Ohlasy na kurzy na oči 2012 - 2015

S kurzem jsem byla velice spokojena, byl intenzivní a zajímavý, spousta obohacujících informací, nádherná krajina, příjemní lidé, všem kdo si chtějí zlepšit zrak a něco pro sebe udělat vřele doporučuji. Jednoduché cviky se dají zařadit i do běžného dne. Vnímám a vidím teď některé věci trochu jinak, každý den se snažím zařadit nějaké cvičení a palming pro odpočinek očí, cesta z práce se mi díky procvičování trochu prodloužila, ale vnímám spoustu detailů.
Dana, Havlíčkův Brod
Dobrý den Hanko, posílám pozdrav z Blatné. Pokud bych měl napsat něco málo, reference o kurzu, musím napsat, že byl velice příjemný, opravdový a velký zájem o nás všechny z tvé strany. Co bych chtěl sdělit, je to, že jsem vše zvládl, i když mám obě kyčle železné, operované, a srdíčko železné – operovanou chlopeň. To bylo velice příjemné. Celkově časově náročné, proto bych navrhoval třetí den večer odlehčit povídáním o účastnících, v každé skupině se najdou osobnosti, kteří mají zkušenosti životní a podobné a nebylo by od věci se podělit. Zde je potřeba toto povídání udělat řízené, aby jeden aktivní človíček neotrávil ostatní, to je zase lepší stávající program. Každodenní ranní cvičení páteře byla opravdová třešinka na dortu, nádhera. Stále nevím, kam zrak půjde, na dálku dobrý, pokouším se hodně chodit bez brýlí a daří se, nablízko jsem četl i malá písmenka, ale někam se vše vytrácí, oči pálí i při práci na počítači, což jsem neznal, počkám, kam si vše sedne. Moc děkuji za příjemný pobyt a zážitky, pozdravuji Štěpána. S láskou Luboš.
Luboš
Žijeme ve stresu z přemíry úkolů v pracovní oblasti i doma a chceme zároveň udělat něco pro své zdraví. Potřebujeme vypnout a neumíme to. V Lažišti nám Hanka se Štěpánem předvedli, že to lze. Zkuste mořit hlavu svými starostmi, když se chcete naučit hodinovou rozcvičku na páteř a klouby. Cviky jsou sice nenáročné, ale prováděné maličko nezvyklými pohyby. Co takhle jít volným krokem a v pravidelných intervalech přemisťovat pohled očí v krajině na různé vzdálenosti nebo jít s otočkami dopředu. Mysl je zaměstnaná prováděním úkolů a soustředěním na ně ostatní problémy zmizí. To je jen ochutnávka činností, kterými je kurz naplněný. Z obou lektorů čiší nadšení pro věc. Kurz je výborně připraven, naučíte se různé i hravé způsoby jak rozpohybovat oči, svaly a páteř. Jste pod zkušeným dohledem, abyste se nepřetáhli a vše prováděli správně. Další čas je vyplněn různorodými informacemi a poznatky. Na kterém kurzu se vám lektoři věnovali od rána do deseti večer? Kdo by měl pocit, že je to na něj moc, je na každém, zda se do všech činností zapojí, ale ono to nedá. Na našem kurzu byla úžasně přátelská atmosféra. Získala jsem pořádnou dávku informací jak pomoci svému zraku i tělu. Myslím, že cvičení lze bez problémů zasunout i do programu hodně vytíženého člověka. Dík Hanko a Štěpáne, stálo to za to. Ještě jedna poznámka. Stravování zajišťuje pohostinství v Lažišti. Pan hostinský považuje svůj úkol snad za věc své osobní cti. Vaří skvěle. Jeho poctivě uvařená jídla strčí do kapsy mnohé výtvory tzv. lepších restaurací.
