Správně nastavené brýle

Mít ty správně nastavené brýle je někdy pořádný oříšek. A přitom je to v dnešní době docela velká finanční investice. Stojí za to si s tím dát trochu práce.

Ještě si pamatuju situace, kdy jsem si s radostí šla pro nové brýle, protože jsem se těšila na nové obroučky. Což o to, líbily se mi, ale jakmile jsem si je nasadila, přišlo překvapení a zklamání – vždyť já přes ně nevidím tak dobře, jak se mi u lékaře zdálo!

Najednou mi brýle připadají moc silné, „tahají“ mi oči, nebo se mi zdá, že se podlaha přede mnou divně houpe a zvedá… Někdy se nové brýle projevily bolestí hlavy po chvilce nošení. Na mou bezradnou otázku, co teď?, mi bylo obvykle odpovězeno, že je to normální a zvyknu si. Po čase jsem si opravdu zvykla. Ale příjemné to nebylo.

Znáte to?

Nejdříve je třeba si uvědomit, že oči se brýlím v rámci možností přizpůsobují. Když přes ně vidí bez jakékoliv další námahy, je to v podstatě v pohodě. Jakmile se musí více namáhat, přidávají tím další únavu pro oči a to už není to pravé.

Jak nejlépe takovým situacím předejít?

Pro téměř každého je vyšetření u jakéhokoliv lékaře stresující. Oční lékař nebývá výjimkou. Co se o svém zdraví/očích dozvíme? Bude se nám to líbit?

Častokrát spíš nebude…

Řekli jsme si už, že to, co očím opravdu neprospívá, je napětí – stres. Jakmile jsme v napětí, strachu, pocitu nepohody, prostě pod stresujícími vlivy, začínáme hůře vidět. Tudíž potřebujeme silnější dioptrie k ostrému vidění. Logickou úvahou tedy odvodíme, že díky obavám, strachu a nejistotě si od očního lékaře odneseme předpis na silnější brýle, než ve skutečnosti potřebujeme.

V běžném životě se také samozřejmě setkáváme se stresujícími situacemi, ale obvykle ne v takové míře, jako při vyšetření.

Co s tím?

Pokusím se Vám teď popsat ideální den, kdy jdete k očnímu lékaři na vyšetření a chcete si odnést předpis na ty nejlépe padnoucí a vyhovující brýle.

Jsem si vědoma slova „ideální“ – dá se z toho vybrat i pro ten všední den 😉

První krok

Oči během dne nevidí stále stejně. Někdo vidí nejlépe ráno a dopoledne, někdo to ráno a dopoledne potřebuje k tomu, aby se vůbec „rozkoukal“. Navečer už mívá většina lidí oči unavené celodenním používáním a přetěžováním. Podle toho vyberte čas vyšetření, na který se u lékaře objednáte.

Konkrétně: Vidím-li nejlépe ráno, objednám se na ráno, když je mé vidění nejlepší kolem poledne, budu se snažit objednat na dobu okolo poledne.

Druhý krok

Dopředu si pro den vyšetření zařiďte dostatek času, aby Vám nevadilo, když se u lékaře zdržíte. Znáte to, jste objednáni na devátou dopoledne, je skoro jedenáct, sedíte jako na trní, ještě je člověk před Vámi a Vy jste už dávno měli být někde jinde (v práci, pro dítě ve školce, na jednání…) Tomu se snažte vyhnout. Nedomlouvejte si nic hned po předpokládaném ukončení vyšetření, dopřejte si dostatečně velkou časovou rezervu, aby k tomu nemohlo dojít.

A to i před vyšetřením. Tak, abyste měli jistotu, že k lékaři dorazíte na domluvený čas v klidu a v pohodě. Není třeba vběhnout do čekárny na poslední chvíli uhnaní a s jazykem na vestě. Tím předejdete hromadě napětí, které by Vaše vidění během vyšetření negativně ovlivnilo.

Třetí krok

Psychicky se na návštěvu u lékaře a vyšetření připravte, zvláště když máte velké obavy. Představte si, jak asi vyšetření bude probíhat, jak budete reagovat, jaké situace by mohly nastat, tak abyste byli co nejméně nemile překvapeni. Pokud si s něčím nejste jisti, zkuste si dopředu zjistit informace.

