Možná Vám to bude povědomé… Začtete se do knížky a vynoříte se z příběhu po docela dlouhé době, oči jsou v pohodě. Ale na počítači už po relativně krátké době v očích začínáte cítit nepříjemné pocity, které mohou vést až k pálení, řezání, bolesti v očích……
Vysvětlení je samozřejmě víc, ale jedno z nich je docela jednoduché. Při čtení z obrazovky počítače totiž vzniká takzvaný skrytý stres, nebo námaha, chcete-li. U knížky je to jinak.
Písmena v knížce jsou tištěná a jejich tvar je ohraničený a jasně daný. Pro naše oči a mozek je to jednoznačná a jednoduchá informace.
Na obrazovce se nám také zdají písmena a obrázky ostře ohraničené a jasné, ale není tomu tak. Vše se skládá z pixelů, malinkatých bodů skládaných v mřížce na obrazovce (mrkněte na obrázek), které navíc blikají.
Pixel (zkrácení anglických slov picture element, obrazový prvek; zkráceně px, někdy též pel) je nejmenší (bezrozměrná) jednotka digitální rastrové (bitmapové) grafiky. Představuje jeden svítící bod na monitoru, resp. jeden bod obrázku, charakterizovaný jasem a barvou.
Naše oči neustále přeostřují, jakoby se nemohly mezi body rozhodnout a to je velmi namáhá a unavuje, mozek se to snaží všechno sledovat. Vše probíhá na podvědomé úrovni. Následují známé nepříjemné pocity v očích, které mohou postupně přecházet v pálení, řezání, až zmíněnou bolest. Prostě jsme z toho nakonec unavení celí…
To všechno může mít vliv na další rozvoj krátkozrakosti, dalekozrakosti i dalších potíží s očima.
Co z toho pro nás vyplývá? Že při práci s jakoukoliv obrazovkou (mobil, tablet, čtečka, počítač, ale i televize…) je zapotřebí dělat si často přestávky (a pak že ty reklamy k ničemu nejsou 😉 ). Důležité je hlídat si mrkání, protože to zabraňuje vysychání očí. To platí i pro knížku, kdy se zabereme do děje a zapomeneme na okolní svět.
Je třeba dát očím čas si odpočinout.
Udělá jim dobře, když se podíváte z okna do dálky (to se oči nejvíc uvolní), zkusíte chvíli přeostřovat na blízko (do dlaně) a do dálky do různých směrů aniž byste otáčeli hlavou (procvičíte akomodaci čočky a okohybné svaly). Proti únavě očí skvěle účinkuje palming.
Pomůže nám protáhnout si tělo, protože u počítače i knížky býváme pěkně zatuhlí, prospějeme nejen krční páteři. Napětí svalů v těle se odráží napětím svalů v očích a naopak. Když se rozhýbeme, budeme se pak cítit svěžejší a lépe se budeme soustředit.
Další tipy si můžete přečíst v mém e-booku zdarma Oči a počítač. Nebo přijeďte na kurz na oči nebo individuální konzultaci, kde se všechno hned naučíte a dovíte se spoustu dalších souvislostí.