Proč se starat o své oči?

Jednoduše proto, že to potřebují.

Že si to zaslouží, udělá to jim i nám dobře. Zapomínáme na ně.

Můžeme jen získat:

  • oči, a tím i celí „my,“ budeme méně unavení,
  • oči budou méně bolet, pálit, slzet, nebo naopak bude mizet suchost očí,
  • oči se budou méně „kazit“ – déle vydržíme se stávajícími dioptriemi, nebo je snížíme, ať už nás provází krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, nebo jakákoliv jiná starost s očima,
  • zharmonizuje se nám nitrooční tlak, což je skvělé pro zelený zákal; i rozvoj šedého zákalu jsou tyto techniky schopné ovlivnit,
  • přijdeme o světloplachost a sluneční brýle nám už nebudou chybět, když je necháme doma,
  • oči budou živější, jasnější,
  • snížíme riziko dalších očních onemocnění,
  • budeme lépe a více vnímat své okolí, najednou přibude spousta doposud neviděných a nepovšimnutých detailů,
  • svět se najednou stane barevnější a zajímavější,
  • možná nás najednou zase začne bavit svět okolo nás, protože se vymaníme ze svého soukromého světa, častokrát plného starostí a práce, začneme mládnout a zase si hrát,
  • celkově budeme zdravější a šťastnější.

Na oči nám prostě nějak nezbývá čas, pozornost. Možná nás to jen nenapadne. Prostě „nějak“ vidíme. Když ne dostatečně ostře, pomůžeme si  brýlemi, čočkami.. ale přiznejme si – jsou to berličky, ne řešení (chtělo by se vám chodit celý život o berlích?).

Co je na tom, dělají to tak všichni.

Malér je, že jsme to přestali vnímat jako problém a přijali brýle za normální… ale to by bylo na dlouhé povídání (to si nechám na kurz 😉 ).

Když se očím začneme pravidelně věnovat, vrátí nám to. Získáme mnohem víc.

Možná si říkáte: „No jo, jenže jak na to?“ Vlastně je to docela jednoduché…

VĚDOMĚ vnímejme – VIĎME – svět okolo nás, aspoň chvilku každý den.

Volně se dívejme okolo sebe, jen vědomě. Nepřehlížejme okolí jak družstevní lány jen tak mimochodem, jak se ženeme za plněním svých povinností. Zapojíme tak do práce náš mozek – opět ho propojíme s našima očima. Potřebujeme ho, aby spolupracoval. Nejen kvůli tomu, že mozek potřebuje „vědět“, že naše oči pracují, aby dal signál k jejich bohaté výživě. To docílíme právě tím, že ho budeme pilně zásobovat obrázky z našeho okolí. Tak si zároveň odpočineme i mentálně – vypneme starosti, vypojíme se z denního kolotoče aspoň na chvilku. Budeme se cítit jako noví.

Co nejčastěji odkládejme brýle,

dívejme se bez nich, nechme oči volně pracovat (to jim brýle ani čočky nedovolí). Je jedno jak vidíme – prostě přijměme, že ten obraz je v tuhle chvíli takový jaký je.

TO JDE PŘECE ZMĚNIT!

Dívejme se co nejvíce do dálky, to jsou oči nejuvolněnější. Začne se z nich vytrácet napětí, odpočinou si.

Při dívání se okolo sebe nenatáčejme hlavu – nechejme pohybovat pouze naše oči.

Rozpohybujeme tak okohybné svaly. Dívání bude postupně snadnější a po čase jasnější. Krátkodobou změnu můžeme pocítit, když si zpátky třeba po dvaceti, třiceti minutách bez brýlí brýle zpět nasadíme. Najednou můžou být brýle moc silné, nebo naopak budou zase stačit.

Můžeme zařadit různé oční cviky (nejlépe někde venku, nebo alespoň při pohledu z okna do dálky, aby oči nebyly v napětí) – kroužení očima, malování různých tvarů, hladíme horizontálně očima krajinu v pomalém plynulém pohybu, přeskakujeme z objektu na objekt v různých vzdálenostech… (spoustu dalších vás naučím na kurzu na obnovu zraku). Vědomě se snažme co nejvíce měnit směr pohledu, nesetrvávejme dlouho na jednom místě, nesnažme se vidět detaily (oči by se příliš namáhaly) – pro aktivaci očí, svalů v nich i mozku je jedno, jestli je obraz jasný nebo ne. Pro akomodaci je nejúčinnější změna dívání se na krátkou vzdálenost, třeba do dlaně, a do dálky.

