(článek si můžete poslechnout v audioverzi)
Posledně jsem se věnovala knížkám a slíbila, že se dostaneme i ke čtečkám. Ptali jste se, jestli jsou vhodné a očím neškodí.
Jedna věc je, jaké informace si přečtete od samotných výrobců čteček a druhá je praxe. Čtečku jsem si proto pro vyzkoušení pořídila. Bez osobních zkušeností bych se neodvážila tento článek psát. Ty od výrobců si na netu najdete sami…
Vždycky nejdřív všechno zkouším na sobě. Tento článek je proto čistě má (a taky Štěpánova) osobní zkušenost a názor. Pokud máte zkušenosti jiné, budu moc ráda, když se se mnou o ně podělíte. Třeba pak časem vznikne další článek vycházející z vašich zkušeností, který můj názor poupraví.
Popíšu vám své zkušenosti nejen z pohledu očí, ale celkového používání. Čtu téměř denně, někdy přes den (ale to dost výjimečně, protože na čtení přes den mám čas málokdy), ale hlavně večer (to mám čtení „za odměnu“). Vycházím zhruba z měsíčního používání čtečky Pocketbook 634. Vyhovuje mi, že má český manuál, vlastně jsem si ji proto vybrala. Nejsem jazykově zdatná a z anglického ovládání čtečky Kindl (kterou jsem měla jako další volbu) jsem měla respekt.
Nastartování, synchronizace s mobilem a počítačem a samotné nastavení čtečky chce aspoň trochu technické zdatnosti. Není to až tak složité, ale nějaký čas mi to zabralo a musela jsem nad tím zapřemýšlet.
Stahování knih do počítače a přenos do čtečky složité nejsou. Spíš je to o množství času a hledání. Čtečka akceptuje opravdu hodně různých formátů. Když knížky stáhnu, připojím čtečku přes usb kabel k počítači a přenesu. To je jednoduché. Stahuji z webshare.cz, kam jsem se zaregistrovala. Jsou i jiné zdroje, tady jsem toho pro nás našla nejvíc a zdarma. Stáhla jsem tolik knih, že zatím nemám potřebu si další knihy kupovat. To přijde časem až je všechny přelouskám. Webů, kde se knihy do čtečky dají koupit, je spousta. Ty na internetu taky v pohodě najdete. Protože nemám zkušenost, na žádný vás neodkážu.
Vyhovuje mi, že se dá čtečka nastavit pro více uživatelů. Každý si v tom svém prostředí vždycky najdeme místo, kde jsme naposledy četli. Včetně nastavení čtečky v jakém jsme skončili. Automaticky to tam skočí, čtečka si to pamatuje, dá se to nastavit. Nevadí, že mé nastavení je jiné než Štěpánovo, nepřijdeme o to.
Co všechno ovlivňuje mou pohodu při čtení na čtečce? Dá se nastavit světlý a tmavý režim, který spočívá v černém textu na bílé stránce a naopak. Podsvícení se dá vypnout, ale je mi příjemnější jej používat. U obou se dá se nastavit taky jas a noční režim – natónování mírného až většího „zoranžovění“ stránky. Přes den se mi lépe čte ve světlém režimu, večer v tmavém. To ani nepotřebuji mít rozsvíceno a je to příjemné. Podle potřeby si nastavuji jas a tónování. Samozřejmě se dá nastavit velikost písma, počet řádků na stránce, i okraje stránky – kolik text na stránce zabere místa, dělení slov a další funkce. Chce to trochu prohledat a vyzkoušet, co vám vyhovuje.
Tohle nastavení si můžu aktuálně upravovat, třeba každý den jinak, podle toho v jaké kondici jsou moje oči. Ty se totiž ve své funkci neustále proměňují, vidění není konstantně stejné jak si většina lidí myslí. Souvisí s naším aktuálním stavem – fyzickým i psychickým. Konkrétně např. jak jsme unavení, odpočatí, v klidu, naštvaní, frustrovaní, spokojení, šťastní, nešťastní… Vliv mají i podmínky prostředí, ve kterém si čteme.
Už jsem měla příležitost číst si i venku na sluníčku a můžu posoudit jak je to s obrazovkou, když na ni svítí slunce. Souhlasím s výrobcem, že na slunci obrazovka neoslňuje a čtení nic neruší. Vyhovuje mi v tu chvíli číst bez podsvícení, ale není to nijak zásadní rozdíl. Měla bych ještě malé upozornění. Součástí balení je ochranná fólie na displej, kterou si sami na obrazovku instalujete. Doporučuji si s ní dát opravdu práci a nedopustit žádnou bublinku mezi povrchy, protože ty na sluníčku ruší. Prostě je v tu chvíli daleko víc vnímáte než jindy a není to úplně příjemné.
Protože se dá všechno nastavit tak, aby to vyhovovalo mým očím, přijde mi čtení na čtečce prostě bezproblémové. Štěpán se vyjádřil stejně. Nemám problémy s viděním, takže je mi velikost písma v podstatě šumafuk. Přesto je pro mě a moje oči komfortní si nastavení aktuálně upravovat podle situace a mého naladění.
Necítím, že bych měla oči unavenější než z klasických knih. Ani nevnímám, že by mi večerní čtení na čtečce bránilo v usnutí. Tedy, že by ovlivňovalo produkci melatoninu, tak jako je tomu u mobilu.
Za mě (a Štěpána), pokud vám čtečka vyhovuje, nemusíte se obávat a v klidu ji používejte. Co si uvědomuji je, že nic se nemá přehánět a stále je třeba dbát na pravidla u čtení jako u klasických knih. Nezapomínejte na to. Sice tady nehraje takovou roli osvětlení, ale všechno ostatní ano. Tato pravidla si můžete přečíst v minulém článku Škodí čtení očím?
Vzhledem k tomu, že mám knížky moc ráda, nechci zůstat jen u čtečky. I když to, že jsem si tam nastahovala texty knih, ke kterým jsem se třeba nemohla jinak dostat fyzicky, mě u čtečky docela drží. Určitě je pohodlné, že si v malém předmětu s sebou tahám celou knihovnu. To je super.
Snad článek obsáhnul vše, co by vás v souvislosti se čtečkou zajímalo. Jestli vás ještě něco napadá, ozvěte se a ráda doplním.
Zdroj foto: Pexels