Alena Turková
Ahojky Hani a Štěpáne ! Moc děkuji nejen za všechny zaslané informace,. ale také ty , které jsem získala na báječném pobytu s vámi uprostřed překrásné zeleně ! Byl to pro mne vyjímečný odpočinek a čas jen pro mne ! S tak laskavým, vstřícným, trpělivým a lidským přístupem se člověk v dnešní době plné spěchu a nervozity málokdy setkává! Optoti minulému je tam vychytáno zas plno věcí ke zlepšení a je znát , že je to vaše vedení odborné, procítěné, s láskou a nekonečnou trpělivostí opět vychytávané do detailu ! Navíc obohacené rovněž také o plno velmi zajímavých informací ..........
Mirka M.
Milá Hanko a Štěpáne, potřebovala jsem po delší době plného vytížení v práci i doma "vypnout" a díky vám se mi to dokonale podařilo. Kurz na obnovu zraku jste měli velmi dobře připravený, k mé pohodě přispělo hlavně to, že se po celou dobu "nic nemuselo". Jen si dovolit tuto myšlenku je pro mne nezvyklé a trávit v tomto módu celých 5 dní, to byl přepych. Důležité pro mne bylo zjištění, že to takto v životě jde. Samozřejmě - cvičilo se hlavně na zlepšení zraku, ale týden s vámi strávený mi dal mnohem víc. Teď po 3 dnech jsem se ráno dívala z okna a zjistila jsem, že vidím lépe nejen do vnějšího světa, ale i do svého vnitřního. Je to krásné a mám z toho velkou radost. Děkuji vám.
Katka J.
Ráda přidám své poděkování. S Eliškou rády vzpomínáme na "bezstarostný, tvůrčí" týden s vámi. Cvičení páteře si při občasném (samozřejmě chceme častěji) použití pochvalujeme. Musíme uznat, že váš přátelský přístup ke "klientům", jakož i harmonicky sestavená cvičení jsou nezapomenutelná, ale i příznivá cena kurzu ... jsou v této zemi téměř výjimečné. Takže velké díky.
K.Štěpánková a Eliška
Milá Hanko a Štěpáne, ráda bych poděkovala za kurz, který naplnil a dokonce předčil mé očekávání. Byla jsem překvapena spoustou cviků, precizností, Tvoji trpělivostí a ohleduplností k jednotlivým účastníkům. Výborný byl také výběr místa a bez chyby bylo i stravování. Když se přičte pozitivní nálada všech účastníků = nemělo to chybu. Ještě jednou velký dík.
Jarka. B, Brno
Milá paní Hanko, ráda bych poděkovala za kurz na obnovu zraku, kterého jsem se mohla zúčastnit. Bez brýlí jsem si dříve připadala jako polonahá. Nebylo to zpočátku pro mě úplně jednoduché. Teď už to není žádný problém. I když zatím nevidím ještě úplně dobře, brýle mi začínají překážet. Obzvlášť venku. Otevřely se mi nové obzory. Vidím věci jinak, nově, "s očima dítěte" (jak zpívá jeden český zpěvák), svět okolo mě je zajímavější. Nechci, aby to znělo příliš nadneseně, ale já jsem díky vám objevila nový rozměr. Díky vašemu kurzu jsem obohacena. Navíc dokážete se Štěpánem vytvořit atmosféru plnou laskavosti a důvěry. Vaše trpělivost a klid se snad trošku přenesly i na mě a s vděčností vám za vše moc děkuji. Byl to veskrze příjemně a přínosně strávený čas.
N.J.
Děkuji Haničce a Štěpánovi nejen za profesionální organizaci, dobrý výběr místa, zásobu cviků na oči i tělo, ale také za možnost nahlédnout do vlastních pocitů, vyzkoušet svou trpělivost, celkově se zklidnit a zvládat své já.
D.Š.
Milá Haničko a Štěpáne, i když již uplynuly tři týdny, jsme stále plni dojmů a nadšení z účasti na kurzu obnovy zraku v Lažišti. Zvláště oceňujeme Váš milý a individuelní přístup ke každému účastníku kurzu a bohatý celodenní program, kde jsme se dozvěděli mnoho zajimavých a pro naše zdraví prospěšných poznatků. Cvičení na páteř nás nabíjí energií, díky němu se cítíme pružnější a ohebnější. Cviky na obnovu zraku, které byly hlavní náplní kurzu, považujeme za velmi účinné a přínosné, což pozorujeme už nyní sami na sobě v jasnějším a lepším vidění. Díky, díky, díky Vám.
manželé Jiřina a Jaroslav K.
