Ohlasy na kurzy na oči  2023

Vy všichni, kteří pro své problémy s očima pátráte po něčem jiném, než jsou brýle, kontaktní čočky nebo operace, jste tak, jako my, co jsme právě absolvovali Hančin kurz, připraveni na sobě pracovat. Neptejte se, jestli na nás kurz "zabral" ani za jak dlouho vaše problémy zmizí... příběh každého z nás je neopakovatelný. Otázka času je otázkou síly našeho záměru... pozornosti, klidu a trpělivosti.

Byli jsme požádáni o napsání reference ke kurzu. Za sebe bych chtěla říct toto: Hanka nenabízí metodu, ale cestu, po které se nelze vydat bez vědomí, že tohle všechno jsme svým očím mnohdy udělali my sami... a zároveň... že to, co jsme jim udělali, bylo nezbytné, abychom mohli vyrůst z bytosti slepé, nevědomé, destruktivní... do bytosti vědomé a životaschopné.

Hanka se Štěpánem jdou po této cestě řadu let, a pro ty, kteří se chtějí přidat a začít nejen projasňovat, zaostřovat ale také narovnávat svůj pokřivený pohled na svět, jsou na ní bezchybnými ukazateli.

Z kurzu si kromě přehledné mapy, kudy cesta vede, odnáším krásný pocit ze dvou lidí, kteří odvádějí poctivou práci a jejichž hlavními rysy jsou klid, citlivost, přirozenost a naprostá absence ega. Krásné setkání!

