evidentní, že jim scházejí základní informace o tom jak se chovat ke svým očím. Určitě by jim váš kurz pomohl.
Maruška a Luděk
Kurz probíhá v nádherné krajině, která sama vybízí k pohledům do dáli i k pátrání v bližším a nejbližším okolí. Zkrátka je na co koukat, a tak cvičení očí jde jaksi samovolně a pod vedením milých, vtipných lektorů radostně. Je obsáhlé, někdy překvapivé a hravé. Myslela jsem si, že mé dalekozraké oči už ani zlepšení nepotřebovaly. Hned po cestě domů jsem si potvrdila svůj omyl, když jsem nemusela přibržďovat u odboček a snadno jsem přečetla, kam jedu.
Můj problém přičítala oční lékařka údajnému povlaku na čočkách. Že by se mýlila? Nebo už mentální cvičení a meditace přinesly ovoce? Krom toho ranní cvičení na páteř, které tělo každého jako když najde. A spousta informací a rad o očích. No a klid a pohoda na farmě mimo civilizaci. Odpočinula si i má nervová soustava. Bezvadná parta lidí, jak jinak, když Hanka a Štěpán jsou pozitivní a milí. Pro mě týdenní pohlazení po duši.
Bohuška
O celé nekonečno více děkuju za to, že jsem se s vámi potkala na životní cestě.
Jela jsem na kurz pro poznatky a vy jste mi pomohli pochopit, co jsem celý život hledala. Je to pořád tak silné, nejde to dát do slov 🙂

Od rozloučení po kurzu jsem ještě nenandala brýle - propletla se davem v metru, dojela s moc hodným řidičem autobusem z Prahy domů a chodím si tu bez brýlí celý víkend 🙂, do obchodu, včera jsem si byla v parku zaběhat (raději po rovné cestě 😉 - zjištění - krásně se při běhu bez brýlí trénuje skákavý pohled). Běžím jako šnek, ale to nevadí, nakonec pády přes kořeny proběhly i s čočkami a v duchu se usmívám.
Pochopila jsem velice mnoho a přijala fakt, že momentální stav očí odráží momentální stav bytí. Jde to, potvrzuji ze srdce všechna vaše slova.

Jsem moc vděčná za všechno, že jsme se potkali, za každou společnou minutu.
Vzpomínám na vás a z celého srdce pozdravuji.
Opatrujte se.
Lucka
Našeho setkání nelituji a jsem rád, že jsem mohl i já zúčastnit. Dalo mi to hodně, abych se nad sebou zamyslel a spustil tím revitalizaci duše a těla. Začal jsem se opět více usmívat na vše kolem sebe a mé oči se po třech letech zas těší do vody. Zjistil jsem na dovče, že jim pobyt ve vodě či pod vodou nevadí a to ani ostré slunce. Naposledy jsem plaval před třemi lety a jen s hlavou nad hladinou a za použití slunečních brýlí. Při plavání jsem se tak rozdováděl, že jsem neustále koukal pod vodou, nad hladinou prováděl skákavý, klouzavý pohled a solarizaci v celkové délce 30-50 min. a mé oči vždy v pohodě. A co se týče mého čtení, tak k tomu dojde později, poněvadž mi nestačí jen trénink, ale potřebuji i napravit svou psychiku a pak budu opět číst a číst. Děkuji děkuji děkuji moc Hance a Štěpánovi a i Vám nadšencům z našeho kurzu držím palce. A všem nadšencům, co ještě přemýšlejí, jak sobě pomoci, doporučuji : Vyražte, když bude volno na kurzu.
Láďa
Víte, kdo je pro vás v životě ta nejdůležitější osoba? Rozhodli jste se tuto osobu podpořit? Oslovuje vás něco z toho co jste se zde dočetli na blogu nebo v ebooku? Rezonuje s vámi osoba Hanky? Máte rádi společnost motivovaných lidí a jednou za čas být jenom sami sebou? Alespoň trochu věříte, že se zázraky dějí? Neváhejte a přihlašte se na kurz a pojďte to sami zažít! Já jsem chvíli váhala, přihlásila se, jela a i když jsem se snažila nemít očekávání, to co jsem zažila, jsem si ani ve snu nemyslela. Je to úžasná jízda objevů, AHA momentů na cestě k sobě, radosti a smíchu. Kdo to se sebou NEmyslí vážně, ať zůstane doma v pohodlí.
Martina
Ahoj Hanko, ahoj Štěpáne.
Právě jsem se vrátila z optiky, kde jsem během opravdu dlouhého vyšetření a zkoušení přišla k závěru, že si pořídím o dioptrii slabší brýle. O celou dioptrii bezprostředně po 5denním kurzu! I když je mi jasné, že další zlepšování nebude během běžných dní tak rychlé, rozhodně mám v ruce účet od nových skel, který prozrazuje, že metoda funguje 🙂 Ještě jsem z toho lehce rozechvělá.

O tom, jak cvičit s očima, jak odpočívat, jak dělat palming – to všechno jsem měla teoreticky "nastudováno" už hodně dlouho. Pořád to ale do sebe nechtělo zaklapnout, a protože jsem člověk, který je dost v hlavě a věcem potřebuje rozumět, nic se nedělo. Loni jsem ale uznala, že si potřebuju odpočinout, a přišlo mi fajn spojit příjemné s užitečným, tak jsem se přihlásila na kurz. Chtěla jsem hlavně být sama, v přírodě a protáhnout si záda. S tím, že nosím brýle, jsem byla v podstatě smířená a vlastně jsem neměla žádná očekávání.