Ahoj Hani a Štěpáne, konečně se dostávám k napsání pár řádek, abych Vám ještě 1x poděkovala za možnost zúčastnit se kurzu na obnovu zraku. Bylo to moc zajímavé a hlavně - mělo to přínos - mám na blízko o 1 diop. méně!!! Plánuji si za 2 roky kurz zopakovat. Všem ho vřele doporučuji a lidé se zajímají, když vidí, že to opravdu funguje.
J.S.
Tento kurz mi otevřel oči, obrazně i doslova. Jednak jsem se v průběhu kurzu dozvídal spoustu věcí o tom, jak fungují oči, co všechno má na vidění vliv, jak to souvisi s výživou, páteří a mozkem, a jak s tím vědoměpracovat. A druhak jsem se naučil spoustu praktických cvičení, jak oči rozpohybovat nebo naopak zklidnit, nebo třeba jak oči bezpečně vystavit slunci. Že tato cvičení mají pozitivní vliv na vidění, jsem poznal už vzávěru kurzu. Po dalších dvou týdnech, kdy cvičím dále v rámci časových možností, to můžu jen potvrdit - oči reagují rychleji a zaostřují lépe. Byl jsem překvapen až ohromen tím, jak komplexně, s jakou pečlivostí a dojakých detailů mají Hanka se Štěpánem tyto kurzy připraveny. Jak samotný obsah, kdy jsou teorie i praktická cvičení hezky poskládány chronologicky, v souvislostech a ve "vstřebatelných dávkách", tak organizačně -ubytování, stravování, denní program, všechno. 🙂
D.B.
Pro týden strávený s Tebou a Štěpánem v Lažišti na kurzu pro obnovu zraku není jiné slůvko než "úžasné". Tvůj dar řeči, úsměv , zkušenosti a pobyt celé dny v přírodě mi dal úplně jiný pohled na život. Nejen, že jsem se naučila cvičit s očima, procvičovat páteř, ale já jsem si v mé smutné životní etapě, uzdravila i duši. Zjistila jsem, jak důležitý je pobyt v přírodě, jak se dá uvolnit mysl a věnovat s jen sama sobě. Navíc strava a ubytování bylo super. Palačinky k večeři mám každý večer před očima. Chtěla bych dokázat odložit brýle úplně, ale v okolí mého bydliště se složitě hledají tak nádherná panoramata, jaká byla v Lažišti. A navíc jsem hned nastoupila do práce, kde skoro celých 8 hodin musím koukat do počítače a v současné době těžko hledám volnou chvilku na cvičení. Já ale věřím, že vše dokážu a za rok Ti určitě napíši, že mám splněno 🙂 Začíná mi nový život , do kterého zapojím i cvičení, Vaše poznatky a doporučení a hlavně zlepšením zraku i lepší pohled na svět. Poznala jsem i nové lidičky , s širokým obzorem vědomostí, kteří mě za tu chvíli naučili přemýšlet trochu jinak. Já jsem byla nadšena a každému, kdo chce udělat něco pro své oči, páteř a duši Váš kurz doporučuji.
D.S.