P.S. skvělá organizace, nabitý program, precizní dokumentace, báječná parta, krásné prostředí, výborná strava... jeďte!
Věrka (Kurz I.)
Mám radost, že jsem si i letos mohla dopřát pobyt na kurzu s Hankou a Štěpánem. Vloni jsem byla na jedničce a zlepšení mi vydrželo po celý rok. Teď se mi kromě ostřejšího a barevnějšího vidění světa navíc ještě napřímilo držení těla. Cvičení probíhají v příjemné atmosféře, plynule na sebe navazují. Krásná příroda, milí lidé a chutné jídlo. Je úžasné, že během pár dnů lze pod odborným vedením dosáhnout takového pokroku v oživení očí. Jste skvělí, velice Vám děkuji
Magdalena (Kurz II.)
U Hanky so Štepánom som bola tretí krát na pobytovom kurze pre oči. Pre mňa ideálna voľba na týždeň odcestovať a venovať sa očiam, riešiť problémy, ktoré vyplávali počas roka. Prečo? No lebo „človeka život prevetrá“ a ako idú štyri ročné obdobia, tak sa menia aj možnosti a zabehnuté zvyky cvičiť vonku v prírode s očami. Na kurze má každý možnosť z Hankiných skúseností a reálnych príbehov ostatných vylúpnuť to podstatné pre seba, aby zas „potiahol tú svoju káru ďalej“ inak povedané „pohol sa z miesta, na ktorom zostal stáť, alebo sa zasekol“ v zlepšovaní svojho zraku. Veľmi dobrá príležitosť na „reštart po dobití staro-novými impulzmy“. Interakcia Hanky, Štepána a zúčastnených je tam neustála a ten kto chce tak „dáva a dostáva“ 😊. Za mňa vďaka Vám obom, že je každý deň programovo využívaný naplno od rána až do večera.
Ildi (Kurz II.)
Před pár dny jsme se vrátili s mužem z kurzu cvičení na oči. Jezdíme každý rok, protože jsme zjistili, že nám to vždy pomůže trochu snížit dioptrie, strávíme pár dní s bezva lidičkama, získáme nové informace, energii a povzbuzení na naše další cvičení a práci nejen s očima. Bereme to jako naši každoroční malou dovolenou. Od absolvování prvního kurzu před lety se dívám jinak . Nechodím ve spěchu s očima sklopenýma, ale dívám se kolem sebe a snažím se plně vnímat svět 🙂
Renata Prokopcová (Kurz II.)
Před pár dny jsem se vrátila z mého druhého kurzu. Loni jsem byla na začátečnickém a nadchnul mě tak, že bylo naprosto jasné, že si to zopakuju. Vidění se zlepšilo a kdybych byla důslednější ve cvičení i doma, výsledky by byly podstatně lepší. A letošní kurz se vydařil ještě víc. Bylo to asi i tím, že skupina byla menší než minule a složení lidí bylo dobře vyladěné. Hanka se Štěpánem vedou kurz s lehkostí a humorem a letošní účastníci je skvěle v tomto duchu doplňovali. Takže krom zlepšení vidění to byly příjemně prožité dny i relax pro duši.
Někde psali, že ještě víc než láska je humor. Kdo ví. Ale jisté je, že bez obojího se žije špatně. 🙂
Takže už se těším na příští léto a kurz s Hankou a Štěpánem.
Stáňa Zdeňková (Kurz II.)
Na našem prvním večerním setkání jsem sdělil, že jsem přijel na dovolenou…. Věděl jsem do čeho jdu, čím si projdu, jaká bude náročnost apod., byl jsem na třetím setkání – kurzu. Předem jsem zvažoval možnosti moji dovolené, výběr byl velký, od ležení u moře, po cestování nebo udělat něco pro své zdraví a tělo. Rozhodl jsem se pro zdravé oči.
Průběh není lenošení ani ležení, pokud chcete opravdu projít kurzem a aktivně se účastnit cvičení a sezení, je to časově náročné. V každém dni je využita jeho časová kapacita od rána do večerních hodin. Pauza na snídani, oběd a večeři. Nic není povinné, záleží na každém, jak dokáže přistoupit k nabízeným zkušenostem a znalostem a tyto využít pro sebe. Průběh a celkové pojetí opět nezklamalo. Hanka i Štěpán se věnují účastníkům opravdu velice hodně, pečlivě a odborně. Zázemí a zajištění výborné. Od ubytování po stravu.
Týden utekl, vše co jsem udělal pro svoje oči + vzpomínky, zůstávají.
Hodnocení – velice příjemně prožitá dovolená.
Děkuji
Luboš (Kurz II.)
Před dvěma lety jsem přijel na svůj první kurz k Hance, tehdy s brýlemi, které měly -5,5 dioptrie. Před pár dny jsem se vrátil ze svého třetího kurzu. Byli jsme teď se ženou v kině na tříhodinovém filmu s titulky (Oppenheimer) – a zvládl jsem to s brýlemi -3,5. Hani, Tvé kurzy prostě fungují! A vím, že kdybych nebyl lajdák a pravidelně cvičil, mohlo by to být ještě lepší. Díky, že jsi mi pomohla otevřít oči – doslova a ve všech významech 🤓
Jára Švamberk (Kurz II.)
Přijel jsem zcela bez informací a nic jsem neočekával. O to víc jsem si kurz užil a uvědomil si, jak očím dávám zabrat. Byl to pro mě zcela pohodový týden s fajn lidma, které trápí stejný nebo podobný problém - oči, a kteří mají stejný cíl. Přesto, že má každý asi trochu jinou motivaci, proč chce vidět lépe, v tolika lidech se optimismus asi násobí nebo kumuluje. Alespoň já jsem z kurzu odjížděl s velkou nadějí, že to prostě jde a zrak se dá při troše vytrvalosti a vůle zlepšovat i bez brýlí. Mé oči už takový kurz potřebovaly, jak koza drbání. Poslední půlrok velmi intenzivního koukání do monitoru se na nich podepsal zhoršením ostrosti vidění a objevily se i problémy s přeostřováním a něčím, co jsem nedokázal definovat.
Díky Hance a Štěpánovi jsem objevil svět cvičení očí, spousty drobností mi zapadlo. Že jsou třeba mým problémem mimo jiné také zákalky, o kterých jsem do té doby neslyšel a že i ty lze cvičením trochu (doufám, že ÚPLNĚ) eliminovat. Zase jsem si uvědomil, jak je potřeba co nejvíc času trávit venku, v přírodě.
Jsem trochu technický typ, tak jsem si nechal po kurzu změřit oči, abych měl nějakou startovací pozici pro zlepšování a nechal si raději pro řízení předepsat brýle do auta. Po hodině nošení brýlí a následném sundání jsem viděl o dost hůř (uznávám, že svou roli zde hraje psychika). Ale po cvičení jsem opět viděl lépe. Za mě tady velká motivace cvičit, cvičit, cvičit a Hance a Štěpánovi velký dík za ukázání cesty. Také za pohodové a nenásilné provázení kurzem a technikami cvičení. A za myšlenky, že problémy s očima mohou souviset i s něčím jiným, než jen s mechanickým opotřebením. Za mě výborný start, jak si zlepšit zrak. (Josef)

