Škodí čtení očím?

Zdroj: Pexels

(článek si můžete poslechnout v audioverzi)

Mohlo by se zdát, že obliba knížek, a čtení obecně, upadá. Častokrát slyším povzdechnutí, že knížky už lidi nezajímají. Ale stále je nás spousta těch, pro které je čtení obohacující na mnoha úrovních. Kdo nerad čte, neporozumí.

Otázka, jestli čtení očím škodí a jestli raději knížky nečíst, padá relativně často. Ráda bych vás ujistila, že opravdu není zapotřebí se o čtení a knížky připravit.

Já sama knížky miluju, jejich vůni, ten pocit, když držím v rukou novou knížku a těším se, až si sednu do křesla a začnu číst… Ráda se ke knížkám vracím. Hodně pro mě znamenají. Knížky jsou pro mě dalším světem. Je úžasné ponořit se do děje, kdy čas mizí a zůstává jen příběh, nebo když do sebe nasávám spoustu nových informací a vzdělávám se v pohodlí domova… jsou pro mě nenahraditelné. Přečetla jsem za svůj život stovky, možná na tisíc knih a moc nerada bych o ně přišla.

Bývala jsem od dětství krátkozraká a jsem introvert. Možná, že knížky pro mě už tenkrát byly útočištěm, kam jsem utíkala pro útěchu a před nebezpečím světa okolo mě. (Proč s tím souvisí zrovna krátkozrakost si můžete připomenout tady)

Jestli to máte jako já, tak ten psychologický bonus, kterým je radost z knih a ze čtení samotného, je tak významný, že přijít o něj by byla veliká ztráta.

Proto je zapotřebí dát si pozor, abychom udělali všechno pro to, aby nám čtení neškodilo.

Co všechno musíme „ošéfovat“?

  • mrkání
  • dýchání
  • být uvolnění
  • sedět ve správné poloze, nečíst v leže
  • mít kvalitní osvětlení
  • nečíst v dopravním prostředku

Zvlášť když je knížka napínavá, poutavá a vtáhne nás do děje, zapomínáme mrkat a tak postupně vysychá povrch očí. Ty nás po čase můžou začít pálit, řezat, být podrážděné a pohoda u čtení je tatam. Proto je třeba hlídat si, jestli aspoň občas mrkáme. Průběžně si čas od času můžeme zamrkat, tím obnovíme slzný film, provedeme jemnou masáž očí, oči se oživí.

O mrkání jsem už dřív psala v článku Nechejme oči odpočinout, můžete si tam připomenout jak na něj.

Pro ty co znají, doporučuji čas od času použít masáž očnicových oblouků, učím ji na kurzech.

Dýchání

Častokrát u čtení nevědomky zadržujeme dech, tím pádem je celé naše tělo na omezeném zdroji kyslíku. Protože oči pro svou zdravou funkci potřebují dostatečné zásobení kyslíkem, opět to vede k rychlejší únavě očí. Takže hlídat si, že dýcháme a dech nezadržujeme, je důležité. Kvalita dechu výrazně ovlivňuje kvalitu našeho života obecně.

Být uvolnění

Všimli jste si, že se u čtení někdy jakoby úplně schoulíte, někdy až „ztuhnete“ v nepříliš pohodlné poloze? Prostě se postupně z uvolněné polohy, aniž si toho všimnete, přesunete do polohy těla v nepříjemném napětí. A to je třeba změnit, pak se díky tomu naše oči tolik neunaví a vydržíme číst déle a bez námahy. Se ztuhnutím těla souvisí také zadržování dechu.

Pokud jsme v napětí, ať už tělesně nebo mentálně, toto napětí se okamžitě odráží v napětí okohybných svalů. Dochází tak rychleji k jejich disharmonické práci, k únavě a nepříjemným pocitům v očích.

Uvědomit si proto občas své tělo při čtení není od věci, minimálně můžeme změnit polohu. Udělat si ve čtení občas přestávku je jednou z cest jak přerušit narůstající napětí v těle. Můžeme ji využít pro protažení se, zajít se napít, uvolnit oči díváním se do dálky, nebo si udělat palming. O palmingu, jeho prospěšnosti a jak na něj jsem už také psala, takže se k tomu článku můžete vrátit tady

Tipem pro vás by mohlo být používání záložky. Když si otevřete knížku, založte si záložku o dva až tři listy dál a čtěte… čtěte tak dlouho, dokud se nedostanete k záložce. V tu chvíli vzhlédněte od knížky, zamrkejte, prodechněte se a prohýbejte tělo, abyste se uvolnili. Pak celý postup zopakujte… a ještě jednou… ještě jednou, stále dokola…

Sedět ve správné poloze, nečíst v leže

S uvolněním souvisí i správná poloha, ve které si čteme. Ideálně v sedě, třeba v křesle nebo u stolu. Myslete na to, abyste knížku měli pro sebe v ideální vzdálenosti, abyste nemuseli mhouřit oči a doostřovat písmenka.