Všem, kteří ještě váhají přihlásit se na některý z kurzů, letos v létě jsem se zúčastnila kurzu na obnovu zraku. Nejenže se na tomto kurzu naučíte, jak se dají cvičit vaše oči, aby jejich použití v životě bylo jen radostí, ale jako přídavek si osvojíte také cviky, které řádně rozhýbou a protáhnou vaši páteř a klouby. Cvičení se konalo na velmi dobře zvoleném místě v předhůří Šumavy, kde byla spousta nádherných přírodních scenérií. Přístup obou vedoucích kurzu, Hanky i Štěpána, byl tak vynikající, že slovo „vynikající“ zdaleka nepostihuje srdečnost, s jakou se účastníkům oba věnovali. A jen tak na okraj pro konzumenty: stejně výborné jako vše ostatní bylo i stravování a ubytování. Účast na kurzu se pro mne stala navíc i srdeční záležitostí, která pohladila mou duši, což byl takový můj osobní bonus. Pod vedením organizátorů je alespoň na krátkou chvilku trvání kurzu možné odpočinout si od starostí a problémů v běžném životě, které se na nás valí většinou bez předchozího varování. A jako by se tato atmosféra, kterou jsme zažívali, přenesla na nás všechny. Den býval zakončen příjemným uvolněným společným povídáním o všech možných tématech ze života, která účastníky zajímala, a mohli se tak dovědět nové přínosné poznatky a informace. Ačkoli jsme se předem většinou vůbec neznali, všichni jsme se nakonec rozcházeli jako dobrá parta lidí s pevným předsevzetím, že se příští rok uvidíme znovu na dalším kurzu. Vypadá to, že zde neexistuje nic, co by nebylo výborné. A člověče, div se nebo ne, je tomu skutečně tak.
Dáša, Příbram
Milá Hanko, Štěpáne, moc Vám děkuji za velmi profesionální a lidský přístup. Názornost a důslednost předvádění všech cvičení i Vaše přítomnost v každém okamžiku, trpělivé opravování našich chyb, podpora, kterou jste nám dávali mne opravdu nadchly. Organizace byla výborná. Na kurzu jsem se naučil všechny cviky a mohu teď sám doma pokračovat. Ranní rozcvička mně oživuje, mám víc energie a tělo je pružnější, silnější, jsem radostnější. Odstranila řadu mých tělesných potíží, mizí bolesti, jsem pohyblivější. Po sedmi dnech cvičení se mi opravdu zlepšil zrak, takže teď nemusím používat tak často brýle na čtení a v běžném životě lépe vidím a vnímám. Prostřední bylo nádherné, ubytování i jídlo velmi dobré. Moc děkuji.
Jiří Spilka
Přátelští lidé, krásné výhledy do přírody, pracovní morálka a náklonnost lektorů a jako bonus zlepšení zraku. Nebuďte skeptičtí, funguje to! Tímto přístupem se mi zlepšil zrak, prohýbalo celé tělo a shodil jsem tři kila (doporučuji si dávat poloviční porce). Byla to pravdu vynikající očistná kúra a teď jedu podruhé a již se moc těším... 🙂
Jan Šandera
Ještě jednou děkuji za úžasný skoro týden v Lažišti. Ani Ti nedokáži popsat tu nádheru, když jsem jela z pobytu autem a bez brýlí. Sice jsem je měla položené na sedadle, co kdyby náhodou, ale byla to paráda. A ještě se s Tebou musím podělit o jeden úžasný zážitek ze včerejška. Věšela jsem totiž prádlo, skoro v pravé poledne a za plného slunce. To by asi nebylo tak úžasné, ale dokázala jsem ho věšet proti sluníčku, bez zabarvovacích brýlí a hlavně bez mžourání a slzení, což byl před kurzem pro mě obrovský problém. Musela jsem vždy stát otočená zády ke sluníčku a bez brýlí jsem stejně slzela. Takže děkuji i za to spřátelení se se sluníčkem. Přeji Ti hodně spokojených lidiček, jako jsem já, kterým jsi dokázala vrátit naději, že opět dokáží používat zrak bez "berliček". Měj se krásně v novém domově a třeba se příští rok opět na některém Tvém kurzu setkáme, buď abych Ti ukázala zázrak uzdravení, nebo abych doladila potřebné zaostření.
J.S.