Kromě výše uvedených pozitiv, které Jožka uvádí, ještě doplním, že je skvělé tento kurz absolvovat s partnerem. Byla to skvělá dovolená ve skupině skvělých lidí a nyní se můžeme doma ve cvičení podporovat. (Alena)
Josef a Alena (Kurz I.)
Moc ráda bych poděkovala za to, že jsem se mohla zúčatnit tohoto kurzu. Hani jsi úžasný člověk, jsem moc ráda, že jsem tě poznala, obdivuji tvé znalosti a tvojí stále pozitivní náladu, kterou jsi na nás dokázala přenést. Dozvěděla jsem se spoustu věcí, o kterých jsem nikdy ani neslyšela. Vím, že to, co jsme se naučili, musíme teď zařadit do svého každodenního života a věřím, že po malých krůčcích se může náš zrak zlepšit. Těch pár dní jsem prožila v milém kolektivu a také v přírodě, pořád se mi vrací vzpomínka na ranní cvičení na louce, kdy kolem v ohradě prošel daněk, to byl pro mne, děvče z města, nádherný zážitek. Díky patří i Štěpánovi, který se nám též úžasně věnoval. Přeji krásné dny, plné sluníčka.
Monika (Kurz I.)
Moc děkuji za možnost být s vámi na kurzu I. Ačkoliv jsem na kurz jela s minimálním očekáváním, získala jsem spoustu cenných informací, které stále zpracovávám. Kurz bych nedoporučila nikomu, kdo očekává, že za 5 dní bude vidět bezvadně bez brýlí. Je to cesta, někdy i dlouhá, ale pokud má člověk otevřenou mysl, vůli a chuť pracovat na sobě, váš kurz i přístup je tou správnou volbou.
Drahuška (Kurz I.)
Kurz jsem absolvovala jak individuální, tak Kurz I. pro začínající. Oba kurzy byly velice přínosné, ale díky Kurzu I. jsem se mohla setkat s lidmi s podobnými, nebo i stejnými problémy. Všichni byli velice milí a hlavně tolerantní, včetně úžasné a profesionální Hanky a Štěpána, kteří nás celým kurzem provázeli.
Velice děkuji za pár dní strávených s báječnými lidmi, v klidu a krásné přírodě. Kurz byl přínosný jak po stránce očí, tak i po stránce psychické. Těžko se to vše slovy popisuje, nejlepší je, kurzu se osobně zúčastnit. Doporučuji všem, kteří chtějí uchopit své zdraví do svých rukou.
Gábina (Kurz I.)
Zabývám se prevencí v oblasti zdraví. Můžeme měřit a řešit záněty v těle. Pro dobré zdraví je důležitá strava, pohyb, psychika, pitný režim, spánek, správné dýchání, dobré vztahy a je důležité se vzdělávat, jak je v dnešní době možné si zdraví udržet. Proto mě zaujal tento kurz jak si udržet dobrý zrak. Velmi mě zaujal komplex cvičení, kde si můžu také udržet pohyblivost celého těla, páteře a kloubů a mnoho dalších zajímavých témat, např. jak si navýšit kapacitu mozku.
Jana Stůjová (Kurz I.)
Kurz pro oči si posvítí nejen na ně. Děkuji za vhled do souvislostí očních "vad" s tím co vadilo/vadí naší psychice a skvělý ranní komplex na celou páteř. Kurz dává mnoho a nese se v laskavé a trpělivé atmosféře. Některé aha momenty mohou "uvnitř" zabolet, ale bloky se tím uvolní a to za to stojí.
Eva Jarošová (Kurz I.) České Budějovice
Slzy se mi kutálejí po tvářích. Už poněkolikáté za posledních 24 hodin.
Pocit štěstí, který cítím, se nedá popsat. Já vidím!

Už jsem absolvovala velkou řádku kurzů, převážnou většinu z nich v zahraničí. Ale styl, kvalita i hloubka toho, co jsem měla možnost zažít s Hankou a Štěpánem, to je unikát. Kurz je komplexní, odborný, ale přitom nesmírně lidský a laskavý. Spousty cvičení, ale i času na integraci. Spousty aha momentů. A taky spousty vděčnosti, že v České republice existuje něco tak fantastického.

Když jsem poslední dny kurzu začala ostře vidět stébla trávy i kamínky na cestě při společné procházce, jásala jsem jako malé dítě. Poté, co jsem se vrátila domů, byla radost ještě větší. Dříve jsem v autobuse přečetla na monitoru tu nebližší (a největším písmem napsanou) stanici. Ty ostatní čtyři stanice (napsané stále menšími písmeny) byly jen šedé šmouhy. Na cestě z kurzu jsem se jen letmo koukla na monitor a několik stanic vydýchávala, že nevidím jen stanici s největšími písmeny, ale i tu druhou, napsanou menšími, i tu třetí, napsanou ještě menšími... a dokonce i tu pátou, která je napsaná nejmenšími písmeny. Byla jsem jako v jiříkově vidění. "To jako fakt? Nezdá se mi to?" - opakovaně jsem se očima k monitoru vracela. Ne, nezdálo se mi to. I další a další stanice, které se těmi malými písmeny po cestě objevovaly, jsem viděla.

Kurz doporučuji všemi dvaceti. Pokud vám jen trochu na sobě a svém zraku záleží, jděte do toho. Zdraví máte jen jedno. Náhradní tělo vám nikdo nedá.
Marie Helen (Kurz I.)www.mariehelen.cz