Proč nás z počítače bolí oči víc než z knížky?

Možná Vám to bude povědomé… Začtete se do knížky a vynoříte se z příběhu po docela dlouhé době, oči jsou v pohodě. Ale na počítači už po relativně krátké době v očích začínáte cítit nepříjemné pocity, které mohou vést až k pálení, řezání, bolesti v očích……

Zdroj: Wikipedia, článek Pixel
Písmenka na obrazovce/zdroj: Wikipedie, článek Pixel

Vysvětlení je samozřejmě víc, ale jedno z nich je docela jednoduché. Při čtení z obrazovky počítače totiž vzniká takzvaný skrytý stres, nebo námaha, chcete-li. U knížky je to jinak.

Písmena v knížce jsou tištěná a jejich tvar je ohraničený a jasně daný. Pro naše oči a mozek je to jednoznačná a jednoduchá informace.

Na obrazovce se nám také zdají písmena a obrázky ostře ohraničené a jasné, ale není tomu tak. Vše se skládá z pixelů, malinkatých bodů skládaných v mřížce na obrazovce (mrkněte na obrázek), které navíc blikají.

Pixel (zkrácení anglických slov picture element, obrazový prvek; zkráceně px, někdy též pel) je nejmenší (bezrozměrná) jednotka digitální rastrové (bitmapové) grafiky. Představuje jeden svítící bod na monitoru, resp. jeden bod obrázku, charakterizovaný jasem a barvou.

Zdroj: Wikipedie, článek Pixel

Naše oči neustále přeostřují, jakoby se nemohly mezi body rozhodnout a to je velmi namáhá a unavuje, mozek se to snaží všechno sledovat. Vše probíhá na podvědomé úrovni. Následují známé nepříjemné pocity v očích, které mohou postupně přecházet v pálení, řezání, až zmíněnou bolest. Prostě jsme z toho nakonec unavení celí…

To všechno může mít vliv na další rozvoj krátkozrakosti, dalekozrakosti i dalších potíží s očima.

Co z toho pro nás vyplývá? Že při práci s jakoukoliv obrazovkou (mobil, tablet, čtečka, počítač, ale i televize…) je zapotřebí dělat si často přestávky (a pak že ty reklamy k ničemu nejsou 😉 ). Důležité je hlídat si mrkání, protože to zabraňuje vysychání očí. To platí i pro knížku, kdy se zabereme do děje a zapomeneme na okolní svět.

Je třeba dát očím čas si odpočinout.

Udělá jim dobře, když se podíváte z okna do dálky (to se oči nejvíc uvolní), zkusíte chvíli přeostřovat na blízko (do dlaně) a do dálky do různých směrů aniž byste otáčeli hlavou (procvičíte akomodaci čočky a okohybné svaly). Proti únavě očí skvěle účinkuje palming.

Pomůže nám protáhnout si tělo, protože u počítače i knížky býváme pěkně zatuhlí, prospějeme nejen krční páteři. Napětí svalů v těle se odráží napětím svalů v očích a naopak. Když se rozhýbeme, budeme se pak cítit svěžejší a lépe se budeme soustředit.

Další tipy si můžete přečíst v mém e-booku zdarma Oči a počítač. Nebo přijeďte na kurz na oči nebo individuální konzultaci, kde se všechno hned naučíte a dovíte se spoustu dalších souvislostí.

Hana Vynohradnyková
Vím, že zhoršené vidění není konečná. Vím, že to jde napravit. Když jsem to dokázala já, dokážete to i vy. Kdo jsem si přečtete tady>> Pořádám kurzy na obnovu zraku, kde Vás vše potřebné naučím. Pokud máte zájem zlepšit si své oči, je tento kurz výborným prvním krokem. Můžeme se propojit i na online konzultaci nebo můžete využít možnost individuální práce. Více o kurzech se dozvíte tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.