Ráda bych i touto cestou poděkovala za kurz obnovy zraku pod vedením Hanky Lacinové. Jela jsem na něj z daleké Ostravy, bez speciálních očekávání, na cca 10 let staré doporučení své kamarádky, která ho absolvovala asi u pana Borise. Všech 5 dní bylo pro mne naprosto úžasných, a to určitě i díky nádhernému letnímu počasí, kdy nás sluníčko dobíjelo od brzkého rána do večera. Děkuji za nádherné místo s překrásnými výhledy, za přírodní koupaliště, útulný dvoreček k večernímu povídání, prima hřiště s čerstvým rybízem. Lektorka Hanka je dochvilná, přísná, ale hlavně velmi laskavá a všechny otázky zodpovídající a další neustále vyžadující J. Hanka - každý den profesionálně připravená a nažhavená do nás "vtlouci" co se dá J, počet lidí do 20 super! Strava - pro mne (koupila jsem si jen obědy) vynikající, domácí, vegetariánská (ale i ta neveget vypadala a voněla moc hezky:D) Maximální odpočinek v kruhu příjemných, citlivých lidiček, relax pro oči, tělo, páteř, klouby a duši. Jak jedna kurzistka vyjádřila, že našla "štěstí v tichu" a to jsem našla i já J Takže v realitě - v bodově škále 1-5 (jako ve škole), i když jsou prázdniny, dávám velikou jedna J a na závěr připojuji 6 kouzelných písmenek – DĚKUJI.
L.B.
Ahoj Hani, chtěla bych Ti moc moc poděkovat za krásný týden. Jela jsem na kurz na obnovu zraku k Tobě trochu náhodou a jsem za to moc ráda. Sešla se ten týden báječná parta, krásné ubytování a stravování jako od maminky. Zlepšení zraku jsem poznala hned co jsem přišla do práce (na vše jsem lépe viděla :), trochu se mi při neustálém dívání do PC a počítání čísel zase zhoršil, to víš práce v kanceláři, tak ale teď vím, že je to jen a jen na mě, abych si zrak zlepšila. Kromě cvičení se zrakem se mi ohromně líbily ranní rozcvičky - cvičení na celou páteř, dokonce když teď cvičím doma, slyším Tvůj hlas při meditacích mezi jednotlivými částmi cvičení. Při procházkách se svým psem cvičím s očima cviky, které jsi mě naučila a je to úžasné co všechno stíhám vnímat. Opravdu moc děkuji za krásný týden a doufám, že nám vyjde setkání se stejnou partou za dva roky. Přeji krásné prázdniny 🙂 a po nich Tě asi přepadnu na cvičení v Praze.
Lenka Šroufková
Kurz obnovy zraku mohu opravdu doporučit. V okolí Lažiště je nádherná příroda, takže procvičování očí venku je úžasný zážitek. Také jsem se opravdu naučila dívat se jinak. Už na konci kurzu jsem vnímala, že vidím lépe a ostřeji. Opravdu jsem svědomitě dodržela více jak 21 dní dalšího tréninku dle instrukcí a teď vidím, při pohledu z ulice, v našem okně, které je ve třetím patře křišťálovou spirálu, kterou tam máme pověšenou a dříve jsem ji mohla jen tušit. Vidím barevněji (jasněji) a také mám nitrooční tlak nižší, než jsem měla před kurzem. Objednám se i na přeměření dioptrií, tak dám pak vědět , o kolik přesně je mám menší. Jsem moc ráda, že jsem poslechla svoji intuici a šla do toho! Děkuji a přeji hodně dalších úspěchů!
DJ
Děkuji za úžasný 6ti denní kurz na obnovu zraku, jehož jsem se zúčastnila spolu s dcerou (14 let) začátkem května 2015. Hanka je výborná lektorka, instruktáž je dobře propracovaná. Líbilo se mi, že Hanka se Štěpánem mají zcela individuální a citlivý přístup ke všem účastníkům. Nesmím ani opomenout vynikající stravu, hezké ubytování v nově zrekonstruovaném objektu a nádhernou přírodu v okolí Lažiště. Již během kurzu jsem zaznamenala jisté zlepšení zraku. Kurz mě tak silně motivoval, že mi nedělá problémy cvičit každý den (velmi mě baví venkovní cvičení při chůzi). Denně zaznamenávám pokroky a přibližuji se ke svému cíli - nula dioptrií. Ještě jednou díky za velmi inspirující kurz, který mě doslova "nakopl" a změnil život. Určitě doporučuji všem, kteří chtějí pracovat na sobě a zlepšit svůj zrak. Funguje to.