Nedoporučuji číst vleže a to ani na zádech, ani na břiše. „Takže žádné čtení v posteli?“ říkáte si? Jak se to vezme. Je třeba myslet na to, že musíme v posteli sedět a ne ležet, nebo být zhroucení tak nějak na půl.

Prostě když už chcete číst v posteli, tak se posaďte tak, abyste se zády mohli opřít a nehrbili se. Knížku si položte buď na pokrčená kolena nebo si pod ni dejte polštář, nebo třeba složenou deku. Pokud vám natažené nohy nejsou příjemné a pokrčené taky ne, vyzkoušejte si podložit kolena stočenou dekou. Je to daleko pohodlnější.

Je důležité, abyste nemuseli hlavu příliš sklánět bradou k hrudi a nevznikalo napětí v krční páteři. Napětí svalů by mohlo vést k utlačení cév a nervů vedoucích podél krční páteře. Výsledkem by bylo nedostatečné zásobení hlavy, a tedy i očí, kyslíkem. Pro nervový systém to také není dobré. O krční páteři ani nemluvím.

Víceméně to samé platí o čtení v křesle, protože i v něm míváváme tendenci se všelijak zkroutit a nesedět rovně. Na kolena si můžete položit polštář nebo složenou deku, abyste měli knížku v ideální poloze a výšce pro čtení. I u stolu byste měli sedět rovně, aby vaše páteř zůstala pěkně rovná. Podpírat si bradu a být všelijak zkroucení očím neprospěje. Knížku si můžete podepřít tak, aby se vám dobře četla. Pradávné, staré dobré stojany na knížku z 1. třídy byly ideální. I dnes najdete v nabídce obchodů stojany na knihy (nebo spíš tablety, ale využití je stejné).

Mít kvalitní osvětlení

To platí kdykoliv. Ať už si čtete v křesle nebo v posteli, venku nebo uvnitř. Kvalitní osvětlení je základní předpoklad pro to, abyste oči zbytečně nenamáhali. O osvětlení najdete na internetu spoustu informací. Je zapotřebí si pro sebe vybrat to vyhovující.

Čtení v dopravním prostředku?

Zklamu vás. Ne, nedoporučuji. Při jízdě se dopravní prostředek otřásá a s ním se otřásá i knížka ve vašich rukou. Oči musí neustále přeostřovat a to způsobuje další námahu a rychlejší únavu očí.

Daleko prospěšnější je dívat se ven z okna, vnímat obrazy, které se rychle střídají, dívat se na blízko, do dálky… prostě oči nechat se dívat a vše se soustředěnou pozorností vnímat. K soustředěnému dívání a jeho prospěchu se vrátím v některém z dalších článků. Je to daleko důležitější a složitější proces, než si dokážete představit.

Tolik k základním předpokladům a pravidlům, aby čtení pro vás bylo přínosem a přitom vaše oči nezatěžovalo.

Pokud zmíněná doporučení nedodržujete, je možné, že vaše oči nebudou ze čtení šťastné a zareagují únavou a postupným opotřebováním, které může přispět ke zhoršování kvality vidění.

V každém případě je čtení dlouhodobé přetěžování očí prací na krátkou vzdálenost. Nezapomínejte proto na pobyt venku, procházky a kochání se přírodou. Dívejte se okolo sebe a vnímejte to. Nenořte se do svého vnitřního světa, ve kterém toho tolik řešíte, ale přitom ten okolní vám uniká. Tak uděláte pro oči to nejlepší, co můžete.

Hlavně děti, které mají tendenci zahrabat se do knížky třeba na celý den, je třeba „vyhodit“ ven na vzduch a přirozené denní světlo. Protože to je pro zdravý vývoj jejich oči nepostradatelné.

Stále píšu o čtení knih. Pro čtení textu na monitoru počítače, tabletu nebo mobilu platí v podstatě stejná pravidla. A přesto jsou tu odlišnosti. Jaké, to najdete ve starším článku Proč nás z počítače bolí oči víc než z knížky?

Stejná pravidla platí i pro elektronické čtečky knih.

Protože padala spousta otázek jestli jsou čtečky pro oči vhodné, jednu jsem si pořídila a testuji ji pro vás. Brzy na blogu najdete článek, ve kterém napíšu o svých zkušenostech.

Zdroj foto: Pexels

Hana Vynohradnyková
Vím, že zhoršené vidění není konečná. Vím, že to jde napravit. Když jsem to dokázala já, dokážete to i vy. Kdo jsem si přečtete tady>> Pořádám kurzy na obnovu zraku, kde Vás vše potřebné naučím. Pokud máte zájem zlepšit si své oči, je tento kurz výborným prvním krokem. Můžeme se propojit i na online konzultaci nebo můžete využít možnost individuální práce. Více o kurzech se dozvíte tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.