Na FB jsem sdílela článek, který se zabýval mýty o zraku. Nesouhlasila jsem s vysvětlením mýtu č. 6 – Brýle a čočky kazí zrak („…Oftalmologové ujišťují, že správně zvolené prostředky zrakové korekce nemohou způsobit žádnou škodu…“). A slíbila jsem, že se tím budu zabývat v samostatném článku. Myslím, že správný čas právě nastal.
Proč jsem nesouhlasila? To bude chtít širší vysvětlení.
Brýle jsou úžasná pomůcka. Mnoho lidí si život bez nich nedokáže představit a jsou za ně samozřejmě vděční.
I když je nám to už tak dlouho předkládáno. Špatně vidíte? Předepíšeme brýle. Máte bolest? Předepíšeme vám lék. Vždyť je to vlastně stejný postup. To, že za nějakou bolestí může být spousta příčin (fyziologických, psychických i dalších), už spousta z nás přijala a ví, že když objeví příčinu, bolest se vytratí. S očima je to podobné.
Nedostatečné vidění má také svou příčinu (fyziologickou i psychickou), ať už jde o krátkozrakost, dalekozrakost, vetchozrakost, astigmatismus, šedý nebo zelený zákal a další potíže. Když ji objevíme a budeme s ní pracovat, vidění i potíže s očima se zlepší.
Jsme informováni o tom, že jakmile jednou vidíme hůře, není cesta zpět, už se to bude jen zhoršovat.
Ale není třeba věřit všemu, cesta zpět existuje. Brýle jsou skvělou pomůckou, která nám pomáhá překlenout čas, než opět vidíme lépe. Pokud s očima pracovat nebudeme, síla dioptrií v našich brýlích se může postupně navyšovat.
Oči, stejně jako naše celé tělo, žijí z pohybu, jsou na pohyb nastavené. Kdysi probíhal výzkum života přírodních národů z celého světa. Jedno z hledisek, které vědci sledovali, byla i kvalita zraku. Tito v přírodě žijící lidé mají skvělý zrak až do vysokého věku. Při sledování jejich očí se zjistilo, že mají oči v neustálém pohybu, málokdy se zastaví, a když, tak jen na krátkou dobu a opět v pohybu pokračují.
Brýle jsou taková ohrádka pro oči. Brýle oči svazují. Jednak omezují periferní vidění, což většina lidí nosících brýle určitě pociťuje, zvláště řidiči. A jednak omezují samotný pohyb očí. A právě díky těmto skutečnostem jsou brýle pro oči škodlivé.
Povězme si něco o brýlích. Přes skla brýlí nevidíme všude stejně. Nejostřeji vidíme v tzv. ohnisku. Toto ohnisko vám vždy měří při zhotovování nových brýlí. Jakmile se budete dívat jiným místem skla brýlí, neuvidíte tak ostře. Proto naše oči směřují vždy přes toto ohnisko a jsou tak uměle udržovány bez pohybu.
Popřemýšlejte, jak moc se vaše oči pohybují. Když se potřebujete podívat na něco třeba lehce vlevo – natočíte tím směrem oči nebo celou hlavu? Jsem si téměř jistá, že většina z vás otočí celou hlavou (ať už brýle nosíte nebo ne). Je to i z toho důvodu, že jsme zapomněli své oči používat správně.
To, že oči jsou donuceny se brýlemi dívat skrz jedno místo, způsobí, že oční svaly se nadmíru namáhají, aby oči v tomto směru udržely. Dlouhotrvající nepřirozená námaha vyvolá, že svaly se postupně stáhnou a můžou se postupně dostat až do křeče. Pro oči je to velmi vysilující. Jiné svaly naopak ztrácejí na pružnosti v důsledku jejich nepoužívání. Tak vzniká v očních svalech velká nerovnováha. Pokud očím, tedy očním svalům, nedopřejeme dostatečný odpočinek, následek se projeví tím, že svaly se už nedokážou dostatečně uvolnit a nepoužívané zase posílit. A to se zase projeví nekvalitním viděním, protože oči už nefungují tak jak mají.
Proto je velmi důležité dát očím prostor právě tím, že se budeme dívat bez brýlí. Tedy, že brýle budeme co nejčastěji odkládat. Navíc, že začneme své oči vědomě používat a rušit tak zvyk dívat se pouze jedním směrem.