JS, Příbram
Milá paní Hano, dovolte mi, abych Vám poděkovala za příjemný a hlavně přínosný pobyt na kurzu na obnovu zraku. Zatím nemohu říci, jak moc se mi zrak zlepšil, ale každopádně ve volném čase mimo zaměstnání chodím bez brýlí, což jsem si ani nedovedla představit a hlavně ani nezkusila. Cvičení na páteř je propracované a báječné, člověk se při něm ani nezapotí a přesto pomáhá. Teď už je jen na každém z nás, jak budeme pokračovat v tom, co jste nám předala. Určitě se zase zúčastním (meditace mi stále nejde). Moc dík i panu Štěpánovi. Těším se na shledanou.
M.V.
Zdravím Hani, ještě jednou vřelé díky za pohodové a uzdravující dny. Solarizuji na balkoně, část cviků jsem zařadila do mého "jídelníčku" a skáči očima podle možností. Ale nejdůležitější je, že na čtení používám brýle které jsem "vyfasovala" před 15ti lety 🙂 Těším se na další akce a přeji klidné bytí vám všem 🙂
M.H.
V srpnu 2014 jsem se zúčastnila kurzu na obnovu zraku podle Borise Tichanovského. Protože jsem tento kurz absolvovala i u Borise Tichanovského mohu porovnávat. Obsahově jsou oba kurzy totožné. Ale tomu, kdo má rád menší skupinu lidí a osobní přístup při výuce určitě doporučuji Hanku. Odjížděla jsem s pocitem, že mám nejen rozcvičené oči, ale že i rozcvičku na páteř a klouby konečně opravdu umím správně zacvičit. Také ubytování a hlavně strava předčily moje očekávání. Moc děkuji Hance i Štěpánovi.
Iva W.
Ráda bych poděkovala za báječný 5-ti denní program oční jógy. Byla to pro mě moc cenná zkušenost a hlavně skvělá dovolená v tichu panenské přírody! Paní Hanka je velice milá, obětavá a empatická žena, která nám vše ochotně vysvětlila. Už vím, že na svět se dá dívat několika způsoby 🙂 Též bych ráda poděkovala Štěpánovi, který se staral o naše žaludky i pohodlí. Přivezla jsem si několik receptů, které se chystám vyzkoušet. Všem vřele doporučuji a ještě jednou děkuji! 🙂
Romana T.
Milá Hanko, chtěla bych ti moc poděkovat za vše, co jsi se nám snažila za těch 5 dní předat. Nikdy jsem na podobném kurzu nebyla, takže jsem nevěděla, co mě čeká. Ale realita předčila veškeré mé představy. Romantické prostředí uprostřed lesů a luk, krásné ubytování, neuvěřitelně chutná domácí strava. Tvůj přístup ke každému z nás - mohli jsme se na tebe obrátit s čímkoliv a vždy jsi nám pomohla, poradila. Nebylo to pouze o obnově zraku (měla jsem problémy s nadměrným slzením, což se mi 100% zlepšilo, už nechodím s kapesníkem mokrým od slz, sice jsem zatím brýle na čtení neodložila úplně, ale cítím velkou změnu, oči mě nebolí a cítím, že jsou krásně uvolněné), ale dozvěděli jsme se mnoho zajímavého a načerpali jsme hodně energie. Pokud někdo váhá, jestli kurz absolvovat nebo ne, tak radím neváhejte - po jeho absolvování budete přemýšlet, jestli si ho v dalším termínu nezopakovat! Tedy já osobně si ho dám za čas ještě jednou 🙂
IZ
Milá paní Lacinová, ráda bych Vám poděkovala za možnost zúčastnit se kurzu na obnovu zraku. Bylo to mě velice poučné a jsem ráda, že jsem konečně po 10 letech mohla odložit brýle, navíc jste mě naučila jak pracovat a své páteři jednoduchým a účinným cvičením. Děkuji Vám za skvělý kurz plný užitečných informací, příjemné ubytování a úžasné jídlo 🙂
N:S:
Milá paní Hanko, chtěla bych Vám poděkovat za to, jak krásně, přehledně a jasně jste nám vysvětlila jak cvičení na páteř a klouby, tak i všechna cvičení na obnovu zraku. Již na kurzu jsem cítila v očích úlevu, dnes po absolvování kurzu mohu říci, že stálý tlak a tíže v očích momentálně pominuly, že se dívám bez námahy a vidím jasněji než před pobytem a cvičením s Vámi. Dokonce jsem odložila svůj předtím pevný záměr obstarat si nové silnější brýle, zdá se, že staré teď stačí. Bylo skvělé, s jakým nasazením a elánem a přitom s laskavostí a trpělivostí jste nás provedla praxí obnovy páteře a kloubů i celou několikadenní praxí k obnově zraku, přičemž jste ještě dokázala zohlednit individuální potřeby či požadavky z účastníků (zde je i mé osobní poděkování – Vaším přičiněním jsem mohla, i se svým zdravotním omezením, absolvovat kurz v plné míře). Velmi oceňuji i dodatkové metody a aktivity (např. touch for health, jantarové lehátko), které mi velmi přispěly k celkové harmonizaci fyzické i duševní a potěchu i užitek přinesly i přednášky a besedy (řada léčebných a podpůrných prostředků EPAM – Vámi podáno – výborné – a zdá se, že to funguje). Stejně tak bych chtěla velice pochválit prostředí, ve kterém byl kurz situován, skvělou stravu a spolu s tím velmi příjemnou asistenci pana Štěpána. Ze semináře jsem odjížděla potěšená a naplněná. Vzpomínám na Vás oba, i na příjemné ostatní účastníky, a přeji, ať se Vám Vaše úžasná práce daří.
Kateřina Vítovcová, účastník kurzu obnovy zraku, říjen 2013
Ve dnech 9.-14.7.2013 jsem absolvovala kurz na obnovu zraku, spojený se cvičením na páteř a klouby. A výsledek? Zrak se mi po intenzivním a skvělém cvičení v božské přírodě Šumavy zlepšil o jednu dioptrii. Až tam jsem pochopila, jak se všichni díváme špatně....do země... před sebe.... v podstatě nepoužíváme oči tak, jak si zaslouží, aby byly používány......prostě se v podstatě nedíváme.... Jak jednoduché toto vše pochopit.....jak snadné s tím konečně něco udělat.....sami......ne zajít pohodlně pouze k lékaři pro brýle, ale pomoci si sám.....Skvělé !!!....Super !!!! Díky, Hanko !!! Moc všem doporučuji !!!! Hanko, jsi skvělá, velice příjemná, navíc trpělivá a ochotná pomoci, poradit, upozornit na chyby, aby cvičení mělo žádané výsledky. To je podle mne hodně důležité. Bezva.... A co se týče cvičení na páteř a klouby? Perfektní !!! Miluji moře, plavání a šnorchlování. Pokaždé mě při delším plavání rozbolela záda, páteř mezi 4 - 9 obratlem, kde jsem měla dlouholetý problém. S potěšením musím konstatovat, že jsem v Egyptě plavala - šnorchlovala i 4 až 5 hodin v jednom kuse a záda mě vůbec nebolela !!! Neuvěřitelné a skvělé.... Že jsem měla obrovskou radost, není určitě třeba dodávat.... Všem toto cvičení s čistým svědomím vřele doporučuji !!! Všem, kteří chtějí začít především sami u sebe..... Ještě jednou ti za vše děkuji, milá Hanko. Děkuji, že jsem se tohoto skvělého kurzu zúčastnila....
Alexandra
Kurz na obnovu zraku předčil mé očekávání. Všem účastnicím se intenzivním cvičením během pěti dnů zlepšil zrak o půl až jednu dioptrii. Velmi jsem ocenila, že všechna cvičení probíhala během procházek v krásné přírodě. Také ranní rozcvička pro zlepšení stavu páteře a kloubů nám byla všem prospěšná. Hana nás velmi profesionálně a trpělivě vedla. Moc jí za to děkuji.
Eva K.