Na kurzu se mi ovšem stalo něco, co se doma v běžném provozu nemůže stát. Potkala jsem lidi se stejnými potížemi. Zažila Vaši laskavost. Pět dní jsem se smála, spala, pozorovala svoje oči. Tím, že byl kurz tak dlouhý, to nebyla jenom ochutnávka, ale všechno z toho jsem opravdu prožila. Myslím, že to je hlavní důvod, proč jsem přišla o jednu dioptrii. Věřím, že se mi podaří si ty zážitky uchovat a použít, až to budu potřebovat v běžném životě. Dostala jsem něco, co mi moc chybělo, a teď si to budu s každým cvičením, které rozhodně nezanedbávám, připomínat.
Děkuju.
Martina, 40, Brno
Hanko a Štěpáne,
dokázali jste to, co se za 50 let mého života nepodařilo pánům doktorům (při hluboké pokoře a úctě k jejich znalostem a umu). Po 5 dnech kurzu jsem přestal extrémně šilhat na levé oko. A za to vám patří obrovské poděkování.
Všem z vás, kteří účast na kurzu zvažujete, jej můžu vřele doporučit, s osobním dovětkem. Nic neočekávejte, dejte věcem volný průběh a naději, věřte sobě a svým lektorům. Poznáte, že na svůj „problém“ nejste sami a třeba zjistíte, že lidičky okolo vás jsou na tom ještě hůř než vy sami.
Garantuji vám, že vám těch pár dní ukáže cestu jak zlepšit nejen vaše oči, pokud ji budete chtít vidět 😊. Fakt to stojí za to!
Martin, 50 let, Strakonice
Letos jsem byl na kurzu potřetí. A hodnotím kurz jako nejlepší ze všech. Potkala se boží parta lidí, která se předtím vůbec neznala. Hanka i Štěpán jsou inspirativní bytosti. Nejvíc jsem rád za to, že jsem se naučil ranní „rozcvičku“ a hlavně díky videu s Hankou ji mohu i nadále praktikovat. Moje mysl se projasnila, tělo je plné energie a jako bonus jsem opět zhubl. Vidím, že to jde, ale chce to vydržet. Člověk je někdy líný, nebo má spoustu jiné práce, a potom na oči nezbývá důležitý čas. Udělejme si jej. Cviky na okohybné svaly rozhodně fungují! Přeji Vám, ať si užijete intenzivní kurz a spolehněte se, že si u toho i odpočinete. Doporučuji kurz pro lidi, kteří konečně chtějí sundat ty zatracené brýle. A těm, co chtějí být zdraví a vidět ostře. Zdravému zraku zdar!
Honza Šandera, Černošice
Hani a Štěpáne,
skutečnost, že jsem s Vámi strávila již třetí kurz je, myslím, dostatečně výmluvná. I přes tento fakt se ale žádná “nuda” nekonala a kurz byl plný novinek a překvapení ☺️. Je zřejmé, že oba celý rok pilně pracujete na tom, abychom my, absolventi kurzů, od vás dostali co nejkomplexnější informace, jak úzce náš zrak souvisí s fyzickým i mentálním rozpoložením 👀.
Za mě, 5 přínosných a zároveň odpočinkových dní, které ocenily zejména mé oči, páteř a má mysl. Prostředí, to bych nazvala “balzámem na nervy” a skupinka skvělých lidí, kteří se kurzu zúčastnili…. určitě je všechny moc ráda znovu uvidím!
Díky všem a snad příští léto AHOJ!
Dáša
Velké díky Hanko a Štěpáne.
Kurz na obnovu zraku pro pokročilé mě mile překvapil. Pěkné ubytování, výborná strava a příjemní lidé v celé skupině. K tomu všemu krásná příroda. Co jsem také oceňovala, byla dobrá organizace každého dne a program až do večerních hodin. Myslím, že se nikdo nenudil. Získala jsem mnoho nových poznatků a zkušeností co se týká nejen zraku, ale i celého těla a též psychiky. Po návratu z kurzu jsem se mohla vrátit ke svým slabším brýlím a jsem za to moc vděčná. Je mi jasné, že ve všech účinných cvičeních musím nadále pokračovat.
Hani a Štěpáne, ještě jednou děkuji za milé přijetí, za příjemné zážitky a především za moje "NOVE OČI". Koukám teď na vše už jinak.
Eva
Ahoj Hani a Štěpáne,
na kurzu PRO POKROČILÉ jsem si díky Vašemu vedení a přístupu dokázala propojit souvislosti mezi očima, páteří a psychikou. Že všechno opravdu souvisí se vším! Na kurzu jsem zaznamenala několik AHA MOMENTŮ. Prostě x,y souvislostí se potkalo, tam kde mělo 🙂
Parádně jsem si odpočinula od běžného městského stereotypu a zároveň pořádně unavila a projasnila oči. Kouká se mi zase o hodně líp. S vědomím, že když budu já sama chtít, tak s pozitivním přístupem a s lehkostí, budu moci pracovat na všech svých očních vadách. Když se chce, tak to jde 🙂 Ke Skotským střikům 🙂 a masáži očnicových oblouků zase ráda zařadím klouzavý a skákavý pohled, solarizaci, palming, panoramatický pohled, vizualizaci i cvičení s míčkem pro mé tupozraké oko a další cvičení na variantu déšť 🙂
A ranní harmonizační cvičení na klouby a páteř a automasáž babičky Alakajevy vidím jako velkou bonusovou třešinku na dortu, které se snažím více méně zařazovat do svého běžného života už od loňského kurzu.
Už teď se těším na příští rok na Váš další běh kurzu na OBNOVU ZRAKU PRO POKROČILÉ, přeji Vám velkou spoustu spokojených účastníků a za mě VELKÉ DÍKY. To, co děláte a děláte to opravdu skvěle a svědomitě, má prostě smysl, díky!!!
Gábina