Připravte se i na to, že třeba Váš ošetřující lékař nemá zrovna svůj nejlepší den, není mu dobře, nebo má starosti, takže k Vám nemusí být dostatečně vstřícný a otevřený, jak byste potřebovali. Jsou to taky jen lidi. Když na to budete připraveni, nebude pro Vás tak stresující a zraňující, pokud se tak stane. A pokud lékař bude v usměvavé a vstřícné náladě, tím lépe.

Čtvrtý krok

Požádejte lékaře o vysvětlení veškerých nutných vyšetření, pokud Vám to pomůže ke zklidnění. Jestliže není ochotný cokoliv vysvětlovat, možná právě nastal správný čas zamyslet se nad jeho výměnou.

Pátý krok

Prošli jste už vyšetřeními a lékař rozhodl, že potřebujete jiné dioptrie. Sedíte nejspíše v lehce ztemnělé místnosti, před Vámi na stěně visí svítící tabulka s písmenky nebo číslicemi. Lékař Vám nasadil na oči takové to podivné brýlové udělátko, do kterého zasouvá sklíčka s různě silnými dioptriemi, a Vy zkoušíte, co je nejlepší.

Ano, to je správný způsob zjišťování síly dioptrií, které ve svých brýlích potřebujete. Pokud by Vám sílu Vaší vady změřil pouze na přístroji (sledujete obrázek – balón, strom…), určil by tím pouze možnosti akomodace Vaší čočky. Toto vyšetření nebere v úvahu práci okohybných svalů, které se mohou, kromě pohybů oka, podílet i na změně tvaru oční koule a tím ostrosti vidění.

Jakmile máte pocit, že na očích máte nastaveno „to pravé“, požádejte lékaře, abyste se mohli projít alespoň po ordinaci, nejlépe i v přirozeně osvětlené místnosti, ne jen v šeru. Prostě pohyb v přirozeném světle. Posaďte se, opět vstaňte, otočte se, měňte pozice těla, procházejte se – vnímejte své pocity.

Je to v pohodě nebo se blíží pocitům při vyzvednutí „špatných“ brýlí? Dejte si na čas, přestože lékař může být nevrlý, protože spěchá.

NEBERTE SI TO OSOBNĚ!  JDE O VAŠE OČI!

Pokud byste měli možnost projít se i venku – po chodníku, vnímat nerovnosti a různé vzdálenosti, bylo by to nejideálnější.

Je rozdíl, jestli jste si přišli pro brýle na dálku nebo na blízko.

V případě brýlí na blízko si vyzkoušejte něco přečíst – jak na vzdálenost knihy, tak i počítačové obrazovky.  Kniha je blíž než počítač, takže by brýle měly mít rozdílné parametry. Podle toho se pokuste vyzkoušet právě vybrané dioptrie – vyhovují činnosti, při které budou sloužit? Nebojte se říct o změnu!

Neberte to na lehkou váhu, v běžném životě byste pak mohli litovat. Stojí za to prosadit si svou.

Pokud byl lékař milý a vstřícný a vyhověl všem Vašim nezvyklým požadavkům, poděkujte mu. Dejte mu najevo, jak to bylo pro Vás důležité a pomohlo Vám to. Dejte mu zpětnou vazbu.

A to je asi všechno.

Pak už můžete se spokojeným pocitem, že jste pro své nové brýle udělali všechno, co jste mohli, jít dál za svými radostmi i povinnostmi a těšit se na své nové brýle.

O tom, že máte brýle odkládat co nejčastěji, aby si od nich oči odpočinuly a měly čas regenerovat, už víte…

Pokud se přesto stane, že Vám nové brýle nesedí, na vině může být špatně nastavená ohnisková vzdálenost ve sklech brýlí.  To se může stát – buď Vám optik ohniskovou vzdálenost špatně změřil, anebo ve vyrobených brýlích dojde k jejímu posunu. V tomto případě Vám brýle budou dělat velké potíže a nikdo s tím nic nenadělá. Jediným východiskem jsou nová skla. Pokud Vám optik nebude chtít vyjít vstříc, můžete o pomoc požádat soudního očního znalce.

Zdroj obrázků: Pexels

Hana Vynohradnyková
Vím, že zhoršené vidění není konečná. Vím, že to jde napravit. Když jsem to dokázala já, dokážete to i vy. Kdo jsem si přečtete tady>> Pořádám kurzy na obnovu zraku, kde Vás vše potřebné naučím. Pokud máte zájem zlepšit si své oči, je tento kurz výborným prvním krokem. Můžeme se propojit i na online konzultaci nebo můžete využít možnost individuální práce. Více o kurzech se dozvíte tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.