Rozšíří se nám periferní vidění, vjemy z periferního vidění ulehčí centrálnímu vidění. Pro oko je pak samotný proces vidění daleko méně namáhavý. Oči už nebudou nuceny být nasměrovány pouze do ohniska a jejich pohyb bude svobodný. Přetížené okohybné svaly se můžou uvolnit a svaly, které jsme nepoužívali, se znovu zapojí do práce a budou se posilovat. Celková práce očních svalů bude komplexnější a harmoničtější.
Lidé zjišťují, že když se nějaký čas (dejme tomu půl hodiny), pohybují bez brýlí a následně si brýle nasadí, mají pocit, jakoby brýle byly příliš silné. A není to pocit! Oči opravdu vidí lépe, protože měly možnost volně pracovat a jejich funkce se začala obnovovat. Po chvíli ten pocit zmizí, oči se brýlím opět přizpůsobí. Čím více dáváte očím možnost dívat se bez brýlí, tím více jejich funkci posilujete a dáváte jim tak možnost k regeneraci.
Velmi doporučuji nezabývat se tím, že bez brýlí vidíte hůře. Je skvělé, když to budete brát jako přechodný stav a přijmete jej bez jakéhokoliv posuzování. Nesnažte se vidět ostře! Žádné zaostřování mhouřením očí a podobně! Tím byste oči opět přetěžovali a zbytečně namáhali. Čas strávený bez brýlí by ztratil smysl. Nechte je volně vnímat vjemy takové, jaké jsou. Zkuste to brát jako hru a neberte se příliš vážně.
Složitější je to pro ty, kteří mají brýle s vyšším počtem dioptrií. Pro ně je více náročné přivyknout si jak na stav bez brýlí, tak následně na opětovné nasazení brýlí. Řešením může být používání slabších brýlí, ve kterých musí oči pracovat jinak.
Můžete namítnout, že během dne potřebujete stále vidět ostře a nemáte kdy brýle odkládat. Odkládejte je kdykoliv si uděláte přestávku, vydáte se pro kafe, čaj nebo na záchod. Najíst se bez brýlí většina také dokáže.
Vaše oči pak budou daleko méně unavené a i pokud pracujete s počítačem, následky budou daleko menší.
K tomu, jaké brýle používat – jestli přesně dioptricky nastavené, nebo slabší, je více názorů. Je těžko říct, co je lepší. Nejlepší je si to vyzkoušet sám na sobě, co vám více vyhovuje. Obojí má své opodstatnění. Když máte brýle nastavené na opravdu výborné vidění, pak se vaše oči nemusí namáhat ještě dalším zaostřováním. Na druhou stranu se tvrdí, že při nižších dioptriích oči alespoň nějak pracují. Já sama jsem spíše zastáncem kombinace ostrého vidění přes brýle a co nejčastějšího odkládání brýlí. Tedy co nejmenší nadměrné námahy očí.
U čoček je to trošku jiné. Oči sice mají větší možnost pohybu, ale obvykle se stejně natáčíte směrem, kam se díváte, jako byste měli brýle, protože jste tak navyklí. Navíc i sebelepší čočky jsou stále cizím tělesem v oku a oko nemůže správně „dýchat“ (ať výrobci čoček tvrdí jakýkoliv opak). Navíc, nosíte-li čočky, nejspíš se vám nebude chtít je několikrát během dne z očí vyndávat, aby se oči mohly uvolnit a volně pracovat. Tím se připravujete o možnost jejich regenerace. Pokud se rozhodnete se svýma očima pracovat, doporučuji vám nějaký čas nosit spíše brýle, které se snadněji odkládají.
Abych se vrátila na začátek a k otázce, kterou jsem položila: „Nosit nebo nenosit brýle?“. Nosit je tehdy, když potřebujeme a přitom je odkládat co nejčastěji, aby si oči mohly odpočinout a regenerovat. Zlatá střední cesta…
Častokrát se stává, že brýle nejsou u lékaře nastavené tak, jak by správně měly. To ovlivňuje spousta faktorů, protože ani naše oči nevidí stále stejně. Pak se vám může stát, že když si jdete vyzvednout nové brýle, máte po jejich nasazení pocit, jakoby vám „tahaly“ oči, točí se vám hlava a podobně. Obvykle pak následuje věta: „Zvyknete si…“ a vy si opravdu zvyknete. Ale pro oči to není to pravé ořechové…
V odvykání od brýlí vám pomůže i pobyt na kurzu na obnovu zraku, kde brýle ve většině případů odkládáme na celé dny. Po prvním překvapení si klienti pochvalují, že brýle zdaleka nepotřebují tak často, jak si původně mysleli.