Hlavně by všechno mělo opět  probíhat vědomě, to znamená, plně se na to soustřeďme a nenechme se vyrušovat. Buďme plně v přítomném okamžiku. Raději kratší chvilky s plným vědomím, než delší dobu mechanicky bez vědomé pozornosti.

Dopřejme očím odpočinek, 

nejlépe vědomý při palmingu (jak na něj a co všechno podporuje, se dočtete v eBooku zdarma Oči a počítač).

Dostatečně si užijme spánku,

to je ten nejlepší odpočinek. Nenechme se o něj ošidit.

Pohybujme se co nejvíce na denním světle

(nejlépe bez brýlí, i těch slunečních). V očích máme „přirozené“ sluneční brýle, které přestaly fungovat díky těm umělým, anebo je málo posilujeme krátkým nebo zřídkavým pobytem venku na denním světle. Jsou to pigmenty, které ztmavují světlo vstupující do očí. Tyhle „brýle“ jdou docela snadno opravit.

Pro naše zdraví potřebujeme celé barevné spektrum denního světla (i zdraví našich vnitřních orgánů je na něm přímo závislé). Je nám známo, že pro správnou tvorbu vitamínu D se potřebujeme pohybovat na denním světle, slunci, které vstřebáváme kůží – ale to jen z 20%.

80% barevného spektra z denního světla se dostává do našeho těla a k orgánům prostřednictvím našich očí.

Budeme nejen zdravější, ale i šťastnější, možná budeme v noci lépe spát. Díky slunečním paprskům se prostřednictvím hemoglobinu do krve vyplavují hormony a neurotransmitery, např. serotonin, který způsobuje pocit radosti, díky pobytu na slunci se zlepší vyplavování melatoninu v noci.

Zabývejme se jídlem i z hlediska očí

Dopřejme si dostatek všech vitamínů (především A/betakaroten, C, B, E, D, P).

Oči spotřebovávají 20x víc vitamínu C než kloubní pouzdra.

Kromě vitamínů například také rutin, lutein a zeaxantin, omega 3 mastné kyseliny, zinek, selen… Jídlo by mělo být rozmanité, kvalitní, čerstvé, chutné a měli bychom ho sníst v klidu, s chutí a s radostí v příjemné společnosti.

Oči a mozek spotřebovávají ¼ veškeré výživy.

Příjemné jsou různé bylinkové obklady – teplé i studené – jak máme zrovna chuť a náladu. Třeba ze světlíku, heřmánku, máty, měsíčku, ale třeba i černého čaje (NE ochuceného). Uděláme dobře očím a celkově zrelaxujeme – aspoň na 10 minut se natáhneme a uvolníme, vypneme, třeba pustíme příjemnou muziku a prostě jen tak jsme…

Vypadá to, že jaro má nakročeno, včera už jsem trhala první podběl. To je přece ideální čas vyrazit ven na procházku a pořádně se pokochat. Provětrat se. Porozhlédnout se po světě.

Pokud by vás to nebavilo samotné, nebo jste si nebyli jisti jak na to, můžete se přidat ke mně a k bezva partě na kurzu na obnovu zraku, dopřát si víkend pro oči, nebo si domluvit online konzultaci.

Při individuální práci se budu jen a jen o vás.

Vždy se dozvíte bohatě o dalších zajímavostech a naučím vás pěknou řádku postupů, jak si můžete své vidění vylepšit a své oči pořádně zregenerovat.

Zdroj fotek: Pexels, vlastní archiv

Hana Vynohradnyková
Vím, že zhoršené vidění není konečná. Vím, že to jde napravit. Když jsem to dokázala já, dokážete to i vy. Kdo jsem si přečtete tady>> Pořádám kurzy na obnovu zraku, kde Vás vše potřebné naučím. Pokud máte zájem zlepšit si své oči, je tento kurz výborným prvním krokem. Můžeme se propojit i na online konzultaci nebo můžete využít možnost individuální práce. Více o kurzech se dozvíte tady>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.