Nechejme oči odpočinout – část 2. PALMING

Proč mrkat často a s radostí je nám už jasné. Teď se zaměříme na další způsob, jak můžeme nechat oči opravdu intenzivně odpočinout.

Jmenuje se PALMING. Proč zrovna palming vysvětlím nakonec. Je to taková „společensky přijatelná“ metoda, která se dá použít téměř všude, ale hlavně je velmi velmi účinná.

Při palmingu si prostě dlaněmi zakryju oči tak, abych jim dopřála naprostou tmu.

Jak přesně to udělám?

Ruce/dlaně si zahřeju třením o sebe. Prsty položím křížem na sebe. Malíková hrana jedné ruky se dotýká druhé ruky v linii, kde končí prsty a začíná dlaň. Z dlaní si udělám mističky, prsty nekrčím. Takto nastavené ruce položím na obličej tak, že místo, kde se dotýkají malíkové hrany, přikládám na kořen nosu v úrovni obočí, hrany dlaní mi přiléhají z boku na nos, ale tak, abych mohla volně dýchat. Mističky z dlaní mám na očích, můžu volně mrkat.

Ze začátku si nechám oči otevřené, abych mohla kontrolovat prostup světla. Při pokládání rukou na obličej mi pro lepší „přilehnutí rukou“ může pomoci, když si nadzvednu obočí a teprve pak ruce přiložím. Následně obočí zase uvolním. Ruce si upravím, aby nikde nepronikalo světlo. Je zapotřebí, aby ruce byly uvolněné a netlačily na obličej. Zkontroluju tmu a oči volně zavřu.

Zní to složitě, ale stačí vyzkoušet a během chvilky je to snadné.

Obrázky někdy řeknou více než slova.

Co mi pomůže k lepšímu účinku palmingu?

Při palmingu je důležité jak sedím, stojím. Neměla bych se hrbit. Lokty ve správné poloze neudržím bez opory dlouho. Proto se posadím nebo postavím tak, abych si lokty mohla pohodlně opřít. Tak zůstane páteř, šíje pěkně rovná, svaly uvolněné a hlava dobře cévně i nervově zásobená.

Důležitá je funkce rukou, které při palmingu poskytují léčivou péči, předávají očím teplo a zlepšují prokrvení. To můžu podpořit zahřátím rukou před palmingem třením dlaní o sebe.

A pak si to jen užívám – nesoustředím se na oči, jsou úplně uvolněné, zavřené, vypnu mysl, nic neřeším…

Proč to dělám a jak dlouho?

Proč pomáhá zrovna tma? Protože oči světlo i tmu potřebují. Přechody ze světla do tmy a z tmy do světla jim prostě prospívají. Aktivuje se rozšiřování a zužování zornic, což je potřebné pro jejich správnou funkci v propouštění přiměřeného množství světla do očí a taky pro správnou ostrost vidění.

Velkou roli hraje také to, že je to odpočinek vědomý, který pomáhá utišit mysl, uvolnit svaly celého těla a soustředit se na relaxaci očí. Pokud se mi podaří při palmingu uvolnit, tělo se navrátí k normálnímu fungování.

Palming provádím pokaždé, když mám oči unavené, odpočinek uvolňuje oční svaly a aktivuje oční nervové buňky. Uvolňují se ty napnuté svaly, které točí očními bulvami a udržují jejich souosost, uvolněním okohybných svalů dochází i k regeneraci krevního a nervového zásobení očí. Uvolněním těla i myšlenek mizí napětí ve svalech v celém těle, což je důležité nejen pro krční páteř, šíji, ale i mou mysl. Mimo jiné pomáhá zbavit se tendence se mračit a více otevřená víčka propouštějí více světla do očí, takže vidím lépe.

Palming provádím alespoň 3-4x denně po dobu minimálně 2-3 min, provádím-li jej pár minut – odpočinou si oči, po 6ti minutách se sítnice začíná zbavovat neurologického odpadu.

Na konci palmingu začnu rychle a lehce mrkat (to už umím) a s mrkáním si dám ruce z očí, stále mrkám, lépe přivyknu světlu.

Čím můžu účinek palmingu ještě posílit?

Účinek palmingu posílím, když se před ním co nejvíce uvolním – dobrá je masáž hlavy, obličeje, spánků, očí, aktivním procvičením si prokrvím a uvolním ramena, ruce, záda, krční páteř.

Můžu spojit palming se cvičením očí – při zavřených očích pod dlaněmi maluju očima různé tvary – kolečka, čtverečky, trojúhelníčky, vlnovky, jezdím očima zleva doprava, nahoru dolů, šikmo i opačnými směry, maluju ležaté i normální osmičky, kolečka k sobě, od sebe, střídavě, atd. Oči pak nechám ještě odpočinout uvolněné bez pohybu než s mrkáním sundám ruce z očí.

Někdy mi vyhovuje představit si při palmingu něco pěkného – představovat si, že se procházím svou krajinou fantazie s příslušnými vizualizacemi. I to pomáhá posílit propojení vazby oči – mozek a aktivuje propojující nervové dráhy.

Představa černočerné tmy při palmingu pomáhá relaxaci mého zrakového nervu a násobí samotný účinek palmingu.

Představa dýchání očima při palmingu může být také posilující – střídáním pocitů tepla (výdech) a chladu (nádech) aktivuju krevní oběh, můžu také procítit, že s výdechem oči vytlačuju (tlačím na ně ze stran) – prodlužují se a s nádechem se stahují zpět, tak posílím zase oční svaly.

Co když mě palming v tichu nebaví?

Palming můžu provádět doma, v kanceláři, dopravním prostředku i venku v přírodě. Můžu jej provádět v tichu a je mi to moc příjemné. Ale někdy se v tichu začnu nudit, ztrácím trpělivost a nevydržím provádět palming dostatečně dlouho. Pak si pustím hudbu (je jedno jaký žánr, jen pro mě v tu chvíli musí přinášet relax, odpočinek), nebo mluvené slovo. To je taky fajn. Díky poslechu si pak udělám palming klidně půl hodiny a ani mi to nepřijde.

Přirozené zvuky přírody – ptáci, šumění stromů, větru, vody – mám taky moc ráda. Při poslechu zvuku tekoucí vody si můžu představovat, že mi voda očima protéká, očišťuje je a odnáší pryč napětí, únavu, vše nepotřebné. K tomu se skvěle hodí i různé nahrávky s těmito zvuky.

Tak si se mnou pojďte dát PALMING

A na konec slíbená informace proč se tato metoda jmenuje právě palming? Tento název vymyslel americký lékař William Horatio Bates (1860 – 1931), který je považován za zakladatele metody obnovy zraku aktivním způsobem. Název PALMING je ponechán na jeho počest.

Příště se budeme věnovat doplňkovým odpočinkovým postupům.

Velmi podrobné informace včetně videí a postupu najdete ve videokurzu NASTARTUJTE REGENERACI SVÝCH OČÍ a zbavte se světloplachosti.

Zdroj obrázků: Pixabay, Pexels, vlastní archiv

Hana Vynohradnyková
Vím, že zhoršené vidění není konečná. Vím, že to jde napravit. Když jsem to dokázala já, dokážete to i vy. Kdo jsem si přečtete tady>> Pořádám kurzy na obnovu zraku, kde Vás vše potřebné naučím. Pokud máte zájem zlepšit si své oči, je tento kurz výborným prvním krokem. Můžeme se propojit i na online konzultaci nebo můžete využít možnost individuální práce. Více o kurzech se dozvíte tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.