Ve dnech 9. - 14. 7. 2013 jsem se účastnila kurzu na obnovu zraku. Všechny dny jsme chodili po okolí a věnovali jsme se očním cvikům a dalším meditacím. Každé ráno jsme se věnovali 1 hod. cvikům na rozhýbání a správnou funkci páteře. Paní Lacinová a pan Vynohradnyk se nám plně věnovali celý pobyt. Všechny naši potřeby a případné problémy s námi okamžitě vyřešili. Vytvořili velmi příjemnou atmosféru a každý večer jsme se dozvěděli mnoho nových zajímavých informací. Pobyt na kurzu pí. Lacinové byl velmi příjemný a velmi se mně tam líbilo.
L.Š
Díky kurzu na obnovu zraku se můj pohled na okolní svět zaostřil a prohloubil - vše mi teď připadá nějak barevnější, rozmanitější a členitější, až tím možná jdu ostatním lidem na nervy:). Je neuvěřitelné, jak relativně jednoduchá cvičení dokázala během několika dnů výrazně zlepšit nejen můj zrak, ale i schopnost se soustředit a vnímat okolní svět a vlastně i sama sebe.
L.K.
Po čtyřech dnech trénování očí se mi zrak zlepšil o 0,5dioptrie. Naučila jsem se při chůzi nedívat se jen slepě před sebe se skloněnou hlavou, ale vnímat krásy přírody a radovat se z maličkostí. Zmírnila se mi světloplachost, takže již mohu dle rad lektorky odložit i sluneční brýle. Každodenní ranní hodinové protažení zad bylo na kurzu také velmi příjemné. Těším se na opakovací kurz pro pokročilé!
Petra Staňková
Ukázala jsi mi, že bez brýlí nejsem slepá ani "nahá", beru si je jen na čtení. Prvně v životě jsem sbírala brambory a okurky bez brýlí! Rodina se nestačila divit! Moc děkuji vám oběma a přeji jen samé spokojené lidičky.
J.K.
Dostala jsem se do věku kdy začínají být na přečtení novin ruce krátké. To přece nemůže být ještě stářím, není to vetchozrakost, určitě ne. Zrak je dobrý. Jen noviny se musí posunovat dál a dál. Nemám důkaz v počtu dioptrií, ale po absolvování kurzu na obnovu zraku mi najednou ruce na čtení novin stačí. Možná je to cvičením ku zlepšení zraku, oči se zlepšily, možná je to cvičením na klouby a páteř, protažené ruce se prodloužily, nevím, vím ale určitě, že si teď můžu v šeru na gauči hezky přečíst celé noviny a ne jen nadpisy.
Jana B.
Kurz na obnovu zraku je víc než dobrým základem pro zlepšování zraku a stavu páteře. Paní Hana Lacinová je velice schopná učitelka, laskavě, srozumitelně a trpělivě vysvětluje, předvádí, opravuje, až vše potřebné zvládnete tak, abyste v tom mohli pokračovat podle potřeby. Již na kurzu se mi vidění zlepšilo, oči jsou svěžejší, uvolněnější, až do střední vzdálenosti je vidění ostřejší, plastičtější. S potěšením odkládám brýle, kdykoliv to jde, neboť je nyní vnímám jako něco omezujícího.Ve cvičení stále pokračuji, neboť dělá mému tělu dobře a cítím se po něm lépe.
V.P.
Milá Hano, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za kurz na obnovu zraku, který jste uspořádala. Byla jste nám všem velmi milou a přátelskou společnicí, ochotnou a připravenou poradit a podělit se s námi o Vaše znalosti a vědomosti. Kurz byl velmi dobře koncipován, jak z hlediska rozložení různých dopoledních a odpoledních aktivit, přednášek ve večerním volném čase, to vše v lůně nádherné přírody v podhůří Šumavy. Svým velmi profesionálním přístupem jste nám umožnila, abychom se brzy všichni stali kamarády a navzájem se podporovali v naší snaze odložit brýle. Myslím, že mluvím za všechny, když napíšu, že nám všem se zrak opravdu zlepšil a budeme pokračovat v cvičení, aby tomu tak bylo opravdu již "navždy". Ještě jednou děkuji a jsem opravdu ráda, že jsem se kurzu zúčastnila ve Vaší společnosti.
PaedDr. Jana Nová, kouč